Kulik, Ciekawostki o polskich ptakach

Kulik zwyczaje ptaków
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Wspaniały głos – prawdziwy okrzyk-symbol rozległych łąk i pastwisk. Wspaniałe ptaki. Duże, czujne
i odważne. Z determinacją bronią swoich gniazd i młodych przed drapieżnikami. Z ich ochrony często korzystają słabsi i bardziej nieśmiali sąsiedzi.

Charakterystyczny, długi, wygięty ku dołowi dziób może służyć nie tylko do wyciągania bezkręgowców z wilgotnej gleby. Równie skutecznie może być użyty do obrony.

Co ciekawe, u zwykle nieco większych samic ten dziób jest dłuższy i bardziej wygięty. Sięgają więc głębiej niż ich partnerzy, zmniejszając w ten sposób konkurencję wewnątrzgatunkową.

Jak wiele innych ptaków, tak i Kulik swoje imię zawdzięcza swojemu głosowi. I chociaż różne języki różnie go zapisują, to efekt fonetyczny jest zwykle bardzo podobny.

Jeszcze 650-700 par zakłada swoje gniazda w Polsce. Niestety coraz mniej i mniej.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Cezary Korkosz

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent