Z pomocą Heleny Deskur, zaprzyjaźnionej z Miastem Dzieci nastolatki, przygotowaliśmy inspiracje na niezwykłe, niematerialne podarunki.
1. Warsztaty, kursy, jednorazowe lekcje
Pozwalają rozwijać pasje, a także poznawać dziedziny, z którymi dzieci nie miały styczności. Warsztaty są kilkugodzinnym, jednorazowym spotkaniem, kursy pozwalają już bardziej zagłębić się w temat i naprawdę podszkolić swoje umiejętności i sprawdzą się w przypadku, gdy nastolatek ma już pasję.
Do wyboru jest mnóstwo tematów i dziedzin:
teatralne, kulinarne, śpiewu, ceramiczne, taneczne, stolarskie, szkolenia psów, plastyczne (rysunek, malarstwo, ceramika), fotografii, szycia, filcowania, szydełkowania, tworzenia biżuterii, programowania, jeździeckie, językowe, gry na instrumentach i wszelkich sportów – od szermierki po yogę czy ścianki wspinaczkowe. Coraz powszechniejsze są niespotykane dotąd zajęcia jak perfumiarstwo albo wyrób nadziewanych czekoladek lub sushi.
Ceny warsztatów i kursów są bardzo zróżnicowane i wahają się w zależności od ilości godzin od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przypadku nowych dla dziecka zajęć, warto zastanowić się nad wspólnym udziałem w warsztatach. To doda otuchy i otworzy możliwości odkrywania wspólnych zainteresowań. Jednak przy wyborze takiego prezentu należy pamiętać, by wybierać je zgodnie z preferencjami nastolatka, a nie swoimi…
Wiele kursów odbywa się przez Internet.
Po opłaceniu dostępu do platformy edukacyjnej, można uczyć się w domu. Ceny takiej nauki są znacznie mniejsze niż kursy z nauczycielem „na żywo”. To także wygodne rozwiązanie – można z niego korzystać zawsze i wszędzie, nawet w podróży, ale… trzeba brać pod uwagę, że nie każdy potrafi zmobilizować się do nauki w domu.
2. Karnety wstępu lub członkostwa
Wiele miejsc oferuje karnety na określoną liczbę wejść lub na pewien okres czasu. Podarunkowy karnet można wykupić chociażby do parku trampolin, na lodowisko, do skateparku, na basen lub do aquaparku, do klubu jeździeckiego.
3. Bilet na wydarzenie kulturalne lub sportowe
Koncert ulubionego zespołu, festiwal, konwent, a może mecz piłki nożnej? Bilety na podobne eventy do tanich nie należą. Na niektóre wydarzenia trzeba je rezerwować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Wybór zależy oczywiście od indywidualnych zainteresowań dziecka.
Ciekawym upominkiem może być bilet na koncert lub festiwal (bilety na koncerty na eventim.pl, Live Nation Polska), convent zgodny z zainteresowaniami nastolatka (mangi i anime, fantastyki, science-fiction), mecz, wyścigi konne. Bilet na sztukę teatralną (np. w Londynie do National Theater, na musical na West Endzie, Broadwayu) czy cyrku (np. Cirque du Soleil) albo wejście do interaktywnego muzeum – np. Centrum Nauki Kopernik.
4. Vouchery na różne atrakcje
Co Wasze dzieci powiedzą na voucher do escape room czyli pokoju zagadek? A może lot w tunelu areodynamicznym? Vouchery prezentowe oferują specjalne firmy takie jak chociażby WyjątkowyPrezent.pl. Można tam wybierać z bardzo wielu najróżniejszych atrakcji.
5. Subskrypcje i abonamenty
W czasach gdy większość filmów oglądamy przez Internet, wspaniałym prezentem będzie abonament, który pozwoli nam na pełen korzystanie z bazy filmów i seriali danego serwisu. Podobnie prezentem może być subskrypcja jednego z serwisów muzycznych, pozwalających legalne słuchanie ulubionych wykonawców. Zaś dla miłośników magazynów idealna będzie np. roczna prenumerata wybranego czasopisma.
Kilka podpowiedzi:
- Abonament na serwisie do oglądania filmów i seriali (Netflix)
- Abonament na jednym z serwisów do słuchania muzyki
- Prenumerata wybranego magazynu (np. National Geographic)
6. Obozy i kolonie
Istnieje niezwykle bogata oferta obozów i kolonii, wśród których osoby z każdą pasją znajdą coś dla siebie. Dla miłośników książek fantasy powstały specjalne obozy, gdzie uczestnicy przenoszą się do świata ze swojej ulubionej powieści (np. w świecie Harrego Pottera, Władcy Pierścieni, komiksów Marvela). Podczas obozów RPG, każdy ma okazję wcielić się w jedną z postaci i uczestniczyć w nawet kilku tygodniowej rozgrywce trwającej w realnym świecie. Poza tym warto rozejrzeć się wśród obozów, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka. Może jest to rysunek, muzyka, fotografia, taniec, żeglarstwo, a może jazda konna albo ekstremalny survival? Obóz pozwoli nawiązać znajomości z innymi pasjonatami tej samej dziedziny i rozwijać umiejętności.
7. Wspólny wyjazd, podróż
Jeśli myśleć o prezencie, jaki pozostawi wspomnienia, to prawdopodobnie na pierwszym miejscu będzie podróż. Taki prezent jest również najlepszą okazją do wspólnego spędzenia czasu. Granicami jest tu najczęściej budżet, ale dzięki kreatywności możemy zamienić każdy pomysł na wyjazd w niesamowitą przygodę. Może być to zarówno weekendowa wycieczka, jak i kilkutygodniowa podróż. Może warto spróbować czegoś szalonego? Zrobić z dziećmi coś, czego wcześniej nigdy nie robiliście?
– Wyjazd pod namiot
Wybierzcie wspólnie miejsce, gdzie chcecie pojechać – nad morze, nad jezioro, do lasu lub w góry. Możecie też zorganizować wyjazd niespodziankę. Spakujcie plecaki, weźcie namiot, gitarę, zostawcie zbędną elektronikę, tak by to był czas, który poświęcacie sobie nawzajem. Wycieczkę pod namiot można połączyć ze spływem kajakowym czy rowerami.
– Wspólna wędrówka po górach
Dla dzieci, które nie znają turystyki górskiej, może to być wspaniała przygoda. Możecie nocować pod namiotem, a przy złej pogodzie spać w schroniskach. Dla początkujących piechurów najlepiej będzie wybrać niskie góry takie jak Beskidy czy Bieszczady.
– Podróż do wymarzonego kraju/miasta
Może istnieje kraj lub konkretne miasto, które Wasza rodzina zawsze chciała zobaczyć? Jeśli martwisz się kosztami, skorzystaj z tanich metod podróżowania – przy rezerwacji kilka miesięcy przed lotem, bilety tanich linii lotniczych nie są drogie, a i ofertę noclegów można upolować korzystną (np. przez Couchsurfing lub airbnb.pl). Pomysłem na tańsze podróżowanie o Europie jest blablacar.
8. Wsparcie wybranej organizacji charytatywnej
Jeśli dziecko wyrazi taką chęć, można pieniądze, które miały być przeznaczone na prezent, wpłacić na wybraną organizację. Jednak zamiast robić po prostu przelew na konto, można pomóc bezpośrednio. Wybrać się wspólnie do schroniska, kupić zwierzętom koce, zabawki czy karmę. Możecie przygotować paczkę dla dzieci z domu dziecka, podarować im książki, przybory szkolne, zabawki. A może zorganizować rodzinny wolontariat i włączyć się w jakąś akcję, np. na rzecz środowiska? Posadzić wspólnie drzewo, posprzątać las? W ten sposób dziecko widzi efekt swojej pomocy i wie, że wasze pieniądze zostały przeznaczone na dobry cel.
9. Dzień Przyjemności
Dzień, który spędzamy tak, jak zaplanuje twoje dziecko. Uwaga! Warto przygotować się na duże wydatki! Dzieciom nietrudno popłynąć szerokim strumieniem swojej zabawy i fantazji…
10. Zorganizowanie spotkania z idolem
Kto nie marzył zobaczyć kiedyś na żywo swojego ulubionego aktora? Poznać podziwianego przez siebie bloggera czy youtubera? Dostać autograf od swojego ulubionego artysty? Zorientuj się, czy organizowane są gdzieś w twojej okolicy spotkania z daną znaną osobą. Przy wydaniu płyt i książek często organizowane są spotkania z muzykami i autorami. Przy premierach spektakli i filmów można porozmawiać z aktorami. Po koncertach organizowane są czasem spotkania z fanami. A może uda ci się samemu napisać i umówić się na spotkanie? Na pewno warto spróbować.
11. Talon na wymianę
Talon z oświadczeniem rodzica, że w określonym okresie czasu nie zrobi/lub właśnie zrobi coś, na co się możecie umówić. Może to być np. talon na „niemówienie pewnych słów lub zwrotów”, na przykład: „a nie mówiłam”, „załóż ciepłą kurtkę”, „czy już odrobiłeś lekcje?”.
Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować 🙂
Helena Deskur lat 18