Kredyt hipoteczny jako inwestycja w rodzinę
Delfinek
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Kupno mieszkania lub domu to istotna inwestycja rodzinno-finansowa. Jednak na zakup nieruchomości za gotówkę może pozwolić sobie jedynie niewielki ułamek społeczeństwa. Dla większości alternatywę stanowi zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Powstaje więc pytanie, czy naprawdę warto zdecydować się na podjęcie tego kroku?

Czy kredyt hipoteczny stanowi optymalne rozwiązanie?

Kredyty hipoteczne służą do finansowania zakupu nieruchomości. Zapewniają dużą korzyść i przynoszą konsumentom możliwość zdobycia mieszkania lub domu w przypadku, w którym nie dysponują potrzebną do tego ilością środków pieniężnych. Aczkolwiek produkty bankowe tego typu nie są pozbawione wad. Banki udzielają ich na długi okres, co sprawia, że stają się dużym zobowiązaniem na sporą część życia.

Czy kredyty hipoteczne stanowią optymalne rozwiązanie? To zależy. Trzeba powiedzieć wprost: lepsza alternatywa dla zaciągania pożyczek to zakup mieszkania za gotówkę. Nie jest to jednak pomysł możliwy do zrealizowania przez wszystkich (m.in. ze względu na wysokie ceny nieruchomości).

Istnieje także wybór wynajmu długoterminowego, jednak należy zaznaczyć, że nie uznaje się tego za dobre rozwiązanie zaistniałego problemu. To dlatego, że w jego ramach konsumenci ponoszą stałe opłaty miesięczne, ale nie zyskują z czasem praw do nieruchomości. Nie inwestują w swoją przyszłość, a jedynie wydają bezpowrotnie swoje pieniądze. Ponoszone przez nich koszty nie zostają im nigdy zwrócone.

Odpowiadając na pytanie, zaciągnięcie kredytu bywa zwykle jedyną sensowną metodą zdobycia lokum na własność. Z tego względu stanowi optymalne rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin, gdzie pojawiły się małe dzieci.

Kalkulatory kredytów hipotecznych – przydatne narzędzie online

Banki nie udzielają pożyczek hipotecznych każdemu. Pracownicy instytucji finansowych niwelują stopień ryzyka przedsięwzięcia i muszą zyskać pewność, że zgłaszający się do nich konsumenci będą w stanie spłacić całe zobowiązanie bez żadnych komplikacji. Podczas oceny i analizy wniosków kredytowych kierują się m.in. zdolnością kredytową kandydatów. Ta wyznacza maksymalne środki, o które mogą ubiegać się zainteresowani.

Samodzielne poznanie tej kwoty umożliwiają tzw. kalkulatory kredytów hipotecznych. To darmowe narzędzia internetowe zapewniające konsumentom dostęp do podstawowych informacji, które dotyczą ich sytuacji finansowej. Podczas używania danego oprogramowania podaje się wymagane dane, a aplikacja przygotowuje obliczenia i przedstawia szacunkowy wynik. Należy wnikliwie się z nim zapoznać przed wystosowaniem oficjalnego wniosku do banku.

Dlaczego kredyt hipoteczny można nazwać inwestycją w rodzinę?

Kredyt hipoteczny da się nazwać inwestycją w rodzinę z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia zdobycie własnego domu lub mieszkania – stanowi to trwały fundament dobrobytu dla bliskich. Zakupiona nieruchomość dostarcza przestrzeni życiowej i zapewnia tym samym stabilne środowisko do rozwoju dzieci.

Mieszkanie można odziedziczyć. Oznacza to, że wychowankowie wchodzący w dorosłość zyskują ogromną przewagę i nie muszą zaciągać kredytu w przyszłości. Nawet jeżeli zdecydują się na wykorzystanie dodatkowego źródła finansowania, to zakupione w ten sposób lokum będą mogli przeznaczyć na wynajem. Dzięki temu są w stanie generować tzw. dochód pasywny, czyli zarabiać nawet bez wykonywania żadnej konkretnej pracy.

Duże znaczenie ma również fakt, że nabytą nieruchomość da się przerabiać według własnej woli i dostosowywać do swoich potrzeb. Oznacza to, że rodzice mogą dowolne zaaranżować różne pomieszczenia. Tego samego nie da się zrobić w przypadku wynajmowanego lokum, a przynajmniej nie bez uzyskania zgody właściciela.

Czy da się zwiększyć swoją szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego?

Zainteresowani są w stanie podjąć kilka różnych działań, które zwiększają ich zdolność kredytową. Warto mieć na uwadze, że wykonanie większości z nich wymaga dużo czasu. Przygotowania do kupna nieruchomości należy zatem rozpocząć odpowiednio wcześnie.

Do sprawdzonych sposobów zaliczyć można:

  • poprawę historii kredytowej;
  • zapewnienie stabilności dochodów;
  • zwiększenie wkładu własnego;
  • całkowite spłacenie dotychczasowych zobowiązań;
  • zwiększenie swoich zarobków (nawet tymczasowo).

Eksperci zalecają ponadto wybór mniej popularnych lokalizacji. Koszty życia codziennego w poszczególnych rejonach Polski różnią się między sobą – przedstawiają się niekorzystnie zwłaszcza w większy miastach. Młode rodziny powinny rozważyć przeprowadzkę, co może znacznie zwiększyć ich szansę na osiągnięcie sukcesu.

Tanie mieszkania – które rejony Polski?

Mieszkania i domy w atrakcyjnych cenach znajdują się przede wszystkim na terenie:

  • Łodzi;
  • Zielonej Góry;
  • Bydgoszczy.

Poniżej 9 tys. zł za m² da się zapłacić np. w Kielcach. Należy unikać w szczególności Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Gdańska – zainteresowanym przyszłoby zapłacić tam nawet aż powyżej 15 tys. zł za m².

Jak prawidłowo rozpocząć wnioskowanie o kredyt hipoteczny?

Wnioskowanie należy rozpocząć od dwóch czynności: zwiększenia swojej zdolności kredytowej i znalezienia atrakcyjnej oferty bankowej.

W wykonaniu pierwszego zadania pomocne okaże się wykorzystanie raportu BIK. W dokumencie tym znajduje się cała historia kredytowa konsumenta. Zainteresowany powinien użyć go do poprawienia wszystkich błędów i wyjaśnieniu nieścisłości. Następny krok to spłacenie dotychczasowych zobowiązań finansowych. Ich brak przyczynia się do uwolnienia części budżetu domowego (pieniądze te posłużą do spłaty rat miesięcznych).

Drugą czynność ułatwią internetowe porównywarki ofert. Alternatywę dla nich stanowią oficjalne strony internetowe banków oraz płatne konsultacje z doradcami finansowymi. Zainteresowani powinni zestawić ze sobą przynajmniej 3 różne propozycje. Przeprowadzenie ich wnikliwej analizy pomoże podjąć przemyślaną i odpowiedzialną decyzję.

Artykuł sponsorowany

746 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent