Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

1. Sprawdźmy ceny u wydawcy

Wydawnictwa nie mają i nie mogą mieć wpływu na ceny, w jakich oferowane są podręczniki przez sprzedawców detalicznych. Jedynym miejscem, w którym wydawnictwa biorą odpowiedzialność za ceny są ich własne sklepy internetowe. Warto do nich zajrzeć i sprawdzić ceny – są dobrym punktem odniesienia przy poszukiwaniu najlepszej oferty na rynku.

2. Nie zostawiajmy zakupów na ostatnią chwilę

Co prawda Ministerstwo Edukacji Narodowej zniosło w 2014 roku wygodny dla rodziców obowiązek publikowania do 15 czerwca przez dyrektorów listy podręczników obowiązujących w kolejnym roku szkolnym, ale część szkół, starym zwyczajem, jeszcze przed wakacjami wywiesiło listy podręczników. Zakup podręczników rozłożony na kilka miesięcy będzie mniejszym obciążeniem dla budżetu. Poza tym, niektóre podręczniki na przykład w lipcu 2014 były tańsze niż w ubiegłym roku. Kupując podręczniki odpowiednio wcześniej unikniemy także uciążliwych kolejek do księgarń przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Zdarza się, że we wrześniu w księgarniach brakuje niektórych podręczników.

film

3. Nie kupujmy w pierwszym lepszym miejscu

Podręczniki można kupić w księgarniach stacjonarnych i internetowych, w sklepach wydawców i na kiermaszach książek. Zanim kupimy podręczniki, warto sprawdzić ich ceny w kilku źródłach – w przypadku zestawów mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt złotych. Dla przykładu, podręczniki szkolne dostępne w internecie są często tańsze o kilka, a nawet o kilkanaście złotych. Wydawnictwa edukacyjne (w swoich sklepach internetowych) i księgarnie internetowe posiadają duży wybór podręczników w atrakcyjnych cenach, często z bezpłatną przesyłką i licznymi rabatami. Także księgarnie stacjonarne często przyciągają klientów atrakcyjnymi rabatami. Pamiętajmy jednak, żeby sprawdzać cenę końcową, a nie wysokość oferowanych rabatów.

4. Podręczniki na raty mniej obciążają budżet

Wydawnictwa i księgarnie coraz częściej umożliwiają zakup podręczników w nieoprocentowanym systemie ratalnym, dzięki temu nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty jednorazowo całej kwoty. Wydatek ten nie obciąża tak mocno domowego budżetu i wynosi on ok. 20-30 złotych miesięcznie (przy zakupie kompletu książek dla jednego dziecka).

5. Nie trzeba kupować całych zestawów

Chociaż podręczniki dla najmłodszych klas dostępne są w wygodnych zestawach (czyli tzw. boxach), ułatwiających ich przechowywanie, rodzice nie muszą kupować całych kompletów. Można zakupić poszczególne elementy zestawu i np. dobrać ćwiczenia do podręcznika, który używało starsze dziecko. Jeśli nie znajdziemy ich w księgarni, warto domagać się od sprzedawcy sprowadzenia poszczególnych elementów zestawu.

6. Z podręczników można korzystać wiele lat

Jednym z najczęściej powielanych mitów na temat podręczników jest niemożliwość ich wielokrotnego wykorzystania. W rzeczywistości, z większości podręczników (dotyczy to przede wszystkim starszych klas) można korzystać przez wiele lat. Wyjątkiem są klasy objęte przeprowadzanymi co kilka lat przez ministerstwo edukacji reformami programowymi. Używane podręczniki możemy kupić na kiermaszach, w antykwariatach lub w szkole od starszych kolegów. Na jednym podręczniku możemy zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych .

7. „Wyprawka Szkolna” – rządowa pomoc w zakupie podręczników

Rodzinny o niższych dochodach mogą korzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu „Wyprawka Szkolna”. Wysokość dofinansowania w przypadku niektórych uczniów może wynieść ponad 700 zł. Co ważne – „Wyprawka Szkolna” nie obowiązuje w tym roku pierwszaków.

  •  Kto może uzyskać dofinansowanie?

Dofinansowanie przewidziane jest dla uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2014/2015 naukę w: klasach II, III lub VI szkoły podstawowej, klasie III szkoły ponadgimnazjalnej, tj. zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym lub technikum, klasach II, III lub VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasie VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasie VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie III liceum plastycznego, klasie III lub IX ogólnokształcącej szkoły baletowej.

W powyższych przypadkach pomoc przysługuje, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 539 zł netto.

„Wyprawka Szkolna” przysługuje także uczniom z niepełnosprawnościami: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową (w tym afazją), z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest wymieniona wyżej.

  •  Gdzie złożyć wniosek i jaki jest termin?

W celu uzyskania informacji na temat terminu i miejsca złożenia wniosku o dofinansowanie trzeba zgłosić się do szkoły, do której dziecko będzie uczęszczało. Uwaga! Terminy składania wniosków różnią się w zależności od gminy. O terminy składania podań należy pytać w lokalnym wydziale oświaty, lub na stronach internetowych swojej gminy lub szkoły.

  •  Jakie dokumenty są potrzebne?

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o korzystaniu z zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, lub zaświadczenie o wysokości dochodów. Kiedy rodzina ucznia nie spełnia kryteriów otrzymania dofinansowania, ale jest w trudnej sytuacji życiowej, należy dołączyć uzasadnienie do wniosku. Rodzice powinni dokonać zakupu za własne pieniądze, a następnie na podstawie paragonu, rachunku , faktury VAT lub oświadczenia o zakupie książek, mogą zgłosić się do szkoły po uzyskanie zwrotu części pieniędzy za zakupione podręczniki.

Szczegółowe informacje nt. programu „Wyprawka szkolna” dostępne są na stronie MEN oraz na stronach kuratoriów oświaty, poszczególnych szkół, gmin i innych organów prowadzących oraz szkół.
Fundacja Rzecznik Praw Rodziców uruchomiła dla rodziców specjalną infolinię tel. 788 567 603.Przepłacanie za podręczniki.

Materiał został opracowany przez Sekcję Wydawnictw Edukacyjnych Polskiej Izby Książki.

 

241 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent