Ferie ze sztuką, rzemiosłem i historią, Gliwice

Muzeum w Gliwicach Willa Caro, ul. Dolnych Wałów, Gliwice
🗺 mapa
📅 wtorek 17.01.2017 do piątek 27.01.2017
1 zł
Gliwice Muzeum ferie
 

Ferie w gliwickim Muzeum to spotkanie ze sztuką, rzemiosłem i historią. Pomiędzy 17 a 29 stycznia od wtorku do piątku zapraszamy grupy zorganizowane i rodziców z dziećmi  na zajęcia. Ponieważ już w lutym czeka nas otwarcie wystawy Biżuteria dawna  ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, warsztaty odbywające się w Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego wprowadzą nas w świat urzekających – nie tylko formą, ale i wpisanym w nie znaczeniem – kosztowności. Najmłodsi odkryją tajemnicę sekretników i zaprojektują broszę z monogramem ukochanej osoby. Wykorzystując repliki biżuterii żeliwnej będą tworzyć własne kompozycje – naszyjniki, kolie, bransolety. Poznają także historię starożytnego Rzymu – ozdabiając plakiety z wizerunkami cesarzy i tworząc z nich oryginalne zawieszki.

Z kolei w Zamku Piastowskim posłuchać będzie  można opowieści o kunszcie gliwickich rzemieślników,  cechach, w których się zrzeszali i zobaczyć zabytki z nimi związane.  Dowiemy się, skąd się wzięło słowo partacz, kim był terminator oraz dlaczego bardzo chciał się wyzwolić. W części warsztatowej uczestnicy – wzorem dawnych czeladników – ozdabiać będą tkaninę własnoręcznie wykonanym stemplem.

A jeśli dzieci wybiorą się podczas ferii do Radiostacji, będą się mogły przekonać, że Wieżaki – maskotki zabytkowej stacji radiowej – mają nowych przyjaciół. Stworki przedstawiają się różnie – raz mówią o sobie – Radiolki, za chwilę – Radiostacyjki. Wspólnie z nimi najmłodsi poznają  historię gliwickiej Radiostacji, dowiedzą się, co to oznacza, że  Radiostacja  jest zabytkiem techniki radiowej oraz skąd bierze się jej popularność wśród turystów z całego świata. W części warsztatowej każde dziecko wykona z modeliny własnego Radiolka i będzie mogło go zapytać, czy przypadkiem nie woli być nazywany Radiostacyjkiem.

Tematy zajęć:

  • Sekrety sekretników
    Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00

Podczas zajęć zastanowimy się  z dziećmi, do czego służy nam biżuteria? Jest ozdobą stroju, symbolem bogactwa czy statusu, ale także  – a może przede wszystkim –  wyrazem uczuć. Miłość, wierność, przyjaźń, pamięć chce wyrażać się poprzez to, co piękne – szlachetne formy, drogie kamienie, cenne kruszce. Opowiemy o bardzo popularnej w XIX stuleciu biżuterii sentymentalnej, wyrażającej uczucia i o nich opowiadającej. Najmłodsi dowiedzą się, co ukrywały dawne sekretniki, poznają tajemną mowę klejnotów, że za pomocą których można było szyfrować wiadomości, a w części warsztatowej zaprojektują broszę z monogramem ważnej dla nich osoby. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu oraz uczniów szkoły podstawowej.

  • Poczet cesarzy rzymskich
    Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00

Popularność antyku i motywów mitologicznych w początkach XIX stulecia pozostawiła w muzealnych zbiorach ozdobne plakiety z wizerunkami starożytnych cesarzy – Tyberiusza, Oktawiana Augusta, Klaudiusza, Wespazjana, okrutnego Nerona… Podczas zajęć uczestnicy, ozdabiając repliki plakiet poznają przy okazji historię antycznego Rzymu i wykonają oryginalną zawieszkę. Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej 4-6 i uczniów gimnazjum.

  • Zaułek Jubilera
    Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00
    Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 10.00 i 12.00

Ażurowe bransolety z roślinnym ornamentem, kunsztowny medalion z kobiecym profilem, gemmy – okrągłe bądź owalne plakiety, wprawiane w naszyjniki, a na nich reliefy o tematyce mitologicznej – Apollo z lirą, Minerwa opierająca się o tarczę, satyr grający na podwójnym flecie, Hermes towarzyszący Orfeuszowi i Eurydyce… Nietrudno zrozumieć, dlaczego w biżuterii żeliwnej kochały się kobiety I połowy XIX-wieku. Podczas zajęć opowiemy o jej historii i przyjrzymy się mitologicznym motywom, którymi ją ozdabiano. Uczestnicy – mając do dyspozycji wykonane z gipsu o wysokiej trwałości repliki żeliwnych klejnotów, ozdobne sznury i farby akrylowe będą tworzyć własne kompozycje – kolie, naszyjniki, bransolety.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

  • Cechy rzemieślnicze w Gliwicach

Zamek Piastowski, godz. 09.00, 10.30, 12.00

Zajęcia poświęcone gliwickim rzemieślnikom oraz cechom, w których się zrzeszali, połączone ze zwiedzaniem wystawy prezentującej zabytki z nimi związane. W części warsztatowej uczestnicy – wzorem dawnych czeladników – ozdabiać będą tkaninę własnoręcznie wykonanym stemplem. Treść zajęć modyfikowana jest w zależności od grupy wiekowej. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

  • Radiostacyjki i ich historyjki
    Radiostacja, godz. 10.00, 12.00

Co to oznacza, że  Radiostacja  jest zabytkiem techniki radiowej oraz miejscem pamięci historycznej? Skąd bierze się popularność Radiostacji wśród turystów z całego świata? Na czym polegała praca w Radiostacji? Na te i wiele innych pytań związanych z najsłynniejszym gliwickim zabytkiem dzieciom pomogą znaleźć odpowiedź nowi przyjaciele Wieżaków – Radiostacyjki. A może Radiolki? Nie do końca wiadomo – najmłodsi będą musieli przekonać się sami. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu i uczniów szkół podstawowych

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
Willa Caro - główna siedziba muzeum
Skrytka pocztowa 285
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
tel. (48) (32) 231 08 54
fax: (48) (32) 230 73 66
info@muzeum.gliwice.pl

Zamek Piastowski
ul. Pod Murami 2
44-100 Gliwice
tel. (48) (32) 231 44 94
fax: (48) (32) 230 73 66

Oddział Odlewnictwa Artystycznego
ul. Robotnicza 2
44-100 Gliwice
tel. (48) (32) 338 15 81
Na terenie
Gliwickich Zakładów
Urządzeń Technicznych

Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów Radiostacja Gliwice
ul. Tarnogórska 129
44-100 Gliwice
tel. (48) (32) 300 04 04
tel. 0 693 131 292

Kontakt:

(32) 231 08 54
info@muzeum.gliwice.pl
http://muzeum.gliwice.pl
facebook