Nie zaspokojone potrzeby emocjonalne będą blokowały w dzieciach chęć uczenia się. Dziecku, które jest głodne miłości, akceptacji i uwagi ze strony swoich rodziców, brakuje sił do stawiania czoła wyzwaniom w szkole.
Cheri Fuller autorka książki “Jak zachęcić dziecko do nauki” przedstawia konkretne sposoby zwiększenia motywacji u dzieci. Poza już wspomnianą bliską i pełną miłości relacją rodzic-dziecko, ważne są cierpliwość i realne oczekiwania względem pociechy. Zadaniem rodzica jest wykorzystanie naturalnych predyspozycji dziecka, dobranie właściwego sposobu uczenia się w domu, rozbudzanie ciekawości i zmysłu obserwacji. I jeszcze jedna, chyba najważniejsza, rzecz: bycie przykładem. Słowa są ważne, ale dzieci naśladują, to co robimy a nie o czym mówimy. Dzieci są cichymi, ale bardzo spostrzegawczymi obserwatorami. Kiedy pytają o znaczenie nowego dla nich słowa, warto ten moment wykorzystać i wspólnie skorzystać ze słownika. Podczas jazdy samochodem, obserwowanie zapiętych pasami rodziców, przynosi ogromne efekty w wyrobieniu nawyku dbania o własne bezpieczeństwo u dzieci. Ta sama zasada dotyczy palenia, picia, oglądania telewizji, sposobu jedzenia i wyrażania się. Dzieci robią to, co ich rodzice.
Wiele uzdolnionych dzieci ma problemy z nauką. Przyczyna tkwi w perfekcjonizmie rodziców. Dzieci stają się więźniami własnych oczekiwań. Robią się przesadnie staranne i obawiają się popełnienia błędu. Mogą mieć tendencje do rozpamiętywania dawnych niepowodzeń. Nie czerpią radości ze swoich osiągnięć, gdyż zawsze szukają następnego celu lub wyzwania. Dlatego ważne jest, aby rodzic przyznawał się do własnych błędów, opowiedział historię o czasach, kiedy dostawał złe stopnie. To pomoże zrozumieć dziecku, że błędy są naturalną częścią procesu uczenia się i rozwoju.
Problemy z nauką związane są również z brakiem umiejętności koncentracji, nieobecnością z powodu choroby, zmianą szkoły, czy emocjonalnym stresem. W rozpoznaniu przyczyny i poradzeniu sobie z problemem pomoże książka Cheri Fuller “Jak zachęcić dziecko do nauki” wydana nakładem Oficyny Wydawniczej “Vocatio”.
Polecamy również lekturę artykułów Gimnastyka naszego umysłu! oraz Czy nauka musi być przykrym obowiązkiem?