Jakich metod możemy użyć?
Możliwości jest bardzo wiele: angażujące historie i piosenki, oglądanie obcojęzycznych kanałów telewizyjnych, gry online. Choćby nasza strona (learnenglishkids.britishcouncil.org) zawiera wiele pomysłów na naukę w interesujący sposób. Należy pamiętać, że mają jeszcze dużo czasu przed sobą i należy dać im dorosnąć i nie martwić się zanadto ich obecnym poziomem, a bardziej po prostu postarać się, aby używały angielskiego każdego dnia. Oczywiście, w przyszłości może pojawić się chęć czy potrzeba zdania odpowiednich egzaminów, ale niezwykle ważne jest, aby nabrały pewności siebie, umiały komunikować się po angielsku.
Jakie pomoce dydaktyczne będą przydatne?
Przede wszystkim książki – wiele bibliotek oferuje wybór obcojęzycznych pozycji. Choćby talia kart – naucz się grać w gry po angielsku – dla dzieci to nie będzie lekcja, a rozrywka. O dostępie do internetu, chyba nie muszę nawet wspominać. Ba, nawet przeglądanie słownika obrazkowego może być dla małych dzieci świetną zabawą co także praktykujemy na zajęciach British Council. Sami tworzymy podręczniki dostosowane do poziomu i wieku oraz zainteresowań naszych uczniów.
Ile czasu dziennie należy poświęcić na naukę?
Lepiej pouczyć się nawet pięć minut dziennie, niż założyć, że przeznaczy się na to godzinę w weekend. Każdy może znaleźć dodatkowe pięć minut w ciągu dnia, ale ta pełna godzina zawsze będzie wydawać się poświęceniem. Jednak nauka nie musi być ciężką pracą. Wszyscy przecież nauczyliśmy się naszego języka ojczystego, a nauka drugiego języka to kwestia poświęcenia mu czasu. Może to obejmować granie w gry wideo, oglądanie filmów i seriali czy słuchanie piosenek. Dobrze jest zachęcić dziecko, aby codziennie robiło coś po angielsku z przyjemności, zamiast sprawiać, że kojarzyć się to będzie z przykrym obowiązkiem. Z pewnością chcesz, aby dzieci same dostrzegły potrzebę nauki języka, a nie tylko czuły się do tego przymuszane.
W jaki sposób można zachęcić dziecko do nauki języka obcego w wakacje?
Tak jak już mówiłem, jest naprawdę wiele możliwości. Istnieją na przykład gry, w które można wciągnąć dziecko podczas zwykłej podróży samochodem – jak choćby rozpoznawanie kolorów mijanych pojazdów, czy wypatrywanie rzeczy widocznych zza szyby – drzew, pól, zwierząt, lub charakterystycznych punktów w mieście, takich jak kino, bank i tym podobne.
Innym pomysłem jak poproszenie dziecka o nazwanie rzeczy w swoim pokoju lub pokolorowanie obrazka, z zastrzeżeniem, że dana część powinna mieć określoną barwę. Ważne jest wyrobienie nawyku rozmawiania z dziećmi po angielsku – nie muszą to być to od razu długie konwersacje, ale na przykład krótki pytania: „Jesteś głodny/a?”, „Co chcesz na obiad?”, „Może pójdziemy popływać?”
Jeśli dziecko lubi gry wideo, poproś je, aby korzystało z wersji angielskiej; jeśli ogląda filmy i seriale w serwisach streamingowych, zachęć do włączenia angielskich napisów i słuchania kwestii po polsku – lub odwrotnie. Nie jest najważniejsze, żeby rozumiało każde słowo, ale z pewnością samo słuchanie i czytanie po angielsku pomoże mu w nauce. Są też oczywiście dedykowane kursy wakacyjne języka angielskiego.
Czy wakacyjne kursy językowe to dobra pomysł? A może warto sprawdzić wyjazdy językowe?
Myślę, że zdecydowanie tak. Latem presja jest siłą rzeczy mniejsza, a to po prostu poprawia chęć nauki angielskiego. Każde środowisko, w którym muszą komunikować się po angielsku, jest dla dzieci korzystne, dlatego też wycieczki zagraniczne to również pomysł, pod warunkiem, że nie będzie tam samych polskich studentów, a mieszanka różnych narodowości. Takie kursy w zależności od potrzeb ucznia i zainteresować mamy także w naszej ofercie. Oferujemy, Summer Camp dla najmłodszych uczniów, kursy bardziej intensywne – pełne zanurzenie, kursy związane z popularna grą Minecraft, kursy przygotowujące do egzaminów, czy kursy zdalne Summer Online International. Każdy uczeń niezależnie od wieku na pewno znajdzie coś interesującego dla siebie.
Czy warto korzystać z Internetu podczas nauki z dzieckiem? Jeśli tak, z jakich witryn należy korzystać, aby zadbać o bezpieczeństwo w sieci?
Absolutnie tak, zresztą spodziewam się, że prawdopodobnie właśnie do tego najmłodsi najczęściej chcą używać angielskiego – do przeglądania sieci. Oczywiście nasza strona learnenglishkids.britishcouncil.org jest całkowicie bezpieczna, podobnie jak www.cbeebies.com, której źródłem jest BBC. Na pewno również YouTube oferuje wiele piosenek dla dzieci, które pomogą im w nauce.
A co powinien zrobić rodzic, który nie zna angielskiego?
Możesz odwrócić role. Poproś dziecko, aby dla odmiany spróbowało nauczyć czegoś ciebie – choćby kilku słów i zwrotów; poproś, aby ci coś wyjaśniło – bo żeby to zrobiło, musi być pewne, że rozumie, co ci mówi – w ten sposób pomaga to wam obojgu.
Odpowiadał: Simon Pounder Senior Teacher Young Learners, British Council, Poland