Wchodząc do sklepu z zabawkami możemy się poczuć przytłoczeni ogromem asortymentu: misie, klocki, lalki w każdej możliwej postaci, w zestawach małych i dużych. Zabawki śpiewające, mówiące, sikające – i takie, którymi sami chętnie byśmy się pobawili, mimo że dziećmi od dawna już nie jesteśmy.
Wybierając prezent wśród tego bogactwa zabawek kierujemy się głównie marzeniem dziecka – „Bo widziało w TV i tak prosi”, „Bo koleżanka ma i Basi tak się spodobało”. Często zwracamy uwagę również na to, czy zabawka będzie stymulowała do rozwoju nowych umiejętności np. rozpoznawania kształtów, nauki prawidłowej wymowy, opanowania literek. Urok zabawki również się liczy – im piękniejsza, tym bardziej przyciąga wzrok i zaprasza „Kup mnie”.
Zafascynowani, skupieni na walorach estetycznych, zapominamy często o tym, co powinno być najważniejszym kryterium przy wyborze zabawki, którą damy własnemu lub zaprzyjaźnionemu dziecku – bezpieczeństwo. Kto z was patrzy pod tym kątem i wybiera tylko bezpieczne zabawki? Kto sprawdza zalecenia producenta, odnośnie wieku dla jakiego dana rzeczy jest przeznaczona?
Bezpieczne zabawki – bezpieczne dziecko
Zabawki dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne i na to szczególnie należy zwracać uwagę. Jak wynika z najnowszych badań – co trzecia sprawdzona przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK zabawka dla dzieci nie spełnia wymagań. Nieprawidłowości jednak nie są niepokojące na szczęście. Najczęściej bowiem na zabawkach nie umieszczano wymaganych przez prawo informacji.
W I kwartale 2012 sprawdzono łącznie 826 zabawek, kwestionując 323 (39,1 proc.). Sprawdzano zabawki wprowadzone do obrotu przed i po 20 lipca 2011 roku. Właśnie wtedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy określające obowiązki sklepów, producentów i importerów zabawek. Inspektorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązkowe oznakowanie, dołączane instrukcje, bezpieczeństwo materiałów, z których zostały wykonane zabawki.
Kurs online: Zrelaksowana Mama
Praktyczna i mądra pomoc w wychowaniu dzieci
Zadbaj o bezpieczne zabawki dla dziecka:
- Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu wskazujące, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Przykładowo zabawki dla dzieci najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza deklarację producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa. Im więcej malutkich elementów, które mogą się oderwać od zabawki – tym większe ryzyko, że dziecko może się którymś z nich zadławić.
- Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą one znajdować się np. w kierownicy roweru, ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę, czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się nimi udławić.
- Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Do niektórych zabawek. np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje użytkowania, a w przypadku zabawek kupowanych w stanie zdemontowanym również instrukcje montażu.
- Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie. Pamiętajcie, że pomysłowość dzieci nie zna granic; potrafią wymyślać bardzo nietypowe zabawy – ograniczajmy ryzyko, że sznurek oplącze się przypadkowo o szyję dziecka.
- Przyjęcie zwrotu nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie dziecku nie podoba się, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Oczywiście, każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (tj. produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).
- Jeżeli uważasz, że zabawka, którą bawi się twoje dziecko nie jest bezpieczna, zgłoś się do Inspekcji Handlowej. Możesz również zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza. Konieczne będzie podanie informacji o producencie zabawki, miejsce i data zakupu. Pomocne będzie także dołączenie zdjęć wyrobu oraz opakowania.
Zapobiegaj tragediom – niebezpieczne zabawki dla dzieci
Wielu rodziców przeżyło dramat, gdy źle skonstruowana zabawka, niedobrana do wieku dziecka stawała się przyczyną zadławienia lub jej fragment utkną w nosie lub uchu malucha. Nie kupujmy zabawek z „nieznanych” źródeł, bez informacji o atestach. Szczególnie małe dzieci mają tendencję do gryzienia wszystkiego i lizania – czy chcecie ryzykować, że np. piłeczka oferowana bez żadnej metki, została wykonana z gumy wydzielającej szkodliwe substancje chemiczne? Zachowajmy rozsądek – tylko bezpieczne zabawki powinny trafiać w rączki dzieci. Tyczy się to nie tylko tego, co sami kupujemy. Zabawki dla dzieci przynoszone jako prezenty, powinny być również obejrzane przez rodzica, nim będzie mogło bawić się nim dziecko. Miejmy na uwadze, że nie każda osoba, która chce zabawką sprawić dziecku radość, ma świadomość, że może ona również wyrządzić krzywdę (jeśli jest niewłaściwie dobrana).
W oparciu o dane: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.