Weleda
Weleda Baby

Gdzie jest dukat króla Zygmunta? Recenzja książki

Gdzie jest dukat króla Zygmunta? - czwarta część przebojowej serii
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Dawno nie czytałam tak dobrej książki dla młodzieży, powiem więcej – według mnie jest jeszcze lepsza niż pierwsza część  serii autorstwa Artura Pacuły Gdzie jest korona cara?, a wiadomo, że z kontynuacjami bywa różnie.  Aż żałuję, że nie mam do dyspozycji kolejnych przygód czwórki szalenie sympatycznych dzieciaków i ich nauczyciela.

Napisanie dobrej pozycji skierowanej do dzieci i młodzieży jest trudnym zadaniem , bowiem wiadomo, że młody czytelnik jest bardzo wymagający. Tu nie wystarczy świetny temat, niezbędne są szybkie zwroty akcji, tajemnica, wyraziści bohaterowie, umiejętnie przemycone opisy i charakterystyki – inaczej dzieci szybko się znudzą i odłożą lekturę, która ich nie wciągnie.

Dlatego bardzo przypadły mi do gustu powieści Artura Pacuły, bo im niczego nie brakuje, by  stać się się przebojami książkowymi – idealnymi i na lato, spakowane do plecaka na wakacyjne wojaże, jak i na długie jesienne czy zimowe wieczory do poduszki.

Zatem znów spotykamy Monikę, Alę, Igora, Mirasa oraz ich opiekuna – nauczyciela historii Mariusza Krygiera, trafnie nazywanego Bossem. Spędzają razem wakacje pod namiotem obok leśniczówki w okolicach Tarnowa – wybrali to miejsce, bowiem tam leśniczym jest wujek Ali. I oczywiście po raz kolejny trafiają na niesamowitą zagadkę – naturalnie historyczną,  bo takie tajemnice stały się specjalnością Autora. Tym razem żądni przygód młodzi ludzie są na tropie najcenniejszej i największej monety, wybitej na terenie Polski – dukata Zygmunta III Wazy.  Dawnym właścicielem leśniczówki był hrabia Semechowski, który miał kolekcję monet,  a okoliczna legenda głosi, że był wśród nich  był właśnie dukat króla Zygmunta.

Już na samym początku pojawia się również wątek związany z ochroną przyrody, bowiem leśniczy  Adam ma problem z motocrossowcami niszczącymi las. Bohaterowie rzecz jasna angażują się w sprawę motocyklistów, a przy okazji spotykają poszukiwaczy skarbów z wykrywaczami metalu.

Czy to właśnie  oni nocami dewastują las na swoich quadach? Czas pokaże…

Niespodziewania zjawia  się ciemnoskóra studentka polonistyki z Francji, Senegalka Samira, która – jak się okazało –  doskonale mówi po polsku. Samira znała hrabiego Semechowskiego i przybyła w jego rodzinne strony w konkretnym celu.  Po niedługim czasie  dziewczyna dołącza do naszej wakacyjnej ekipy poszukiwaczy zaginionych monet, by wraz z nimi odkrywać kolejne zagadki z przeszłości i… teraźniejszości. Jednak wiele zdradzać nie będę, żeby nie psuć Wam przyjemności.

Gdzie jest dukat króla Zygmunta?

Dodam, że oprócz mnóstwa intrygujących przygód poczujemy wiew historii – zwłaszcza tej z okresu I i II wojny światowej. Krygier świetnie snuje opowieści na tematy z dawnych lat,  rozpala ciekawość i dzieciaków, i czytelnika.

Nauczyciel tak układa plany, by pokazać młodym bohaterom ciekawe historyczne miejsca. Dzięki temu można poznać i ciekawostki z tego regionu Polski, choć nie tylko…

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Książka napisana jest lekko, dowcipnie, a całość urozmaicają kreślone delikatną kreską  biało-czarne ilustracje, zresztą sama okładka jest pięknie zaprojektowana – zastosowana czcionka, kompozycja i kolorystyka oddają „ducha” powieści. Ogromnym plusem lektury jest optymizm i pozytywne nastawienie do świata, wakacyjna atmosfera, a jej bohaterowie budzą ogromną sympatię. Bardzo trafiony jest też zabieg retrospekcji – niedługie wstawki o zdarzeniach sprzed lat bardzo wzbogacają historię.

Gorąco polecam!

Artur Pacuła
Gdzie jest dukat króla Zygmunta?
Premiera 6 maja (wznowienie)
Oficyna 4 em

869 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent