Jak wybrać inhalator dla dzieci?

Jak wybrać inhalator dla dzieci?

Jak wybrać inhalator dla dzieci?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Inhalator dla dzieci różni się od tego dla dorosłych. Jego rolą jest zmniejszenie dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych oraz podanie środków wziewnych dziecku. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy kierować się wiekiem dziecka, przeznaczeniem inhalatora, częstotliwością jego stosowania i głośnością pracy.

Jak wybrać inhalator dla dziecka?

Małe dzieci mają bardzo wrażliwy i podatny na infekcje układ oddechowy. Często pojawia się u nich katar, kaszel, ból gardła czy chrypka. Inhalator dla dzieci ma za zadanie pomóc w podawaniu środków leczniczych oraz zmniejszyć dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Różne rodzaje inhalatorów można znaleźć na https://www.aptelia.pl/apteka/k7213-Inhalatory_dla_dzieciWielu rodziców stosuje go jedynie podczas infekcji, w szczególności w okresie jesienno-zimowym, ale sprawdza się on podczas całoroczne profilaktyki.

Na rynku jest dostępnych wiele typów urządzeń, które różnią się nie tylko wielkością czy wyglądem, ale także funkcjonalnością. Przy wyborze warto kierować się potrzebami rodziców i malucha, ponieważ to oni będą z niego korzystać. Jeśli dziecko cierpi na przewlekłą chorobę górnych dróg oddechowych to lepiej wybrać bardziej wydajne urządzenie, które będzie służyło mu przez dłuższy czas. W przypadku chęci korzystania tylko doraźnie lepiej sprawdzają się niewielkie urządzenia, które mogą być w różnych, kolorowych kształtach i kolorach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora?

Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jest wiek dziecka. Inne urządzenia sprawdzą się u młodszych dzieci, a inne przy starszych. Szukając odpowiedniego inhalatora, należy zwrócić uwagę na to, jak duże cząsteczki wytwarza dane urządzenie. Im mniejsza, tym dalej dociera.

Jeśli zadaniem inhalatora jest leczenie infekcji to cząsteczki powinny mieć wielkość 10 do 7 μm. W leczeniu chorób płuc lepiej się sprawdzą cząsteczki o wielkości 3-1 μm. Równie ważny jest procent frakcji respirabilnej, czyli jaka ilość cząsteczek ma właściwy rozmiar. Dzięki temu wiadomo, gdzie one trafiają. Przy wyborze należy sprawdzić czas działania urządzenia. Jeśli inhalacje mają być często wykonywane i to u kilku dzieci, to lepiej znaleźć inhalator, który może pracować w trybie ciągłym.

Dla wielu rodziców i też dzieci kluczowy jest poziom głośności. Najbardziej pożądane jest urządzenie, które jest ciche i komfortowe. Dzięki temu dzieci nie boją się wykonywania inhalacji. Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów urządzeń, jak mikrotłokowy, tłokowy czy ultradźwiękowy.

Jaki inhalator dla niemowląt?

Inhalacje przeprowadzane u niemowląt najczęściej służą do oczyszczania noska i zatok. Stosuje się do nich sól fizjologiczną, ale na zalecenie lekarza mogą być to również leki. Dobry inhalator dla niemowląt powinien być dopasowany do jego twarzy, maseczka powinna być mniejsza i dobrze przylegać. Dźwięki wydawane przez urządzenie muszą być ciche, aby nie przestraszyć dziecka.

 

 

Materiał partnera

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie