Artyści są wśród nas
Delfinek
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Dzieci uwielbiają rysować, wycinać i kleić, a w domu są kasztany i szyszki nazbierane w parku, a także kamyki i muszelki przywiezione z nad morza… W szufladzie leży kolorowy papier, plastelina, farby, klej, a w kuchni jest sól i mąka idealne produkty do robienia np. płaskorzeźb.

A zatem? Kochani rodzice do dzieła!

 

JESIENNY OBRAZEK

Potrzebne będą np.:

Kolorowe liście, trochę kaszy np. jaglanej, kartka z dużego bloku rysunkowego, farby, nożyczki, klej do papieru (szkolny).

Tematem pracy może być np. park

Liście (przyklejone, bądź odbite jak pieczątki) będą drzewami, kasza wypełni alejkę spacerową, a resztą krajobrazu zajmą się farby i pędzel. Włączmy wyobraźnię i do pracy! Mali artyści z pewnością pomogą nam w odkrywaniu naszych ukrytych talentów:)

 

OBRAZEK pt.: ”WSPOMNIENIA Z WAKACJI” – 1

Przygotować trzeba:

Trochę piasku, muszelki, farby, plastelinę, kolorową krepinę, nożyczki, kartkę z dużego bloku rysunkowego, klej.

Klej, piasek i muszelki pomogą stworzyć słoneczną plażę, trochę niebieskiej farby i już fale łaskoczą nas w stopy, kolorowa krepina załopocze pięknym żaglem, a na horyzoncie swym blaskiem oczaruje nas złote słoneczko. Prawda, że udane były nasze ostatnie wakacje nad morzem…?

 

OBRAZEK pt.: „WSPOMNIENIA Z WAKACJI” – 2

Potrzebne będą:

Kolorowa krepina, wata, farby, klej, nożyczki, kartka z dużego bloku rysunkowego.

Z pomarszczonej krepiny możemy uformować strzeliste góry, a przy pomocy waty i pędzla z farbą, stworzymy pasące się na hali owieczki. Jeszcze trochę zielonej i niebieskiej farbki i już obrazek gotowy!

 

KAMIENNE ZWIERZAKI

Przygotować należy:

Różnej wielkości kamyki, muszelki, kawałki kolorowej krepiny, nożyczki, patyczki, taśmę dwustronnie klejącą, klej szybko schnący typu „Kropelka” i co tylko przyjdzie wam do głowy.

Kształty kamyków z pewnością podpowiedzą wam, co można z nich stworzyć. Uważajcie tylko na klej, dzieci nie powinny go dotykać. Pozwólcie im, by to one decydowały o tym, czy duży szary kamyk będzie brzuchem konia, czy głową smoka. Na pewno zaskoczy was pomysłowość i odwaga, z jaką wasze pociechy będą łączyć różne przedmioty.

 

ŁÓDECZKI

Potrzebne materiały:

Łupiny po orzechach włoskich, plastelina, wykałaczki, nożyczki, kolorowa krepina lub sreberko od czekolady.

Z plasteliny formujemy nieduże kuleczki, które przyklejamy na dnie łupinki. Z krepiny lub sreberka wycinamy żagiel łódeczki i nabijamy go na wykałaczkę. Całość wkładamy w plastelinową kulkę przytwierdzoną do dna łupinki i nasza żaglówka gotowa. Miłego wodowania domorośli żeglarze!

 

SKRZYNECZKA NA SKARBY

Potrzebne będą:

6 pocztówek jednakowej wielkości, nożyczki, przeźroczysta, szeroka taśma klejąca, guzik, kawałek tasiemki, troczka lub grubsza nić, czy włóczka (na pętelkę).

Jedna z pocztówek będzie dnem pudełka i w tym celu należy zrobić z niej kwadrat, o boku równym długości szerokości pozostałych czterech pocztówek. Brzmi to skomplikowanie, ale jest naprawdę proste, wystarczy spojrzeć na pocztówki, a wszystko stanie się jasne. Ścianki pudełka należy skleić z sobą dłuższymi bokami (dla wzmocnienia konstrukcji można skleić obustronnie). Następnie przyklejamy je do dna pudełka. Ostatnia szósta pocztówka będzie klapką zamykającą pudełko. W tym celu należy przykleić ją tylko jednym z krótszych boków, następnie zagiąć tak, by można było bez kłopotu zamknąć pudełko. Na koniec do klapki przyszywamy pętelkę, a do odpowiedniej ścianki guzik i skrzyneczka na skarby gotowa.

Inny trwalszy wariant skrzyneczki: przed sklejeniem wszystkie pocztówki należy podkleić tekturą.

 

PŁASKORZEŹBY

Potrzebne:

1 szklanka soli, 1 szklanka mąki, woda, wałek do ciasta lub butelka, foremki do pieczenia ciasteczek lub do robienia babek z piasku, farby.

Sól i mąkę wymieszać, dodać wodę i zagnieść ciasto. Powstała masa powinna się dawać ugniatać i wałkować. Kształty można odciskać w rozwałkowanym cieście, upychać w foremkach lub po prostu lepić z niej zwierzątka i ludziki. Po uzyskaniu pożądanego kształtu masę należy pozostawić do wyschnięcia na słońcu, bądź kaloryferze. Masę można też wypalać w piekarniku. Na koniec nasze wspólne artystyczne wytwory malujemy farbami. Warto też zrobić kilka zdjęć twórcom i ich dziełom, będzie co wspominać nawet wtedy, gdy ząb czasu nadgryzie nasze rzeźby.

 

Pamiętajmy, że twórcza zabawa sprzyja rozwijaniu zdolności, wzbudza uczucia poznawcze, takie jak ciekawość, rozwija również wyobraźnię. A dając radość i powody do dumy całej rodzinie, stanowi dla dziecka źródło sukcesu, które niezbędne jest do budowania poczucia własnej wartości. A poczucie to, jest motorem wszelkich pozytywnych działań w życiu człowieka.

Polecamy również Artystyczne oraz Pomysły na jesienne zabawy

572 ocen
4.98
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Kamila Waleszkiewicz

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent