Błotniak Stawowy. Ciekawostki o polskich ptakach

Błotniak stawowy ptaki w Polsce
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Jeżeli okolica jest bezpieczna i pożywienia dużo – jeden samiec może założyć gniazda nawet z 2 lub 3 partnerkami. Każdej pomoże wychować pisklęta, dostarczając im pożywienie. Wówczas możemy być świadkiem widowiskowego przekazywania zdobyczy w powietrzu.

Karmieniem piskląt na gnieździe zajmie się matka- czekoladowobrązowa, z gustowną czapkąw kolorze karmelowym. Jest znacznie większa od samca.

W świecie ptaków szponiastych (bynajmniej nie tylko!) samce mają wyjątkową słabość do… dużych rozmiarów. I zapewne nie chodzi tu tylko o względy estetyczne. Zwykle to samica wysiaduje jaja i opiekuje się bezradnymi jeszcze pisklętami. Te z kolei mogłyby stać się łatwą zdobyczą dla innych drapieżników lub celem konkurencji. Toteż lepiej, aby nad bezpieczeństwem w gnieździe czuwał ktoś o większych szponach, mocniejszym dziobie i silniejszych mięśniach. Tym bardziej, że partner często i na długo oddala się od gniazda.

Zdobycie kolejnego posiłku, gdy najpierw trzeba go wytropić, a potem jeszcze… zabić, zwykle zajmuje też więcej czasu. I tu pojawia się jeszcze jedna korzyść: gdy młode podrosną i samica ruszy na polowanie, będzie mogła sobie pozwolić na większą zdobycz. Razem ze swoim partnerem mają więcej możliwości! Dla ciągle głodnych piskląt, czekających w gnieździe na kolejną porcję pokarmu, ma to szczególne znaczenie.

W Polsce żyje ok.6500-8000 par Błotniaków Stawowych.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Cezary Korkosz

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent