Jaki fotelik isofix warto wybrać?

📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Jeżeli chociaż raz czytałaś jakikolwiek artykuł na temat fotelików dla dzieci, to z pewnością nie raz spotkałaś się z pojęciem ISOFIX, montaż na ISOFIX itp. O co dokładnie chodzi z tym ISOFIXem i co to właściwie jest?

Czym jest ISOFIX w samochodzie?

Nazwa ISOFIX to skrót od International Organisation for Standarisation Fixture i oznacza ustandaryzowany sposób mocowania fotelika do przewozu dziecka w aucie. System ISOFIX to dwa proste zaczepy, które zostały umieszczone w samochodzie pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela i do których można przymocować fotelik lub bazę. Zaczepy ISOFIX są przymocowane bezpośrednio do nadwozia samochodu.

Czy każdy samochód ma ISOFIX?

Obecnie większość samochodów jest już wyposażona w system mocowania ISOFIX. Wyjątkiem mogą być jedynie starsze samochody, wyprodukowane przed 2006 rokiem w przypadku samochodów dopuszczonych do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej i przed 2011 rokiem w przypadku pozostałych samochodów.

We wcześniejszych okresach system ISOFIX mógł występować w samochodach, ale nie stanowił on obowiązkowego wyposażenia auta, stąd możliwe jest, że nie każdy starszy samochód będzie je posiadał.

W niektórych modelach samochodu fotelik ISOFIX jest widoczny, w innych mocowanie ISOFIX jest ukryte głęboko pomiędzy siedziskiem a kanapą. Na pierwszy rzut oka nie są one widoczne, ale wyczujemy je, gdy włożymy dłoń pomiędzy siedzisko a oparcie. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasz samochód ma mocowanie ISOFIX, możemy sprawdzić dłonią lub popatrzeć czy producent umieścił specjalne oznaczenie.

fotelik-isofix

Zalety systemu ISOFIX

System mocowania ISOFIX ma dwie podstawowe zalety. Pierwszą z nich jest łatwość i szybkość montażu fotelika w samochodzie przy pomocy ISOFIXa. Jeżeli fotelik jest dostosowany do tego typu montażu, to jest wyposażony w odpowiednie mocowanie.

Wystarczy dosunąć zaczepy fotelika do mocowania w samochodzie i przypiąć. Gdy zaczepy fotelika są już zatrzaśnięte na uchwytach w samochodzie wystarczy dosunąć fotelik maksymalnie do oparcia. Montaż fotelika przy pomocy pasów samochodowych jest najczęściej nieco bardziej skomplikowany i czasochłonny.

Drugą zaletą ISOFIX jest z pewnością bezpieczeństwo. Fotelik zamocowany w aucie w ten sposób jest nie tylko przypięty do kanapy samochodu, ale właściwie bezpośrednio do samego samochodu.

Dzięki temu nie ma ryzyka, że fotelik będzie się przesuwał na siedzeniu czy że coś się poluzuje w trakcie wypadku. Dodatkowo montując fotelik w samochodzie z wykorzystaniem tego systemu właściwie nie ma ryzyka, że popełnimy błąd podczas montażu i fotelik nie będzie spełniał swojej funkcji.

Montując fotelik przy pomocy pasów samochodowych dużo łatwiej jest popełnić błąd podczas montażu, który w przypadku jakiejś kolizji czy wypadku mógłby okazać się tragiczny w skutkach.

Wady ISOFIXa

Mocowanie fotelika przy pomocy systemu ISOFIX może mieć również pewne wady. Po pierwsze, zdarza się, że w niektórych samochodach kanapa jest dosyć mocno nachylona przez co zamontowany fotelik ma zbyt pionową pozycję.

W takiej sytuacji główka dziecka może opadać do przodu podczas jazdy, co może nawet spowodować pewne trudności z oddychaniem. Jeżeli w foteliku zamontowanym pasami samochodowymi pozycja dziecka będzie bardziej odpowiednia, to warto zdecydować się na montaż przy pomocy pasów.

Drugą wadą ISOFIXa jest to, że z reguły foteliki montowane w ten sposób zajmują w samochodzie dużo więcej miejsca niż fotelik montowany pasami.

Podsumowanie

Obecnie większość fotelików dla dzieci można zamontować w samochodzie na dwa różne sposoby – przy pomocy pasów samochodowych lub za pomocą systemu ISOFIX. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwą zaletą ISOFIXa jest z pewnością fakt, że jest to najbezpieczniejszy sposób montażu fotelika w samochodzie.

Źródło: https://www.besafe.com.pl

Materiał promocyjny