Jak zbudować bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Ostatnie miesiące przyzwyczaiły nas do wielu ograniczeń i restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. W wielu przypadkach dotknęły one również najmłodszych. Zamknięte szkoły i place zabaw sprawiły, że rodzice musieli wykazywać się wielką kreatywnością, żeby zorganizować maluchom czas.

Jednym z ciekawszych rozwiązań stały się przydomowe place zabaw. Co powinno się w nich znaleźć? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Ogród – miejsce do zabawy dla dzieci

Nowoczesna, przydomowa przestrzeń pełni obecnie przede wszystkim funkcję reprezentacyjno-wypoczynkową. Chętnie spędzamy w niej czas na relaksie i spotkaniach towarzyskich. Jest to również miejsce, w którym maluchy mogą się swobodnie bawić, bez obaw o wszelkie pandemie i inne zagrożenia. Trzeba tylko zadbać o prawidłowe zbudowanie placu zabaw.

Minęły już czasy, gdy w pobliżu domu umieszczało się tylko podstawowe wyposażenie, jak na przykład meble do ogrodu Bazkar. Obecnie wiele osób próbuje znacząco zwiększyć funkcjonalność tej przestrzeni, tworząc z niej prawdziwy pokój dzienny, wykorzystywany zamiast salonu w okresie wiosenno-letnim.

W domach, w których żyją dzieci, naturalnym zatem jest stworzenie w ogrodzie, odpowiedniego miejsca do zabawy. Jakie powinno ono być?

Bezpieczeństwo małych użytkowników

Nie da się ukryć, że główną cechą perfekcyjnego placu zabaw jest oczywiście bezpieczeństwo. Dotyczy to wszystkich elementów – huśtawek, domków ogrodowych, piaskownicy oraz mebelków. Każdy z nich powinien być w pełni bezpieczny, dlatego należy wybierać produkty certyfikowane, które przeszły szereg testów wytrzymałościowych oraz zostały wykonane z materiałów w pełni bezpiecznych dla małych użytkowników.

Należy stawiać na sprzęty dopasowane do wieku dzieci. Dla maluchów sprawdzają się produkty z tworzyw sztucznych – trwałe i zmniejszające ryzyko nabicia bolesnego guza podczas upadku. W przypadku starszaków można pomyśleć o sprzętach drewnianych, przy których warto jednak pamiętać o regularnej impregnacji, aby zachowały optymalną kondycję przez długi czas.

Oprócz samego sprzętu i elementów wyposażenia do ogrodu trzeba także zadbać o zabezpieczenie otoczenia placu zabaw dla dzieci. Warto umieścić go w zacienionej, spokojnej części ogrodu, z dala od ruchliwej drogi. W pobliżu placu zabaw nie powinno się umieszczać niebezpiecznych roślin – trujących lub takich, które mogą zranić malucha.

Nie zapominajmy jednak o tym, że miejsce wypoczynku najmłodszych musi być zawsze w zasięgu wzroku opiekunów.

Funkcjonalność dopasowana do wieku

Drugim kluczowym aspektem, który trzeba uwzględnić podczas tworzenia idealnego placu zabaw dla dzieci, jest oczywiście funkcjonalność. Sprzęty i zabawki dopasowuje się bowiem do wieku oraz upodobań dziecka, aby zabawa na świeżym powietrzu sprawiała mu prawdziwą przyjemność.

Ciekawym rozwiązaniem są modułowe domki, które rosną razem z maluchem. Można do nich dodawać zjeżdżalnie, huśtawki lub inne akcesoria, tworząc wielofunkcyjne rozwiązanie dla jednego lub większej grupy dzieciaków.

Warto uzupełnić je także o meble ogrodowe, dedykowane najmłodszym. Mogą to być zwykłe stoliki i krzesełka lub produkty wyposażone w dodatkowe elementy, wspierające kreatywność i przynoszące jeszcze więcej pomysłów na dobrą zabawę.

Dziecko w ogrodzie – czas na dobrą i bezpieczną zabawę

Przestrzeń ogrodowa powinna być dopasowana do potrzeb wszystkich domowników, w tym oczywiście również maluchów. Powinna zapewniać miejsce do bezpiecznej i przyjemnej zabawy, bez narażania ich na jakiekolwiek zagrożenie. Dzięki temu najmłodsi mogą bez przeszkód spędzać czas poza czterema ścianami.

Warto wiedzieć, że niektóre sprzęty z przydomowych placów zabaw nadają się do wykorzystania we wnętrzach. Dzięki temu, gdy ciepłe dni odchodzą w niepamięć, a aura robi się coraz bardziej deszczowa, spokojnie przenosi się je do pokoju dziecka lub salonu, tworząc domowe centrum zabaw.

Możliwości jest naprawdę wiele – warto sięgać po sprawdzone produkty i dopasowywać je do konkretnej przestrzeni oraz upodobań malucha. To prosta recepta na idealne miejsce do zabawy.

dzieci bawią się w ogrodzie