Konkurs fotograficzny na medal

Konkurs-fotograficzny-na-medal
📖 Czyta się średnio w 8 min. 🕑

Prac napłynęło sporo – 271 od 47 autorów w obu konkursach łącznie. Jury w składzie: Leonard Karpiłowski Fotoklub RP, Małgorzata Dołowska -Fotoklub RP, Wanda Hansen  – ZPAP i Tadeusz Rolke – ZPAF rozstrzygnęło o przyznaniu nagród i wyróżnień.  

 

Konkursy dowiodły swoją popularnością, że są to przedsięwzięcia potrzebne i udane. Pozwalają zaprezentować twórcze pasje i spotkać się z entuzjastami fotografii. Mokotowianie poznają bliżej siebie i tych, którzy zrobili swoje zdjęcia będąc tylko gośćmi na Mokotowie. Wymieniając opinie i spostrzeżenia, patrząc z pewnego dystansu, jaki daje oglądanie swoich prac w sąsiedztwie prac innych, uczestnicy konkursu mogą odkrywać to, co ich łączy jak i doszukiwać się tego, co indywidualne w nich samych i w sposobie widzenia świata.  To właśnie ceni najbardziej komisarz konkursu, Wanda Hansen.  

 

W tegorocznym konkursie górę wzięła jakość a nie ilość prac – opowiada Tadeusz Rolke – Jest dużo dobrych i warto je oglądać. Dla uczestników konkurs miał jeszcze inną wartość: młodzi artyści znaleźli się w grupie. Mogą porównać swoje prace z pracami innych, mogą z nimi w ramach pewnych reguł rywalizować. Oglądamy ich dzieła szukając zarówno tego, co je łączy jak i odkrywając, co dla każdego z nich jest indywidualne.

Sara Wojciechowska prezentuje nam esej na motywach pałacu w Królikarni i czyni to z rozmachem dojrzałego artysty. Tytuły „słup nieba” czy „szachownica w krainie czarów” to poetycki komentarz wzbogacający przekaz autorki. Prace utalentowanej jedenastolatki traktujemy jako obietnicę ponownego spotkania z jej fotografią.

Samochody Michała Materowicza to dla niego i dla wielu innych pojazdy szczęścia. Zdjęcie poziome przy ciekawym świetle i właściwie skadrowane. Obok fotografia pionowa skupia się na detalu i jest potrzebna, mimo pustki w górnej części.

Nagrodzona praca Joanny Tkaczuk to idylliczna scena w stylu lat dwudziestych XX wieku, a przecież wykonana przez młodą osobę ponad sto lat później. Plecak wskazuje, że to zdjęcie jest dzisiejsze, a cała reszta została wzięta z almanachu historii fotografii.

W dziale portret aż kipi młodym dniem dzisiejszym. Michał Kargol wybrał się na plac zabaw i wrócił z tarczą i nagrodą. Uchwycił dzieci w ruchu. Pamiętając o budowaniu obrazu językiem geometrii lub dynamiki operował bliższym lub szerszym planem w świadomy sposób. Pamiętał o oszczędności w posługiwaniu się kolorem.

Bliskie kadry w portretach Igora Zakrzewskiego wywodzą się z klipów muzycznych i reklamowych. Wpływ obrazu ruchomego i muzyki jest u młodzieży ewidentny. „Magiczny kwiat” jest inny, ale doskonale współgra z resztą portretów. Puszczajmy wodze fantazji – to sposób na uruchomienie wyobraźni.

Dorocie Tomaszewskiej było łatwiej. W tego typu działaniach sportowo – ruchowych motywy prawie same wchodzą w obiektyw, prawie – bo reszta zależy od refleksu fotografa.

Zestaw „Dorota” Martyny Surała zasłużył na wyróżnienie. Radzimy autorce spróbować głębszego spojrzenia psychologicznego.

 

 

 

 

Wśród nagrodzonych znaleźli się w grupie powyżej 20 lat:  

W kategorii „Mokotowskie pejzaże”:

I nagroda – Alicja Romanowska za pracę pt. „Pamięci…”

II nagroda  Szymon Drabczyk za pracę pt. „Mokotów – Sielce. Szkic pejzażowy”.  

III nagroda – Mateusz Piekarski za zestaw prac.  

Wyróżnienie – Joanna Borowska  za prace pt: „Na działce przy Jeziorku Czerniakowskim”.  

Wyróżnienie Dyrektora Służewskiego Domu Kultury – Jerzy Wosik za pracę pt. „Kostropatyk’’  

 

W kategorii „Portrety Mokotowian” Jury przyznano trzy równorzędne II nagrody:

II nagroda – Monika Krähmer za pracę pt. „Tata”.  

II nagroda – Paweł Goliasz za zestaw prac pt: „Pan Waldek. Dzień z życia naszego dozorcy”.

II nagroda – Grzegorz Vado Wadowski za pracę pt. ,,bez tytułu’’.  

Wyróżnienie – Agata Materowicz – za pracę pt. „W dobrym towarzystwie”.  

Wyróżnienie – Dorota Rodziewicz – za zestaw prac pt. „Dzieci Mokotowa”.  

 

A w grupie do 20 lat nagrodzono:

W kategorii „Mój Mokotów”:  

I nagroda – Sara Wojciechowska za zestaw prac.  

II nagrody  – nie przyznano  

III nagroda – Joanna Tkaczuk  za pracę pt: „Czarowanie”

III nagroda – Michał Materowicz za zestaw prac pt: Samochód szczęścia”.  

Wyróżnienie – Karolina  Włodyga za pracę pt.  „Metro na Mokotów”.

 

W kategorii „Moi znajomi i nieznajomi Mokotowianie”  

I nagroda – Michał Kargol za zestaw prac,  

II nagroda  – Igor Zakrzewski za zestaw prac,  

III nagroda –  nie przyznano

Wyróżnienie – Dorota Tomaszewska za zestaw prac pt. ,,Dzieci Mokotowa”

Wyróżnienie – Martyna Surała za zestaw prac pt. ,,Dorota’’.

 

 

W protokole Jury stwierdziło celowość kontynuowania konkursu  w dwóch grupach wiekowych. W kategorii do 20 lat uwagę zwracają na siebie autorzy pierwszych nagród, których prace mogły znaleźć uznanie nawet w wyższej kategorii wiekowej. Młodzi autorzy wykazali wiele spostrzegawczości, notując fotograficzną kamerą radości i kłopoty swoich rówieśników.  

Tadeusza Rolke ze ZPAF-u, odnotowuje w katalogu wystawy, uwagi o niektórych pracach młodszej grupy: „Sara Wojciechowska prezentuje nam esej na motywach pałacu w Królikarni i czyni to z rozmachem dojrzałego artysty. Tytuły „Słup nieba” czy „Szachownica w krainie czarów” to poetycki komentarz wzbogacający przekaz autorki. … Samochody Michała Materowicza to dla niego i dla wielu innych pojazdy szczęścia. …Nagrodzona praca Joanny Tkaczuk to idylliczna scena w stylu lat dwudziestych XX wieku, a przecież wykonana przez młodą osobę ponad sto lat później. … W dziale portret aż kipi młodym dniem dzisiejszym. Michał Kargol wybrał się na plac zabaw i wrócił z tarczą i nagrodą. … Bliskie kadry w portretach Igora Zakrzewskiego wywodzą się z klipów muzycznych i reklamowych. Wpływ obrazu ruchomego i muzyki jest u młodzieży ewidentny. … Dorocie Tomaszewskiej było łatwiej. W tego typu działaniach sportowo – ruchowych motywy prawie same wchodzą w obiektyw, prawie – bo reszta zależy od refleksu fotografa. Zestaw „Dorota” Martyny Surała zasłużył na wyróżnienie. Radzimy autorce spróbować głębszego spojrzenia psychologicznego”.

 

W kategorii powyżej 20 lat Jury stwierdza, że prace nadesłane na tegoroczny konkurs reprezentowały znacznie wyższy i bardziej wyrównany poziom niż w latach ubiegłych,  czego dowodem jest przyznanie trzech równorzędnych nagród w kategorii „Portrety Mokotowian”.  Formuła dwóch osobnych kategorii pozwoliła autorom na pełniejszą wypowiedź twórczą i stworzenie wystawy fotograficznej przedstawiającej w atrakcyjnej formie dzień dzisiejszy i przeszłość Mokotowa. I znowu uwagi Tadeusza Rolke: „Alicja Romanowska fotografią ,,Pamięć’’ dotknęła bezpośrednio tragicznych wydarzeń okresu komunistycznych represji … Fotografia o przejrzystym przesłaniu i przemyślanej formie, monochromatyczną, choć nie czarno-biała. Kontrastowe światło podkreśla dramatyczność momentu z rozerwaną kratą. … Mateusz Piekarski połączył przeszłość dzielnicy ze współczesnością. Fotografia pionowa pokazuje dom poznaczony śladami pocisków w czasie powstania. … Szerokokątna panorama przystanku przy ul. Puławskiej to krytyczne spojrzenie na estetykę tego rejonu. Obszary brzydoty rozciągają się w Warszawie daleko poza Mokotów. W inny nastrój wprowadza nas Szymon Drabczyk i choć skupia się na szczególe pozornie mało ważnym, to jednak jego obserwacja wzbogaca nasze widzenie Mokotowa. „Wanna” (Joanny Borowskiej) …znowu kieruje uwagę na czas przemijający. Dokumentacja starych i bezużytecznych przedmiotów ma bogatą tradycję w fotografii XX wieku. … Ciekawa jest próba pokazania dnia pracy jednej osoby – gospodarza domu, autorstwa Pawła Goliasza. Człowiek osadzony w swoim środowisku zawsze budzi naszą uwagę, czy wręcz sympatię. Autor zremisował z Grzegorzem Wadowskim, który zaryzykował spojrzenie na twarz portretowanej osoby z punktu widzenia rzadko wybieranego przez amatorów. Podobnie postąpiła Monika Krähmer, decydując się na kadrowanie portretu dwóch osób. … Dorota Rodziewicz fotografuje dzieci w sposób szczery i bezpretensjonalny. …  Agata Materowicz ustawiła swojego modela w towarzystwie popiersi znanych postaci. Tego rodzaju rzeźba zeszła dzisiaj do lamusa historii, krążąc po parkach i magazynach muzeów.”

Rozdanie nagród i wernisaż wystawy pokonkursowej  odbędzie się dnia 10 listopada b.r. o godz. 18.30 w Służewskim Domu Kultury przy ul J.S.Bacha 15. Organizatorzy i uczestnicy konkursu serdecznie zapraszają.                                                                                                                      

 

Na zdjęciach:

1 nagroda Michał Kargol Uwieziona

2 nagroda Igor Zakrzewski Magiczny Kwiat

588 ocen
4.98
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Andrzej Wiśliński

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent