Weleda
Weleda Baby

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek. Recenzja

Kresek Bartek i całkiem zwyczajny początek
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Czy mały, zwykły chłopiec ma szansę przebić się przez gąszcz superbohaterów, tajnych agentów i przygód nie z tej ziemi? Czy „całkiem zwyczajny początek” może nie znudzić czytelnika po kilku stronach? Trudnego zadania napisania książki o codziennym życiu dziesięciolatka podjęła się Kasia Nawratek.

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek to książka od wydawnictwa Ezop, która spodoba się starszym dzieciom, nastolatkom i dorosłym. Jej bohaterem jest tytułowy Bartek, który mając lat dziesięć znajduje się w trudnym okresie zawieszenia między wiekiem dziecięcym a nastoletniością. Autorka świetnie zobrazowała ten czas, w którym wszystko o świecie się już wie, ale wciąż niewiele rozumie. Rozwód rodziców i ich nowe związki czy pojawienie się przyrodniego rodzeństwa to sytuacje, z którymi musi zmierzyć się Bartek.

Bartek zaprasza nas do swojego świata, do swego pokoju, szkoły i śląskiego osiedla z żyjącymi pod ziemią królikami i potworną administracją, gdzie świat jego fantazji miesza się z codziennymi wyzwaniami.

Dzięki temu, że nikt inny nie pośredniczy w tej opowieści od pierwszych stron darzymy sympatią Bartka, który jest dzieckiem o ogromnej wyobraźni i empatii. I choć w książce nie dzieje się nic szokującego czy strasznego, a dzieci takich jak Bartek jest na świecie tysiące to książkę czyta się jednym tchem. Dlaczego niektórzy ludzie nie mają tyle pieniędzy ile potrzebują, co stało się osiedlowemu włóczędze Franciszkowi, że jest teraz bezdomnym, dlaczego tak trudno czasem zebrać się na odwagę i postąpić właściwie?

Dlaczego?

Nie na wszystkie pytania znajdziecie u Kasi Nawratek odpowiedź, ale przekonacie się, że choć świat nie bywa łatwy to mamy na niego duży wpływ. Dziecięcy czytelnik znajdzie w niej mnóstwo otuchy, bo każdy ma swoje zwykłe, nudne problemy, które potrafią być dla nas samych ogromne i przytłaczające. Wszystkim swoim kłopotom można stawić czoła, gdy ufa się swoim bliskim i stawia na szczerość i uczciwość.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Dorosły czytelnik, po lekturze tej książki, spojrzy inaczej na swoje dzieci i ich małe problemy. Kasia Nawratek świetnie weszła w skórę dziesięciolatka, a za pomocą książki każdy z nas ma szansę sobie to przypomnieć.

Jeśli szukacie lektury, która niesie pozytywne myśli, mnóstwo ciepła i mądrego humoru to Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek będzie dla Was idealnym wyborem. My jesteśmy zachwyceni.

Ewelina Zielińska

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek
Autor: Kasia Nawratek
Opracowanie graficzne: Ola Szmida
Format: 125×195, 208 stron
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Warszawa 2016
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Ezop

163 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent