Bilard sportem dla dzieci? Zalety gry w bilard

bilard dla dzieci zalety
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑
Elitarna gra dżentelmenów? Barowa rozrywka? A może wymagająca dyscyplina sportu? Okazuje się, że bilard to też wspaniała pasja, którą można zarazić się od najwcześniejszych lat i kontynuować do bardzo zaawansowanego wieku.

Kto może grać w bilard?

 Przygodę z bilardem mogą zaczynać już dzieci w wieku około 7 lat. Jedyną barierą jest tutaj wzrost. Młody adept musi mieć dostateczny wzrost, by w miarę swobodnie złożyć się do uderzenia bili na stole bilardowym. W odróżnieniu od innych sportów, nie ma tutaj większego znaczenia ogólna sprawność fizyczna dziecka. Przeciwwskazaniami do uprawiania tej dyscypliny są tylko schorzenia kręgosłupa, stawów oraz wzroku. W bilard z sukcesami mogą grać osoby z nadwagą. Dzieci nadpobudliwe uczą się opanowania i koncentracji. Uczniowie z problemami wychowawczymi uczą się respektować przepisy, ponieważ często sami pełnią funkcję sędziów przy stole bilardowym.

Górnej granicy wieku w bilardzie nie ma. Póki można pochylać się nad stołem i uderzać w bile, gra sprawia niesamowitą przyjemność i frajdę.

W tym sporcie mniej istotne są także różnice płci, dziewczęta mogą z powodzeniem rywalizować z chłopcami, co daje im olbrzymią satysfakcję i jest dużym bodźcem do ćwiczeń dla tych drugich.

Nie może więc dziwić fakt, że od wielu lat Polski Związek Bilardowy prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „Bilard sportem wszystkich”.

Co daje dziecku gra w bilard?

bilard dla dzieciBilard jest sportem wymagającym koncentracji, opanowania, precyzji oraz logicznego myślenia. Nie ma tu miejsca na brawurę, nonszalancję, nie liczy się szybkość i duża siła fizyczna. Dlatego też ten, należący do grupy precyzyjnych, sport zdecydowanie wyróżnia się na tle innych dyscyplin chętnie uprawianych przez młodzież w szkole. Jest świetną alternatywą dla młodych ludzi, którzy nie urodzili się piłkarzami, siatkarzami, pływakami czy lekkoatletami. Osoby posiadające różne dysfunkcje utrudniające im sportową rywalizację w najpopularniejszych dyscyplinach, w bilardzie świetnie się odnajdują.

Gra w bilard realizuje też bardzo ważny cel wychowawczy: uczy etyki rywalizacji i zasad nie tylko bilardowego savoir – vivre-u. Zawodnikom nie wolno komentować zagrań rywala, rozpraszać go i w inny sposób przeszkadzać. Przy stole bilardowym nie ma miejsca na wulgaryzmy i nieuprzejme zachowanie. Zawodnicy rozgrywają partie zazwyczaj bez udziału sędziego, sami sędziują, co uczy ich postawy fair play.

Wszystkie powyższe nakazy mogą sprawiać wrażenie gry „sztywnej”, nie pasującej do współczesnej młodzieży, jednak młodzi zawodnicy bez problemu dostosowują się do zasad, dumnie noszą polówki z logo swojego klubu.

Gdzie można grać?

Najczęściej bilard kojarzy nam się z pubami, klubami lub świetlicami, gdzie można pograć sobie „przy okazji”. Jest to dość mylne skojarzenie, ponieważ obecnie bilard po ponad 230 licencjonowanych klubów w całej Polsce oraz ponad 40 aktywnie działających sekcji sportowych w szkołach. I to przede wszystkim pasjonujący sport!bilard dla dzieci jak grac

Kluby posiadają profesjonalne wyposażenie, organizują treningi, pokazy, turnieje, prowadzą drużyny ligowe. We wrześniu tego roku został otwarty w Łodzi największy klub bilardowy w Europie wyposażony w 63 profesjonalne stoły. Umożliwia to organizację wszystkich turniejów obecnie organizowanych w Polsce i Europie. Oczywiście niepowtarzalną atmosferę, niemalże rodzinną, mają też małe kluby posiadające po kilka lub kilkanaście stołów.

Od lat Polski Związek Bilardowy prowadzi akcję doposażania szkolnych sekcji w stoły bilardowe. Znajdują one miejsce dla siebie na szerokich korytarzach lub w większych, pustych pomieszczeniach. To często tam dzieci mają pierwszy fizyczny kontakt z bilardem. Do treningów zgłasza się wielu chętnych. Dla niektórych jest to odskocznia od codziennej rutyny, dla innych ciekawa alternatywa dla innych zajęć, jeszcze dla innych pasja lub prawdziwy sport. Stoły bilardowe można także spotkać w świetlicach, remizach strażackich, salach bankietowych i hotelach. Najlepiej jednak, gdy dzieci swoją przygodę z bilardem zaczynają w klubie bilardowym lub szkolnej sekcji sportowej. Będziemy mieć tam gwarancję dobrego sprzętu oraz przeszkolonej kadry.

Warto wspomnieć, że w Kielcach działa jedyna w Polsce klasa o profilu sportowym ze specjalnością bilard!

Na młodych adeptów spragnionych rywalizacji czeka cała masa turniejów: turnieje klubowe, wojewódzkie młodzieżowe ligi bilardowe, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Mistrzostwa Polski Młodzików, Narodowe Junior Toury, Mistrzostwa Polski Uczniowskich Klubów Sportowych, Mistrzostwa Polski Juniorów.

Czy trudno jest osiągnąć sukces sportowy?

Dla każdego sukces będzie czymś innym. Jedno dziecko ucieszy się, gdy zostanie wytypowane na zawody wojewódzkie, dla innego bilardzisty ważny będzie medal lub powołanie do kadry narodowej.

Bilard jest sportem indywidualnym i to już jest jego duży plus. Sekcje szkolne powstają często w małych ośrodkach. Kto słyszał o takich miejscowościach jak Czerniewice, Łabiszyn, Rękoraj, Zduny, Srock, czy Piechcin? A właśnie z tych ośrodków pochodzą mistrzowie Polski, członkowie kadry narodowej, nawet medaliści Mistrzostw Europy. Oczywiście gra na takim poziomie wymaga już regularnego treningu, wielu godzin w tygodniu. Jednak bilard ma to do siebie, że postępy są dość widoczne, mierzalne i obiektywne. Często najlepsi zawodnicy ze szkolnych sekcji przechodzą do klubów bilardowych, gdzie pod okiem doświadczonych i utytułowanych trenerów mogą dalej doskonalić się w swojej pasji.

A warto wspomnieć, że Polska od lat w bilardzie odnosi międzynarodowe sukcesy. W samym 2021 r. zdobyliśmy trzy medale na Mistrzostwach Świata Juniorów, dziewięć medali Mistrzostw Europy mężczyzn i trzy – kobiet, dwanaście medali Mistrzostw Europy Juniorów!

Bilard nie poprawi w widoczny sposób wydolności, siły mięśni, wytrzymałości, ale uczy opanowania, kontroli, precyzji, planowania i odporności na stres – cech bardzo potrzebnych współczesnej młodzieży. Do tego jest świetną odskocznią, daje niesamowitą frajdę z gry i może stać się pasją na całe życie. Rozejrzyjcie się więc, gdzie w waszej okolicy znajdują się stoły bilardowe i pokażcie dzieciom tę niesamowitą dyscyplinę sportu, jaką jest bilard!

Czym grać?

Na pierwsze spotkanie przy stole bilardowym wystarczy zabrać wygodny, codzienny, niekrępujący ruchów strój. W większości klubów i sekcji sportowych jest dostępny profesjonalny sprzęt: kije, kredy, podpórki, szablony do ustawiania bil lub trójkąty. I to wyposażenie wystarczy na pierwsze lekcje, treningi, czy gry towarzyskie. Oczywiście po pewnym czasie, gdy dziecko zdecyduje się zaangażować bardziej w treningi, można kupić podstawowy sprzęt: kij do gry, pokrowiec, kredy, ceny takich zestawów, przyzwoitej jakości,  zaczynają się od około 250 zł. Górnej granicy nie ma… I dobrze przed zakupem zapytać o zdanie instruktora, z pewnością pomoże i doradzi lub kupować w renomowanych sklepach bilardowych.

Warto dodać, że bilardziści zobowiązani są, począwszy od zawodów wojewódzkich, do odpowiedniego stroju, na który składają się: koszulka polo z logo klubu, wizytowe ciemne spodnie i wizytowe buty. Cała drużyna klubowa tak ubrana prezentuje się naprawdę elegancko.

Przydatne informacje:

Oficjalna strona Polskiego Związku Bilardowego: www.bilard-sport.pl

Profil Polskiego Związku Bilardowego na Facebooku: Polski Związek Bilardowy | Facebook

Profil społeczności Bilard Sportem Wszystkich: Bilard Sportem Wszystkich | Facebook

Nauka gry w Bilard -Film Szkoleniowy Polskiego Związku Bilardowego Bilard Sportem Wszystkich – I cz. – YouTube

Nauka gry w Bilard -Film Szkoleniowy Polskiego Związku Bilardowego Bilard Sportem Wszystkich -II cz. – YouTube

Internetowa telewizja transmitująca turnieje bilardowe: www.tvsports.pl

Adam Gajda,
Prezes Okręgowego Związku Sportu Bilardowego w Łodzi
Przewodniczący Krajowej Komisji Sędziowskiej Polskiego Związku Bilardowego
Instruktor bilardu w Uczniowskim Ludowym Klubie Sportowym Dragon w Srocku

582 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent