Dzieci z ADHD i ich rodzeństwo. Recenzja

Publikacja Piotra Pawlaka „Dzieci z ADHD i ich rodzeństwo” to zbiór obserwacji rodzin wychowujących dzieci z ADHD.

ADHD temat już chyba trochę oswojony. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że jest to zaburzenie, a nie czysta złośliwości i zamierzone trudne zachowanie u dziecka. Warunkowane jest przez czynniki biologiczne i genetyczne, a nie jest wynikiem złego wychowania. Aczkolwiek wpływ środowiska ma ogromne znaczenie w terapii.

Piotr Pawlak podchodzi do ADHD w trochę innych sposób niż autorzy większości publikacji. Przede wszystkim to studium przypadków, które mogą pomóc w szukaniu drogi rodzinom z dziećmi z ADHD.

Nowością jest dla mnie ujęcie problemu ADHD w kontekście rodzinnym, rodzeństwa, wzajemnych relacji. A przecież to rodzina jest głownie środowiskiem terapeutycznym. To w niej jesteśmy najdłużej, tu nawiązujemy pierwsze więzi, może dać nam szczególną siłę albo zupełnie odebrać poczucie własnej wartości. Rodzina, w której jest dziecko z ADHD, musi się zmierzyć z wieloma trudnościami w domu i skonfrontować się z otoczeniem, w którym ich dziecko ma przebywać.

Dorośli mają większą możliwość poradzenia sobie z emocjami wywołanymi tą sytuacją, natomiast rodzeństwo i ich rozwój może być przez tę sytuację zaburzone. Rodzice poświęcają mniej czasu "dzieciom, te często wstydzą się za brata lub siostrę z ADHD, czują się mniej ważne. Często są atakowane, naruszana jest ich prywatność, są przedmiotem agresji. Zadaniem rodziców w takiej rodzinie jest takie nią pokierowanie, żeby jak najsilniej zminimalizować te negatywne wpływy zaburzenia na wszystkie relacje.

Część trzecia książki poświęcona jest właśnie różnym postawom rodzicielskim, stosowanym środkom wychowawczym ich wpływie na postępy terapeutyczne. Na pewno skłoni rodziców do dalszych poszukiwań i przemyśleń i niewątpliwie ciężkiej pracy nad sobą i nad rodzinnymi relacjami.

Beata Ostrowska 

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Dzieci z ADHD i ich rodzeństwo
Teoria i badania
Pawlak Piotr
Wydanie I, Kraków 2013,
Oficyna Wydawnicza Impuls
 

Autor tekstu : Beata Ostrowska

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie