116 000 – telefon w sprawie zaginionego dziecka

116-000-8211-telefon-w-sprawie-zaginionego-dziecka
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

W przypadku zaginięcia dziecka najważniejsze jest podjecie szybkich działań angażujących wszystkie dostępne zasoby, takie jak: policja, straż miejska, media, straż pożarna, rodzina, szkoła, kolej, przedsiębiorstwa taksówkowe etc. Specjaliści ITAKI – psycholodzy, prawnicy, policjanci, pracownicy socjalni, pracują 24h na dobę prze z 7 dni w tygodniu.

Wspierają rodziny w prowadzeniu akcji poszukiwawczej, pośredniczą w wymianie informacji pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w poszukiwania, towarzyszymy rodzinom w ich ogromnym cierpieniu.

Dzięki naszej pracy zaginione dzieci bezpiecznie wracają do domu, a w przypadku przedłużającej się akcji ratowniczej rodzina otrzymuje potrzebne wsparcie. Towarzyszenie rodzinie w ich tragedii oraz okazana solidarność pomaga w przetrwaniu tej niewyobrażalnie trudnej sytuacji. Od pierwszych godzin po uruchomieniu telefon 116 000 spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że większość osób dotkniętych problemem zaginięcia nie wie o jego istnieniu. W najbliższym czasie nasze działania powinny zmierzać do poinformowania jak największej grupy odbiorców o jego istnieniu.

Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, który obchodzimy 25 maja, daje nam okazję do informowania o pomocy, której możemy udzielić rodzinom zaginionych dzieci, a także do okazania solidarności w ich ogromnym cierpieniu.

„OPIEKUJ SIĘ DZIECKIEM" MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO W POLSCE 2009 

Od 1986 roku obchody nabrały międzynarodowego charakteru – zorganizowano je w Kanadzie, następnie inicjatywę podjęły także kraje Wspólnoty Europejskiej. Cel Głównym celem Dnia jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Chcemy, aby obchody dnia były okazją do wyrażania solidarności z rodzicami, którzy nie wiedzą nic o losie swoich dzieci. Kolejnym celem jest skupienie się na działaniach profilaktycznych. Ilość zaginięć dzieci może się obniżyć tylko w efekcie konsekwentnych i długofalowych działań realizowanych przez instytucje europejskie, agendy rządowe, szkoły, organizacje społeczne, policję. Symbol Symbolem pamięci o zaginionym dziecku i wyrazem solidarności z jego rodzicami jest kwiat niezapominajki. Po raz pierwszy wykorzystano ten symbol w Kanadzie w 1995 roku. Rozdano wtedy dwa miliony nasion kwiatów, które sadzono później na miejskich trawnikach. W Belgii małe znaczki – niezapominajki (wykonane z materiału) każdego roku są rozdawane w supermarketach, centrach handlowych i innych miejscach publicznych. Podobnie dzieje się innych krajach Unii Europejskiej. 

IDEA MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA ZAGINIONEGO
Od kilku lat kraje Unii Europejskiej obchodzą 25 maja Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Od 5 lat organizujemy go także w Polsce. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki. Pamiętamy o dzieciach – tych odnalezionych tragicznie i tych, których być może już nigdy nie odnajdziemy. Solidaryzujemy się z ich bliskimi i próbujemy zrozumieć ich ból. Geneza 25 maja 1979 roku w Nowym Jorku sześcioletni Etan Patz zaginął w drodze do szkoły. Pomimo błyskawicznej akcji poszukiwawczej, Etan do dziś nie został odnaleziony.

Przypadek zaginięcia sześcioletniego dziecka był tak poruszający, że w ciągu kolejnych lat amerykańskie organizacje pozarządowe zaczęły obchodzić dzień zaginięcia małego Etana jako dzień pamięci o zaginionych dzieciach. W 1983 roku prezydent USA ogłosił 25 maja Dniem Dziecka Zaginionego. Od 1986 roku obchody nabrały międzynarodowego charakteru – zorganizowano je w Kanadzie, następnie inicjatywę podjęły także kraje Wspólnoty Europejskiej.

CEL
Głównym celem Dnia jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Chcemy, aby obchody dnia były okazją do wyrażania solidarności z rodzicami, którzy nie wiedzą nic o losie swoich dzieci. Kolejnym celem jest skupienie się na działaniach profilaktycznych. Ilość zaginięć dzieci może się obniżyć tylko w efekcie konsekwentnych i długofalowych działań realizowanych przez instytucje europejskie, agendy rządowe, szkoły, organizacje społeczne, policję.

 

SYMBOL
Symbolem pamięci o zaginionym dziecku i wyrazem solidarności z jego rodzicami jest kwiat niezapominajki. Po raz pierwszy wykorzystano ten symbol w Kanadzie w 1995 roku. Rozdano wtedy dwa miliony nasion kwiatów, które sadzono później na miejskich trawnikach. W Belgii małe znaczki – niezapominajki (wykonane z materiału) każdego roku są rozdawane w supermarketach, centrach handlowych i innych miejscach publicznych. Podobnie dzieje się innych krajach Unii Europejskiej. 

 

I T A K A – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
www.zaginieni.pl
116 000 – telefon w sprawie zaginionego dziecka 

199 ocen
4.99
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : KW

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent