Zatem do meritum – akcja powieści rozpoczyna się jeszcze w trakcie roku szkolnego, kiedy to poznajemy Monikę, Igora i ich nauczyciela historii Mariusza Krygiera. Mimo, że Monika i Igor są w jednej klasie, słabo się znają, jednak sytuacja ulega zmianie na letnim obozie wspinaczkowym, gdzie zaprzyjaźniają się i tworzą paczkę z kuzynką Igora  -Alą oraz  Mirosławem, zwanym przez kolegów Mirasem. Choć wywodzą się z oni różnych środowisk, mają swoje pasje i zainteresowania, a ich rodziny zmagają się na co dzień z najrozmaitszymi kłopotami, to od razu znajdują wspólny język  i doskonale potrafią  ze sobą współpracować.

Zamek Czocha i jego okolice to świetne miejsce do wspinaczek, zarówno dla zupełnie początkujących, jak i już zaprawionych w bojach amatorów skałek. Dlatego młodzieży błyskawicznie mijają wakacyjne dni, tym bardziej, że obóz bardzo szybko zamienia się w pełne wrażeń poszukiwanie zaginionych dawno temu skarbów!

Gdzie jest korona cara?

Na pewno duży w tym udział ich opiekuna, nauczyciela historii zwanego Bossem, bowiem to on wprowadza Monikę, Alę, Igora i Mirasa  w świat historycznych zagadek. Zafascynowani legendami młodzi bohaterowie zaczną szukać zamkowych tuneli i tajnych skrytek, chcąc trafić na mityczną koronę i klejnoty carskiej rodziny Romanowów. I cały czas coś się dzieje – razem z dzieciakami przeżywamy nie tylko pościgi za złodziejami, odkrycie nieznanego tunelu, poszukiwanie mapy zamku i samego skarbu, ale nawet… włamania.