Blokus
Delfinek
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Kształty i kolory
Pewnego dnia Bernard ukończył swój nowy obraz i szukał dla niego oryginalnej ramy. Jego obraz przedstawiał orkiestrę: postacie były stylizowane i wykonane z geometrycznych figur.

Do pierwszych prób w czerni i bieli użył pentominów (kształtów wykonanych z pięciu kwadratów) nie pozwalając jednak dwóm identycznym kształtom wzajemnie się stykać. Gdy pomyślał o dodaniu do ramy koloru, to dla każdego pantomina wybrał inny. Wtedy przerobił ramę zgodnie z nową ideą, w której dwa elementy jednego koloru w ogóle nie mogły się stykać. To jednak było prawdziwym wyzwaniem – lecz jakże ekscytującym!

Zaadaptował on również zasady matematycznego teorematu, który znał: teoremat czterech kolorów! Był tak zafascynowany aranżowaniem elementów i kolorów, że w mig pojął iż odkrył zasady wyjątkowej gry! Szybko znalazł idealną liczbę elementów i właściwy rozmiar planszy. Tak narodził się Blokus!

Blokus jest grą genialną.
O jej genialności stanowią proste zasady, świetne wykonanie i niesłychana frajda z gry. W rozgrywce może uczestniczyć 2-4 graczy w wieku od 7 lat. Zasady są banalne. Każdy z graczy dysponuje 21 elementami w swoim kolorze. Każdy element składa się z 1 do 5 kwadratów. Gracze zagrywają swoje elementy na zmianę umieszczając je na 400 polowej planszy. Elementy jednego gracza muszą stykać się ze sobą jedynie narożnikami. Pozycję startową stanowią 4 pola umieszczone w rogach planszy.

Rozgrywka przebiega dynamicznie i jest bardzo interesująca. Cała sztuka polega na takim dokładaniu własnych elementów aby z jednej strony jak najbardziej blokować posunięcia przeciwnika nie zamykając sobie drogi na planszy do własnego rozwoju – nie wolno dopuścić do tego, żeby przeciwnik odciął nam dostęp do narożników własnych elementów.

Trudność polega na tym, że każdy element jest inny i zabiera określoną przestrzeń, co wraz z zapełnieniem się planszy doprowadza do sytuacji, w której dla części elementów po prostu zabraknie miejsca, bo nie będą nigdzie pasować lub graczowi zabraknie punktów zaczepienia (narożników) we własnym kolorze, do których miałby swobodny dostęp.

Koniec gry
Gra toczy się do momentu, w którym żaden z graczy nie będzie miał możliwości dołożenia własnych elementów. Rozgrywkę wygrywa gracz, któremu udało się pozbyć wszystkich swoich elementów. W nagrodę zdobywa 15 punktów.

Blokus wykonany jest z dobrej jakości plastiku. Całość zapakowana jest w kolorowe pudełko z wytrzymałego kartonu.

Blokus to niecodzienne w ostatnich czasach połączenie gry logicznej z grą rodziną. I to jest bardzo udany alians.

 

675 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent