Weleda
Weleda Baby

Język angielski dla dzieci

Kiedy rozpocząć naukę angielskiego z dzieckiem
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Pamiętajmy, że samo nasze zainteresowanie tym, czym dziecko się zajmuje już je motywuje do pracy. Jeśli mama lub tata chcą razem z dzieckiem czymś się zająć to musi to być rzecz ważna i potrzebna. A przecież język angielski jest dziś bardzo potrzebny w każdej niemal dziedzinie życia. Warto więc zainwestować trochę wolnego czasu i energii w udaną przyszłość swojego dziecka. Oto kilka sugestii jak możemy to zrobić:

Inwestuj siebie i swój czas w edukację dziecka

· Dobrze jest nauczyć dziecko organizacji pracy. Kiedy pociecha zabiera się do nauki powinna to robić w cichym, spokojnym miejscu. Przynoszone z zajęć dodatkowe materiały – fotokopie z ćwiczeniami, ilustracje czy inne powinny być trzymane w osobnym segregatorze. Pokażmy też dziecku jak korzystać ze słownika, z podręczników i Internetu.

· Interesujmy się tym czego aktualnie uczy się dziecko. Przejrzyjmy z nim razem notatki z zajęć, poprośmy aby nauczyło nas jednego czy dwóch słówek poznanych na ostatnich zajęciach. Sprawdźmy też czy ma zadaną pracę domową i wyegzekwujmy jej odrobienie.

KURSY ONLINE:
Kurs online Zrelaksowana MamaZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc online
w wychowaniu dzieci. Sprawdź!

· W wolnych chwilach poświęćmy trochę czasu na wspólne gry językowe, starając się aby były zabawne i przyjemne. Jeśli nauka angielskiego stanie się dla dziecka przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem na pewno opanuje ten język szybciej. Postarajmy się aby te ćwiczenia stały się stałym punktem rodzinnego planu zajęć.

· Róbmy coś regularnie, np. raz w tygodniu czytajmy z dzieckiem angielską książkę lub oglądajmy filmy i kreskówki najpierw z angielskimi napisami a potem, jeśli zaistnieje potrzeba, po polsku. W czasie podróży lub przed snem słuchajmy z dzieckiem angielskich piosenek. Ważne jest aby to czego dziecko słucha czy ogląda, sprawiało mu przyjemność.

· Bardzo dobrą pomocą w nauce języka są książki z historyjkami czy bajkami. Pracując z książką można najpierw porozmawiać z dzieckiem o ilustracjach pytając co widzą na obrazkach i o czym jest opowiadanie. Potem czytajmy historyjkę powoli, pokazując, że tekst biegnie od lewej do prawej strony. Sprawdźmy, czy dziecko rozpoznaje czytane słowa i pokażmy mu związek między pisownią i wymową. Warto poszukać książek z kasetami/płytami jeśli mamy wątpliwości czy czytamy prawidłowo.

· Szukajmy materiałów w Internecie. Można tam znaleźć gry do zabawy z dziećmi, wspólnie z dzieckiem szukać informacji lub wydrukować materiały do wykorzystania później. Oto kilka wartych polecenia adresów stron internetowych:

www.britishcouncil.org/kids
www.bbc.co.uk/cbbc/

· Wybierzmy jakąś porę raz w tygodniu, kiedy w domu mówimy po angielsku (np. 10 min. każdej soboty rano przy śniadaniu)
· Do nauki wykorzystujmy też przedmioty znajdujące się w domu, np. co tydzień na 10 rzeczach można przykleić kartki z ich angielskimi nazwami
· Rozmawiajmy o nazwach produktów żywnościowych rozpakowując zakupy lub przygotowując posiłki
· Bawmy się z dziećmi w gry pamięciowe wykorzystując zabawki
· Róbmy wspólnie słowniki obrazkowe; książki plakaty czy lalki
· Jeśli jest to możliwe warto postarać się też o mówiącą po angielsku opiekunkę

Gry i zabawy do nauki języka angielskiego

A oto kilka gier i zabaw, które można wykorzystać do nauki i zabawy z dziećmi:

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

1. BINGO
Gramy w bingo z numerami, literami alfabetu, kolorami, zwierzętami itp.

2. GRY Z ALFABETEM
Wybieramy literę alfabetu i prosimy dziecko, aby znalazło angielską nazwę zwierzęcia, czegoś do jedzenia, rośliny itp. zaczynających się na tę literę. Możemy też poprosić o napisanie 5 wyrazów na tę samą literę.

3. I-SPY
Prosimy dziecko, aby zgadło o jakiej rzeczy na daną literę w pokoju myślimy.

4. DWADZIEŚCIA PYTAŃ
Dziecko może zadać do 20 pytań, żeby dowiedzieć się o jakiej rzeczy myślimy.

5. GRA W OKREŚLENIA
Opisujemy dziecku np. zwierzę czy przedmiot a ono zgaduje co to jest.

6. DOPASOWYWANIE
Wybieramy obrazki i dorabiamy do nich kartki z podpisami. Kładziemy je na stole obrazkiem/napisem do dołu. Po kolei odwracamy 1 obrazek i 1 podpis aby je dopasować w pary. Jeśli znajdziemy parę, odkładamy je na bok, jeśli nie – odwracamy obrazki twarzą do dołu do dalszej gry.

Więcej informacji o pracy z dziećmi oraz inne atrakcyjne materiały dla rodziców znajdują się na www.britishcouncil.org/parents.
Dzieci z Warszawy i okolic, które ukończyły 5 lat mogą odnieść korzyść z uczestnictwa w naszych zajęciach odbywających się w specjalnie wyposażonych szkołach w Warszawie: w Szkole Brytyjskiej, ul. Limanowskiego 15 lub w Szkole Amerykańskiej, ul. Dembego 18.

824 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent