„Gedanum domus nostra” – Gdańsk nasz dom Noc Muzeów w PAN

ul. Wałowa 15, Gdańsk
📅 sobota 20.05.2017
NOC_MUZEOW_plakat_2017 PAN Gdańsk atrakcje dla dzieci biblioteka
Jak co roku PAN Biblioteka Gdańska pokaże unikatowe i najcenniejsze obiekty związane z wybraną tematyką. Jednym z nich jest wydana w 1630 roku w Strasburgu Biblia w tłumaczeniu Marcina Lutra, która służyła Radzie Miasta Gdańska jako egzemplarz urzędowy. Luksusowo oprawiona oraz opatrzona okuciem z herbem Gdańska, na wyklejce przedniej zawiera wykaligrafowany spis miejskich urzędników, na czele z ówczesnym burgrabią Adrianem von der Linde (1610-1682) oraz burmistrzami Konstantinem Ferberem (1580-1654) i Nicolausem Pahlem (1595-1649), którzy w 1649 roku złożyli przysięgę wierności nowo wybranemu i koronowanemu 17.01.1649 roku królowi Rzeczypospolitej Janowi II Kazimierzowi Wazie. W zabytkowej czytelni będzie można również zobaczyć inne święte księgi – Koran oraz fragment XIX-wiecznej Tory, a także korespondencję samego Marcina Lutra.

Pokazowi zbiorów historycznych towarzyszyć będzie szereg innych atrakcji. W sali wystawowej ekspozycja „Ars summa, ars sacra” przybliży ciekawe losy gdańskich kościołów. Widzowie poznają historię i rozwój sieci świątyń na terenie Gdańska poprzez widoki, plany czy detale architektoniczne kościołów i klasztorów, tych zachowanych oraz już nieistniejących, a także różnorodne artefakty z nimi związane, od średniowiecznych antyfonarzy po XX-wieczne dewocjonalia. Nie zabraknie akcentów rocznicowych. 2017 to nie tylko rok 500-lecia reformacji, ale 500. urodzin Jana Bernarda Bonifacia, pierwszego darczyńcy Biblioteki Rady Miasta Gdańska. Markiz Orii interesował się prądami reformacyjnymi, których odbicie znaleźć można w jego zachowanym do dziś księgozbiorze. Pasjonaci historii będą mieli okazję wysłuchać wykładu popularnonaukowego o koegzystencji trzech wyznań w nowożytnym Gdańsku, który wygłosi prof. UG dr hab. Sławomir Kościelak (godz. 20.00). Całości dopełni prezentacja klepsydr, zaproszeń na śluby, powiadomień o zaręczynach oraz nielicznych judaików z okresu Wolnego Miasta Gdańska wraz z kartami pocztowymi przedstawiającymi gdańskie zabytki sakralne. Zachęcamy również do udziału w naszych zabawach dla młodszych i starszych, w których będzie można sprawdzić swoją wiedzę o religiach i o Gdańsku. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy w sobotę 20 maja w godz. 19.00-01.00 na Noc Muzeów do PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 15). Wstęp wolny.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej
zaprezentujemy Gdańsk jako wspólny dom zamieszkiwany przez różne wyznania.

W programie:

Pokaz zbiorów historycznych
Zwiedzający zobaczą unikatowe i najcenniejsze obiekty ukazujące Gdańsk
wielu religii: wydaną w 1630 roku w Strasburgu Biblię w tłumaczeniu
Marcina Lutra, która służyła Radzie Miasta Gdańska jako egzemplarz
urzędowy oraz inne święte księgi jak Koran i fragment XIX-wiecznej Tory
czy korespondencję samego Marcina Lutra (Czytelnia Zbiorów Historycznych).

Wystawa „Ars summa, ars sacra” | Kurator wystawy: dr Anna Frąckowska
Ekspozycja przybliży ciekawe losy gdańskich kościołów. Widzowie poznają
historię i rozwój sieci świątyń na terenie Gdańska poprzez widoki, plany
czy detale architektoniczne kościołów i klasztorów, tych zachowanych
oraz już nieistniejących, a także różnorodne artefakty z nimi związane,
od średniowiecznych antyfonarzy po XX-wieczne dewocjonalia (Sala Wystawowa).

20.00-21.00 – wykład popularnonaukowy
O koegzystencji trzech wyznań w nowożytnym Gdańsku opowie prof. UG dr
hab. Sławomir Kościelak (Sala Konferencyjna).

Prezentacja klepsydr, zaproszeń na śluby, powiadomień o zaręczynach,
judaików z okresu Wolnego Miasta Gdańska i kart pocztowych z gdańskimi
zabytkami sakralnymi (Parter).

Gry:
– gra przestrzenna związana z prezentowanymi obiektami i historią
religijną Gdańska
– quiz wiedzy o religiach
– dla dzieci – kolorowanki, krzyżówki, zabawy plastyczne.

MIEJSCE: ul. Wałowa 15
GODZINY: 19.00–01.00