Historia Bożego Narodzenia. Recenzja książki

Historia Bożego Narodzenia recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Co roku zimową porą dzieci odliczają dni do świąt, które pragną spędzać w atmosferze radości i pokoju. Na czym polega wyjątkowość Bożego Narodzenia, że tak niecierpliwie na nie czekamy? Dla chrześcijan najważniejszy jest Jezus i jego narodziny. W książce  Historia Bożego Narodzenia Dominika Stadnicka-Strzembosz przybliża dzieciom opowieść, która wyjaśnia, że oprócz Świętego Mikołaja w Boże Narodzenie przychodzi jeszcze ktoś – ktoś kogo warto zaprosić do serca.

Historia Bożego Narodzenia nie zaczyna się w Betlejem, ale znacznie, znacznie wcześniej” – tymi słowami autorka rozpoczyna opowieść o wyjątkowości zimowych świąt i udziale wielu postaci Starego Testamentu w narodzinach Jezusa. Wspominając Adama, Izaaka, Abrahama czy Dawida, ale także anioły, trzech mędrców i osiołka ze stajenki, autorka snuje rozważania nad tym, gdzie zaczyna się historia Bożego Narodzenia. Próbując znaleźć odpowiedź na pytania o to, kto jest w opowieści najważniejszy, do kogo podobny był Jezus, kiedy i jak pojawiają się anioły i w którym miejscu kolędy rozbrzmiewają najgłośniej, zaprasza czytelnika do wspólnego poszukiwania prawdy.

Historia Bożego Narodzenia to książka z pięknym przekazem, skierowana do dzieci w młodszym wieku szkolnym. Składająca się z 9 rozdziałów lektura zaprasza najmłodszych do rozważań nad istotą Bożego Narodzenia w prosty sposób, przepełniony porównaniami i symbolami, który ma ułatwić zrozumienie trudniejszych zagadnień. Każdy rozdział rozpoczyna się krótkim cytatem z Biblii nawiązującym do omawianej później kwestii, np. spotkania trzech króli z Jezusem, imieniem Bożego Syna, drogą do Betlejem.

Biblia to księga wielu symboli, które dla dzieci często są niezrozumiałe. Książka Dominiki Stadnickiej-Strzembosz pomaga wyobrazić sobie, jak dwa tysiące lat temu mogło wyglądać życie Maryi, Józefa, Jezusa i wielu innych postaci. Autorka prowadzi dzieci przez kolejne rozdziały, starając się zainteresować symbolami biblijnymi i w prosty sposób opisać ich znaczenie. Zadaje retoryczne pytania, przyrównuje wydarzenia z dawnych lat do sytuacji obecnych.  Jakie imię chciała Jezusowi nadać Maryja? Czy zwracała się do niego inaczej niż po imieniu? Czy stajenka, w której urodził się Jezus zasłużyłaby w rankingu hoteli choć na jedną gwiazdkę?

Historia Bożego Narodzenia nie jest kolejnym wydaniem biblii dla dzieci, ani religijnym opowiadaniem o Jezusie i jego narodzinach w stajence. Przypomina mi raczej zbiór kazań, jakie mogliby wygłosić księża dla dzieci, by zainteresować ich tematem Bożego Narodzenia od strony religijnej.

Historia Bożego Narodzenia niesamowicie urzeka. Spokojna, pełna nadziei, pozwoli czytelnikowi znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, ale zachęci też do przemyśleń na poziomie swojego wieku.

Wyjątkowe są również ilustracje Marcina Strzembosza. Z każdej strony bije szczera radość i szczęście. Jednak na kartach książki próżno szukać światełek, choinki i śniegu, tak wszechobecnych w bożonarodzeniowych książkach, bowiem Marcin Strzembosz starał się oddać realia, w jakich żyli Maryja, Józef i Jezus, zachowując charakterystyczne warunki, klimat, przyzwyczajenia. Ale brak komercyjnych symboli świąt nie razi. Wręcz przeciwnie, treść i ilustracje powiewają świeżością, pozwalając zrozumieć istotę Bożego Narodzenia i bożej miłości.

Polecam książkę wszystkim, którzy w czasie adwentu chcieliby znaleźć chwilę dla Pana Boga, przypomnieć sobie początek wyjątkowej historii i duchowo przygotować się na wyjątkowe święta.  Historia Bożego Narodzenia to idealna publikacja na czas oczekiwania na narodziny Bożego Syna.

Eliza Idczak

Historia Bożego Narodzenia