UD

Księga potworów. Recenzja

Księga Potworów
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
„Księga potworów” przybliża czytelnikom takie stwory, jak: Bazyliszek, Gnom, Goblin, Rusałka, smok Wawelski, Troll, Utopiec  i wiele, wiele innych. Spektrum opisywanych kreatur jest naprawdę szerokie i obejmuje baśnie, słowiańskie podania, mitologię grecką i rzymską, ale także świat popkultury.

Każdy z opisywanych stworów prezentuje się nam wierszem na jednej lub kilku stronach. Całości zaś dopełniają genialne ilustracje Daniela de Latour’a, doskonale uzupełniające tekst. Zarówno wierszyki, jak i oprawa graficzna są dowcipne i przemawiają do wyobraźni, niezależnie od wieku czytelnika.

Szczególnie urzekający jest tekst opisujący Gnoma, specjalnie najeżony błędami ortograficznymi. Ujął mnie również opis Potwora z Loch Ness, koncentrujący się na lakoniczności Szkotów.

Na końcu książki znajdziemy alfabetyczny spis potworów dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się o nich czegoś więcej, poza tym, co wyczytali w wierszykach. Tutaj również Rusinek dba o bogate odniesienia do popkultury, by czytelnik nie czuł się zarzucony przestarzałymi informacjami, które nic mu nie powiedzą.

Koniecznie trzeba również wspomnieć o wydaniu: twarda okładka, gruby papier  i poręczny format sprawiają, że „Księga potworów” doskonale przetrwa wielokrotne czytania, a także samodzielne ich próby, nie sprawiając ciężaru małym rączkom.

Owszem, niektóre z wierszyków rymowane są w mało subtelny sposób, kilka jest ewidentnie napisanych bez polotu i dowcipu, z jakich kojarzymy autora, trudno też nie zauważyć brzydkiego wyrazu, jaki pada w jednym wierszyku, co stanowi niemiłe zaskoczenie w książce dla dzieci.

Pomimo tych usterek,  całość i tak wypada bardzo dobrze: przezabawnie i pouczająco. Niefortunny wierszyk można ominąć, ewentualnie pokusić się o długie tłumaczenie dziecku przekleństw jako artystycznych środków wyrazu, ale to już prawdziwe wyzwanie dla rodziców i nie każdy mu sprosta.

Małgorzata Tomaszek, autorka bloga http://ksigarz-sprzedawca.blogspot.com/

Księga Potworów
Michał Rusinek
Ilustracje Daniel de Latour

Premiera: 26.10.2016 r.
Oprawa: twarda
Format: 170 x 205 mm
Liczba stron: ok. 224
Wydawnictwo: Zwierciadło

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

211 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent