Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
To mój syn…

Czasami zdarza mi się obserwować w autobusie czy tramwaju, wyraz dumy na twarzy kobiet, których syn albo wnuczek, ustąpił miejsca starszej osobie albo kobiecie z dzieckiem. Dlaczego jest to powodem do dumy? Dlaczego bywa to miłym dla oka obrazkiem w naszej rzeczywistości? Pewnie dlatego ze coraz rzadziej możemy obserwować takie sytuacje. Matki i babcie takich dobrze wychowanych młodych ludzi zapewne odczuwają dumę. Cieszą się, że chłopcy są dobrze postrzegani przez społeczeństwo, ale i one same czują się dowartościowane, gdyż miały w tym swój udział. Myślą; to mój syn, to mój wnuczek, to ja mu dałam dobry przykład, to ja go nauczyłam manier, itd.

film

Kobieta podobnie jak muzyka łagodzi obyczaje

Nie pomijamy tu ogromnej roli mężczyzn: ojców, dziadków, starszych braci, wujków, nauczycieli itd., bo są oni często przykładem dla chłopców. Jednak to obecność kobiet w życiu mężczyzn, nawet tych małych, powoduje, że widzą więcej, mają punkt odniesienia dla swoich starań. Wtedy też mogą otrzymać pochwałę – wzmocnienie pozytywne dla swoich działań, np. uśmiech albo słowo dziękuję.

Dzisiejszy dżentelmen

Pojęcie dżentelmena w różnych kręgach kulturowych może być różnie rozumiane. Jednak chyba większości z nas kojarzy się niewątpliwie z kręgiem kultury brytyjskiej. W Królestwie Wielkiej Brytanii był nim mężczyzna, szlachcic, żyjący z własnych funduszy, pochodzący z dobrej rodziny i cieszący się dobrą opinią. Do języka potocznego słowo dżentelmen przeszło bardzo dawno i używamy go, wtedy mówimy o mężczyźnie o nienagannych manierach, taktownym, honorowym, godnym zaufania i uprzejmym. Tyle, że nie trzeba czekać do dorosłości by przekonać się czy nasza latorośl okaże się rycerska, uczciwa, a także szarmancka wobec płci pięknej. Możemy tego uczyć już przedszkolaków.

Optymalnie jest, gdy chłopiec ma w swoim otoczeniu rówieśniczkę, siostrę, ale tak naprawdę może być zawsze uprzejmy np. wobec swoich mam, babć i obcych kobiet. Ważne by wytłumaczyć naszemu adeptowi, dlaczego ma zachowywać się tak, a nie inaczej wobec koleżanek i wszystkich kobiet. Odpowiedzi : no bo tak, albo bo tak już jest, bo tak wypada – są na krótką metę i nie dadzą nam długotrwałych efektów.

Warto porozmawiać z synem czy wychowankiem dłużej, można wesprzeć się jakąś historią, bajką, opowieścią o jakiejś postaci, bohaterze. Jeśli opowiadamy o dawnych czasach, bajkowych rycerzach, Trzech Muszkieterach, rycerzach Okrągłego Stołu, ważne by przełożyć dziecku tamte zachowanie na dzisiejsze, bardziej współczesne. Nasz adept na dżentelmena nie musi ratować księżniczki uwięzionej w wieży. Jego wielkim zadaniem będzie pożyczenie koleżance ulubionej gry, ustąpienie siostrze w codziennej walce o pilota TV albo złożenie babci życzeń z okazji Dnia Babci.

Kilka rad:

1) Gdy dajesz młodemu dżentelmenowi batonika, poproś by podzielił się z rodzeństwem, kolegą, sąsiadką czy nawet Tobą.

2) Gdy w kalendarzu zbliżają się jakieś święta: imieniny, urodziny, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Ojca, Babci, Dziadka itd., przypomnij odpowiednio wcześniej, wyjaśnij na czym polega ten dzień i spróbuj przygotować z nim jakiś mały drobiazg.

3) Gdy siedzicie przy obiedzie, poproś od czasu do czasu by najpierw podał półmisek babci, siostrze.

4) Gdy zauważysz niepokojące słownictwo, nie bagatelizuj tego, zaproponuj inne słowa, które nikogo nie będą obrażać.

5) Wymagaj od młodego dżentelmena słów; proszę, dziękuję, przepraszam, słucham.

6) Zwróć uwagę jak odnosi się do słabszych, chorych, niepełnosprawnych, a także zwierząt. W takich relacjach przecież też może być rycerski i koleżeński.

7) Młody dżentelmen już teraz może się dowiedzieć, że nie jest pępkiem świata i jedynym dżentelmenem na świecie, że istnieją jeszcze inni chłopcy, mężczyźni, no i że są jeszcze damy. Możemy pokazać, że nie wszystkie koleżanki będą zadowolone z rozmów o samochodach i piłce nożnej albo o Mariuszu Pudzianowskim.

8) Młodemu mężczyźnie naprawdę nic się nic stanie jak wejdzie do windy czy samochodu jako drugi.

Już wkrótce Dzień Kobiet

Młody dżentelmen, może nie ma odpowiednio zasobnego portfela, a i świnka skarbonka nie ma czym pogrzechotać. Kwiatów na łące jeszcze nie ma, ale przecież można zrobić laurkę, podarować którejś z dam swojego batonika czy pomóc mamie w drobnych obowiązkach. Dżentelmeni do dzieła! Pokażmy im drogę!

Efekty

Oprócz dumy na naszych twarzach, gdy nasi chłopcy ustąpią miejsca komuś, przepuszczą koleżankę w drzwiach, będziemy mieć też poczucie, że szanują innych i są dobrymi ludźmi. A i może nasi dorośli mężczyźni przypomną sobie jak to jest być dżentelmenem …

Dżentelmen to człowiek, który ma szacunek dla tych, którzy nie mogą mu oddać żadnej przysługi. Autor nieznany

Kultura serca rozpoczyna się od „dziękuję”. Christa Meves

To niemal definicja dżentelmena powiedzieć o kimś, że jest tym, który nigdy nie zadaje bólu. Autor nieznany

„Kobieta jest kwiatem”. Tak, i dlatego potrzebny jest jej troskliwy ogrodnik. Andrzej Urbańczyk

 

248 ocen
4.99
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Dorota Mazur

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent