Kiedy stosować elektrolity dla dzieci?

📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Zrównoważona dieta w istotny sposób wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Nie powinno w niej zabraknąć witamin i minerałów. Te ostatnie mogą występować w organizmie człowieka w postaci jonów soli. Określamy je mianem elektrolitów. Ich rola w organizmie zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka jest bardzo ważna.

Elektrolity dla dzieci podajemy w stanach odwodnienia organizmu, które może nastąpić z różnych przyczyn. Przy odwodnieniu dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie powstałych niedoborów. Elektrolity dla dzieci powinny być podawane w odpowiednich proporcjach. Dawkowanie należy uzależnić od masy ciała i wieku dziecka.

Dlaczego elektrolity są takie ważne?

Rola elektrolitów w organizmie człowieka jest niezwykle istotna, a ewentualne niedobory mogą być bardzo niebezpieczne. W poważniejszych stanach mogą prowadzić do różnych chorób, a niekiedy nawet do śmierci. Jony soli kontrolują wiele procesów życiowych. Obecne są między innymi w płynach tkankowych oraz osoczu krwi. Ich obecność warunkuje prawidłową pracę organizmu. Elektrolity biorą udział między innymi w przewodnictwie nerwowym, a także w pracy mięśni, w tym także mięśnia sercowego. Ponadto utrzymują napięcie błon komórkowych i wpływają na pracę mózgu.

Elektrolity dla dzieci – dlaczego są ważne?

Przyczyny niedoborów elektrolitów mogą być różne. Do odwodnienia i utraty cenny jonów soli może dochodzić między innymi na skutek biegunki oraz wymiotów. Przyczyną może być również wysoka gorączka i przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci oraz niemowląt, ponieważ skutki powstałych niedoborów postępują w ich przypadku niezwykle szybko. Należy wtedy sięgnąć po specjalnie skomponowane preparaty. Elektrolity dla dzieci dostępne w postaci proszku, który przed spożyciem miesza się w odpowiednich proporcjach z wodą, pomagają uzupełnić ewentualne braki jonów soli w organizmie i przywrócić w nim równowagę.

Elektrolity dla dzieci – objawy niedoborów

Jony soli wpływają na wiele istotnych procesów zachodzących w organizmie i warunkują zdrowie oraz dobre samopoczucie. Skutki ewentualnych niedoborów mogą być bardzo poważne. Objawiają się między innymi nudnościami, bólami głowy, skurczami mięśni oraz obrzękami. Pojawia się również senność, brak energii, a także ogólne osłabienie. Inne występujące przy odwodnieniu i niedoborach jonów soli objawy to zaparcia i biegunki. Typowe jest również ogólne złe samopoczucie i brak energii.

Materiał promocyjny