Kulik, Ciekawostki o polskich ptakach

Kulik zwyczaje ptaków

Głos z powieści Jane Austen.

Charakterystyczne, piękne flety słyszymy w każdej ekranizacji. Towarzyszą Pannom Bennet, Fanny Price, Emmie oraz wszystkim innym bohaterom. Dzisiaj wciąż trudno wyobrazić sobie współczesny, brytyjski film, którego akcja toczy się na pięknej angielskiej wsi bez głosu Kulików w tle.

Wspaniały głos – prawdziwy okrzyk-symbol rozległych łąk i pastwisk. Wspaniałe ptaki. Duże, czujne
i odważne. Z determinacją bronią swoich gniazd i młodych przed drapieżnikami. Z ich ochrony często korzystają słabsi i bardziej nieśmiali sąsiedzi.

Charakterystyczny, długi, wygięty ku dołowi dziób może służyć nie tylko do wyciągania bezkręgowców z wilgotnej gleby. Równie skutecznie może być użyty do obrony.

Co ciekawe, u zwykle nieco większych samic ten dziób jest dłuższy i bardziej wygięty. Sięgają więc głębiej niż ich partnerzy, zmniejszając w ten sposób konkurencję wewnątrzgatunkową.

Jak wiele innych ptaków, tak i Kulik swoje imię zawdzięcza swojemu głosowi. I chociaż różne języki różnie go zapisują, to efekt fonetyczny jest zwykle bardzo podobny.

Jeszcze 650-700 par zakłada swoje gniazda w Polsce. Niestety coraz mniej i mniej.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Cezary Korkosz

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:przyrodaptaki