Zielona Sowa

Kleczszowe Zapalenie Mózgu i turystyka

Kleczszowe-Zapalenie-Mózgu-i-turystyka
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Głównym celem Grupy jest wymiana wiedzy, doświadczeń i współpraca międzynarodowa w zakresie przeciwdziałania Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu, w tym także opracowywania międzynarodowych programów profilaktycznych i edukacyjnych. Eksperci spotykają się corocznie na obradach Grupy, które w tym roku odbyły się w Wiedniu, w dniach od 29 do 30 stycznia 2009.

Obrady poprzedziły warsztaty prasowe dla dziennikarzy. Poniżej skrót wypowiedzi czołowego eksperta Międzynarodowej Naukowej Grupy Roboczej, dr Martin’a Haditsch’a z TravelMedCenter Leonding

Kleszczowe Zapalenie Mózgu a rozwój turystyki event’owej

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (TBE:Tick-Borne Encephalitis) jest chorobą wirusową obarczoną śmiertelnością na poziomie 1-2%, oraz trwałymi następstwami neurologicznymi w skali do 58% (według Światowej Organizacji Zdrowia). Zgodnie z wiarygodnymi danymi statystycznymi, ryzyko zakażenia KZM na terenach wysoce endemicznych (duże obszary Europy Środkowej) jest porównywalne do ryzyka zakażenia durem brzusznym w Indiach (1:10000 / miesiąc).

Ponieważ nie ma wątpliwości, że należy zalecać szczepienie przeciwko durowi brzusznemu (który nawiasem mówiąc jest chorobą uleczalną), KZM wydaje się stanowić najbardziej lekceważone ryzyko dla osób, które udają się na obszary endemii. Niska świadomość w tym zakresie dotyczy nie tylko odległych krajów, ale nawet obszarów samej Europy Środkowej, takich jak Bawaria w Niemczech (szczepienie uzupełniające / około 15% populacji zaszczepionej) albo Republika Czeska (wskaźnik szczepień 10% – 2007: >1100 przypadków klinicznych).

Podczas wakacji większość turystów spędza czas w plenerze, co bezpośrednio naraża ich na zakażenie kleszczowym zapaleniem mózgu. Wywiady uliczne przeprowadzone ostatnio w Wiedniu wykazały, że – w przeciwieństwie do mieszkańców Austrii, w tym także austriackich dzieci – większość turystów z zagranicy nic nie wie na temat Kleszczowego Zapalenia Mózgu (…).

Co roku miliony ludzi uczestniczą w plenerowych imprezach masowych, do których należą duże imprezy sportowe, kulturalne, wydarzenia polityczne (takie jak demonstracje G8) oraz wydarzenia o charakterze religijnym (Dzień Katolicki, pielgrzymki papieskie).(…). 

Zalecenia

Także osoby wyjeżdżające na krótki czas na obszary endemiczne powinny być szczepione przeciwko KZM, zwłaszcza jeżeli planują przebywanie w plenerze. W szczególności dotyczy to sportowców, polityków, ludzi biznesu. 
Lekarze specjalizujący się w dziedzinie medycyny podróży powinni dokładać starań w celu podnoszenia świadomości na temat KZM wśród osób podróżujących. Oprócz promowania szczepień, działania te powinny obejmować szerzenie wiedzy nt. stosowania środków odstraszających insekty (repelenty), wczesnego wykrywania pasożytów (kontrola pod kątem obecności kleszczy na ciele) oraz usuwanie kleszczy (…).

Kampanie edukacyjne mają sens oraz mogą mieć wpływ na strategie profilaktyczne, co potwierdził przypadek EURO 2008: w wyniku kampanii edukacyjnej rozpoczętej podczas spotkania Międzynarodowej Naukowej Grupy Roboczej ds. KZM w 2008, reprezentacje piłkarskie Hiszpanii oraz Włoch zostały zaszczepione przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu w kwietniu 2008. 

Kolejnymi przykładami ryzyka dla podróżujących są: rozgrywki światowe kobiet o Puchar FIFA 2011 w Niemczech, spotkania naukowców w Europie Środkowej w takich miastach jak Wiedeń, który zgodnie z rankingiem UIA w 2007, jest wiodącym miastem na świecie w dziedzinie turystyki konferencyjnej, wielkie imprezy muzyczne (takie jak wielki festiwal jazzowy na wolnym powietrzu w Wiesen/Austria) albo coroczny festiwal letni na Litwie.

Usuwanie kleszczy

Jeżeli przebywasz na terenach zamieszkiwanych przez kleszcze sprawdzaj codziennie, czy na skórze nie ma kleszczy. Sprawdzaj dzieci dwa do trzech razy dziennie.

Usuń kleszcza jak najszybciej np: za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Chwyć mocno kleszcza, tak blisko skóry, jak tylko możliwe. Pewnym ruchem oderwij ciało kleszcza od skóry (nie obracając!). Jeśli pozostaną części kleszcza wbite w skórę, należy je usunąć tak szybko, jak tylko możliwe.

Paraliżowanie kleszcza olejem, kremem itp. może spowodować wstrzyknięcie większej ilości materiału zakaźnego do ciała – a więc nie używaj wazeliny, płonących zapałek, ani końcówek papierosów, pilników do paznokci lub innych przedmiotów.

Jeżeli masz kłopot z usunięciem kleszcza, zgłoś się do lekarza.

Kleszcze budzą się w marcu? 

163 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent