Meksykańska fiesta w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich

📅 piątek 12.06.2015 do środa 12.08.2015
Meksykańska fiesta w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich

Meksykańska fiesta w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich

Ponad 120 plakatów wybitnych meksykańskich artystów: Benita Cabañasa i Germána Montalvo będzie można obejrzeć od 11 czerwca w Galerii Plenerowej w Łazienkach Królewskich. To kolejna, czwarta już odsłona wystawy z cyklu Plakat Kulturalny. Wystawa, której barwne plakaty przypomną o ognistej meksykańskiej fieście, potrwa do 12 sierpnia.

 

Nie da się przejść obojętnie obok plakatów Germána Montalva i Benita Cabañasa. Tworzone przez nich prace intrygują współczesnego odbiorcę pod każdą szerokością geograficzną – podkreśla krytyk i historyk sztuki Katarzyna Matul. Dodaje też, że obaj artyści posługują się powszechnie zrozumiałym językiem graficznym, ale mimo to ważne jest dla nich przekazanie odbiorcy własnej wrażliwości i wyobraźni, a także komentarza do rzeczywistości.

Plakat jest jak poezja – twierdzi Germán Montalvo, który w swoich pracach sięga do mitologii azteckich przodków. Wśród stałych motywów jego repertuaru są zdeformowane, amorficzne ludzko-zwierzęce struktury, antropomorficzne zwierzęta, owoce lub przedmioty. W ten sposób meksykański artysta sięga nie tylko do natury mitu, jego fundamentalnej istoty, ale także przedstawia widzom współczesną wersję mitologii swych przodków. W efekcie próbuje odtworzyć zerwane przez najazd konkwistadorów więzy z kulturą prekolumbijską.

Benito Cabañas podkreśla, że celem plakatu jest zadawanie pytań, a nie dawanie gotowych odpowiedzi. Artysta „kontempluje" najprostsze obiekty dnia codziennego, wspólne ludziom na całym świecie: miotły, doniczki, kredki, kapsle… Następnie tworzy intrygujące motywy-łamigłówki, których znaczeń i rozwiązań poszukują potem odbiorcy w Puebli, Paryżu i Warszawie. Każdego ranka Benito Cabañas poświęca dziesięć minut na to, aby rozbudzić swój intelekt. Wymyśla graficzne skróty do tematów, zawsze pozytywnych, na które danego dnia chce zwrócić uwagę. W tym zadaniu ważne są dyscyplina, szybkość i kreatywność – relacjonuje Katarzyna Matul.

Twórczość Montalva i Cabañasa pokazuje, że pojęcie „szkół narodowych" przestało mieć rację bytu, a design globalny nie musi być synonimem unifikacji. Ich prace są dowodem na to, że wraz z przepływami pomiędzy kulturami poszerza się powszechna wiedza niezbędna do zrozumienia innych kultur i wzbogaca się repertuar uniwersalnych symboli.

Kuratorem wystawy jest Michał Batory. Autorką tekstów do katalogów jest Katarzyna Matul. Wystawie towarzyszą katalogi zaprojektowane przez prof. Macieja Buszewicza.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl

na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

482 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent