Weleda
Weleda Baby

Jak urozmaicić dziecku naukę języka obcego? 4 ciekawe porady

📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Dzieci chłoną nowe umiejętności niczym gąbki. Zwykle z łatwością przychodzi im nauka języków obcych, zwłaszcza jeśli mają taką możliwość już od najmłodszych lat. Co jednak zrobić, by maluch zbyt szybko nie znudził się nauką? Jak zachęcić go do przyswajania nowych słówek?

Nauka języków obcych – od jakiego wieku, co daje?

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest nieocenionym atutem. Nie tylko w perspektywie przyszłego zatrudnienia, ale również codziennych kontaktów z innymi ludźmi. Coraz częściej mamy okazję nawiązywać znajomości z osobami o innej narodowości  i odmiennym języku – dobrze jest umieć się z nimi bezproblemowo porozumiewać.

Choć jeszcze jakiś czas temu posługiwanie się językiem angielskim było bardzo pożądane, dziś nie wywiera już tak dużego wrażenia i staje się powszechną umiejętnością. Dużym plusem okazuje się komunikowanie się w większej liczbie języków obcych, co też otwiera o wiele więcej możliwości.

Od jakiego wieku więc najlepiej rozpocząć naukę? Im wcześniej, tym lepiej! Nawet małe dzieci mają możliwość przyswajania obcojęzycznych słówek. Gdy maluch podrośnie na tyle, że opanuje pisanie i czytanie, warto pomyśleć na przykład o szkole językowej. Wiedza z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Jak pomóc dziecku w nauce? Pomysły i porady

Zastanawiasz się, jakie działania podjąć, by Twoje dziecko chętnie uczyło się języków obcych? Nie chcesz go zniechęcać i przymuszać, ale zależy Ci, by czerpało z nauki przyjemność? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych podpowiedzi, co może pomóc:

1. Nauka poprzez zabawę – to jedna z najskuteczniejszych metod! Możecie skorzystać z obcojęzycznych gier komputerowych czy karcianych. Równie dobrym pomysłem będzie także wymyślenie własnych – wybierzcie się na spacer i nazywajcie mijane obiekty w obcym języku. Taka metoda dobrze sprawdzi się przy utrwalaniu słownictwa.
  2. Zagraniczne wyjazdybezpośrednie zetknięcie z językiem bardzo pomaga w przełamaniu się i po prostu mówieniu. Możecie zaplanować wspólny wyjazd albo też wysłać dziecko na wakacyjne obozy językowe w Hiszpanii. To bardzo rozwijające, nie tylko pod językowym względem!
  3. Codzienne zetknięcie się z językiem – odszukaj w internecie obcojęzyczne filmy lub kreskówki i spróbujcie razem je oglądać. Dobrym pomysłem będą też piosenki w obcym języku. Pomoże to osłuchać się z wymową i zachęcić dziecko do samodzielnego mówienia.
  4. Ciekawe kursy internetowe – sztampowe, czysto szkolne podejście do nauki języków obcych może nie być tym, czego Twoje dziecko potrzebuje. Jednak świat nauki nie stoi w miejscu i proponuje coraz to nowsze sposoby i metody. Wiele ciekawych rozwiązań oferują szkoły językowe. Spróbuj zapisać swoją pociechę np. na francuski dla dzieci online – być może będzie to strzał w 10!

Presja to nieprzyjaciel efektywnej nauki

Warto pamiętać o tym, że nie warto na siłę przymuszać dziecka do nauki – skutek może być zupełnie odwrotny. Lepszym wyjściem będzie zachęcanie w przyjazny sposób. Pomocne może okazać się także uczestniczenie z dzieckiem w nauce – wspólne spędzanie czasu może wydawać się dziecku atrakcyjne.

Nawet jeśli nie widzisz dostrzegalnych postępów w nauce, nie naciskaj. Daj dziecku czas, pokaż, że je wspierasz, a z czasem z pewnością uda mu się osiągnąć zamierzony cel. Niech nauka będzie przyjemnością i szansą, a nie nieprzyjemnym obowiązkiem.