Andrzejkowe dziwy. Zwyczaje andrzejkowe

Andrzejkowe zwyczaje w Polsce
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Święty Andrzej na pewno nie zwracał się do duchów zmarłych, żeby odkryły przed nim przyszłość, jak czynili to Grecy. Pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej i uważa się go za pierwszego apostoła powołanego przez Jezusa Chrystusa. Żydzi, a wraz z nimi chrześcijanie zawsze uważali wróżbiarstwo za grzech i relikt pogańskich praktyk. Faktycznie wróżenie ma swoje tradycje w bardzo wielu kultach politeistycznych i często wiąże się z próbą nawiązania kontaktu z duchami, demonami lub innymi pozaziemskimi istotami, które mają odsłonić przyszłość oczom ciekawskich. Święty na pewno nie pochwalałby takich praktyk.

Andrzejkowe wróżby mają jednak szczególny charakter. Wiążą się z nadzieją na udane zamążpójście. To tłumaczy, dlaczego ten obyczaj związał się z dniem poświęconym św. Andrzejowi. Jego imię pochodzi od greckiego słowa „aner” oznaczające mężczyznę lub człowieka mężnego, a więc przedmiot pożądania wróżących panien. Ponadto św. Andrzej jest patronem małżeństw i orędownikiem zakochanych. Młode dziewczyny nie poprzestawały jednak na modlitwie za wstawiennictwem świętego. Oto najdziwaczniejsze zwyczaje naszych prababek, które pragnęły wywróżyć sobie dobrego męża:

-Ustawiały się w koło i wpuszczały między siebie gąsiora. Ta, do której podszedł lub skubnął dziobem, jako pierwsza miała wyjść za maż

-Wysiewały len lub konopie, które zagrabiały męskimi spodniami, żeby zapewnić sobie szybkie zamążpójście

-Karmiły psa kulkami z ciasta lub plackami. Pierwsza za mąż miała wyjść ta, której placek został zjedzony pierwszy

Wszystkie te obrzędy traktowały bardzo poważnie, szczególnie w dawniejszych wiekach. Żadna nie chciała zostać starą panną, więc były gotowa znieść wiele poświęceń…

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent