Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Wojna w Ukrainie trwa… Z biegiem dni coraz więcej uchodźców przybywa do naszego kraju – często są to wielopokoleniowe rodziny, które szukają schronienia, spokoju i bezpieczeństwa. Wszyscy mamy nadzieję, że Polska będzie ich domem tylko tymczasowym , że już wkrótce będą mogli wrócić w ojczyste strony, a tymczasem pomagamy im i wspieramy na wszelkie sposoby. Bo pomagać warto..

Wśród uchodźców jest mnóstwo dzieci,  które potrzebują stabilizacji, zabawy, zapomnienia, oderwania od wojennej traumy. Najlepszą drogą do tego byłby kontakt z rówieśnikami i powrót do szkół oraz przedszkoli – tak, by nie tylko zagospodarować dzieciom czas, ale pozwolić im się rozwijać i kształcić.  I tutaj pojawiają się dwa ważne pytania. Po pierwsze, czy ukraińskie dzieci są na to gotowe? A po drugie, czy nasze placówki są przygotowane na przyjęcie tych dzieci, maluchów z takim bagażem doświadczeń, często z traumą, strachem nie do pokonania? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta. Począwszy od bariery językowej, która rzecz jasna  występuje po obu stronach, poprzez zapewnienie niezbędnej opieki psychologicznej, skończywszy na podręcznikach i relacjach z nauczycielami czy opiekunami – nie sposób ocenić, jaka będzie efektywność takiej nauki. Jednak jedno jest pewne – warto podjąć ten wysiłek, by dać dzieciakom zajęcie, cel, nadzieję, takie „normalne” życie.

film

Pierwszy krok w tym kierunku już zrobiono – zgodnie z naszymi przepisami oświatowymi  dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki , czyli 7-18 lat będą przyjmowane do publicznych szkół i obejmowane nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich, czyli nie ma przeszkód, by dziecko poszło do szkoły.

Zatem, jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły w Polsce?

Warto wiedzieć, że przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której dziecko będzie się uczyć dokonywane jest na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą. By ustalić poziom nauki dobrze mieć dokumenty wydane przez szkołę za granicą, lecz w razie braku wystarczy oświadczenie rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.

Aby zapisać dziecko do szkoły, trzeba złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – w miarę wolnych miejsc.

Mini-poradnik dla rodziców i opiekunów, chcących posłać dziecko o narodowości ukraińskiej do polskiej szkoły:

  • Zbierz dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka (świadectwa, zaświadczenia itp.). Jeśli ich nie masz, napisz oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało.
  • Skontaktuj się z wybraną polską szkołą i złóż wniosek o przyjęcie do szkoły. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor placówki.
  • Szkoła podstawowa, w rejonie której mieszkasz, ma obowiązek przyjąć Twoje dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc.
  • Jeżeli w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, skontaktuj się z urzędem gminy, w której mieszkasz i poproś o wskazanie szkoły, w której Twoje dziecko będzie mogło się uczyć.

Do czego ma prawo dziecko z Ukrainy w szkole w Polsce?

  • Nauka dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w publicznych szkołach jest nieodpłatna. Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły.
  • Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego. Szkoła może także tworzyć tzw. oddziały przygotowawcze.
  • Uczniowie z zagranicy mogą korzystać z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.
  • Uczniowie oraz ich rodzice mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym, udzielaną m. in. przez psychologów, pedagogów i terapeutów pedagogicznych.

Informacje na ten temat  – zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim – znaleźć można na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

407 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent