Brązowe ząbki u dziecka

przyczyny brązowych zębów u dziecka
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Mój wnuczek był jeszcze do niedawna karmiony piersią (teraz już tylko sporadycznie, na dobranoc). Ale od dłuższego już czasu je także wszystko pozostałe, chętnie próbuje różnych nowych potraw i wybiera sobie to, co lubi. Jest uczulony na pomidory i banany (biegunka). Nie pije mleka krowiego ani innego (tylko mleczko ryżowe), ale jada twarożki, pije jogurty, nie je mięsa (mama nie daje..), za to chętnie i często – ryby (mieszka w Portugalii).

Uprzejmie proszę o odpowiedź, zwłaszcza o ewentualne zalecenia, jeśli takie są możliwe.

Aneta Srelau, dietetyk

Prawdopodobnie są to początki próchnicy, mogły powstać już w okresie kiedy dziecko ssało pierś. Cukry z pokarmu osadzają się na powierzchni zębów, stwarzając idealne warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. A jeśli wnuczek zasypia i nie ma umytych ząbków przed snem jest jeszcze gorzej. Nocą wydzielanie śliny, a tym samym oczyszczanie jamy ustnej jest zdecydowanie słabsze niż w dzień, co powoduje zakwaszenie i sprawia, że próchnica rozwija się jeszcze szybciej.

O początkach próchnicy świadczy pojawienie się białych plamek lub smużek na górnych zębach przednich.

Potem pojawiają się ciemne plamy na górnych jedynkach, tuż przy dziąsłach .Jeśli nie będą leczone, zmiany zaczną rozprzestrzeniać się na inne zęby. Na etapie białych plamek lub smużek zwykle wystarczy stosowanie fluoryzacji – stomatolog posmaruje ząbki specjalnych preparatem. Dodatkowo można w domu, oczywiście po umyciu ząbków, 2 razy dziennie smarować je pastą do zębów dla dzieci zawierającą fluor. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian o leczeniu decyduje dentysta. Może zaproponować impregnowanie ząbka roztworem azotanu srebra. Niestety po takim zabiegu ząb staje się ciemny, ale choroba nie postępuje.

Dwuletnie dziecko to idealny pacjent na wizytę adaptacyjną u stomatologa

Maluch ciekawy świata będzie chciał poznać nowe rzeczy i bardzo łatwo nawiązuje kontakt ze stomatologiem. Najważniejsze to nie nastawiać się, że nic z tego nie będzie tylko potraktować wizytę jako coś normalnego, bezstresowego a dziecko też tak to będzie odbierać.

www.strelau.pl

 

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Przeczytaj także:

 

Oswajanie dziecka z wizytami u dentysty w 10 krokach 

 

Dieta dla wzmocnienia ząbków dziecka 

 

 

Autor tekstu : Aneta Strelau

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent