Czerwiec w Muzeum Miasta Łodzi – Piknik rodzinny Powitanie lata

📅 niedziela 25.06.2017
Bilety: normalny 3 zł, ulgowy 1 zł
Piknik rodzinny Powitanie lata
Zachęcamy do zapoznania się z planami Muzeum Miasta Łodzi na najbliższy miesiąc. Szczególnie polecamy nową wystawę czasową „Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi” (wernisaż 29.6).

Ponadto w czerwcu zapraszamy na:
– wykład z prezentacją  „Jedziemy do wód. Łodzianie w wakacyjnych podróżach XIX-XX w.” (18.6)
– piknik rodzinny „Powitanie lata” (25.6)

25 czerwca (niedziela), godz. 12:30
Piknik rodzinny „Powitanie lata”
Ogród pałacowy
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł

Piknik rozpoczynający sezon wakacyjny w Muzeum Miasta Łodzi oraz inaugurujący cykl letnich zajęć edukacyjnych „Wakacje w Muzeum”. W programie: gry i zabawy na świeżym powietrzu w pałacowym ogrodzie.

NOWE WYSTAWY CZASOWE

29 czerwca – 1 października 2017 r.

Galeria Wystaw Czasowych w Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Kurator: Sebastian Glica

Przygotowana w oparciu o najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi wystawa prezentować będzie najważniejsze wydarzenia i postaci związane z historią sportu i turystyki w Łodzi. Widzowie zostaną poprowadzeni przez historię łódzkiego sportu od jego narodzin w wieku XIX, poprzez jego rozwój w okresie międzywojennym, a na sukcesach po II Wojnie Światowej kończąc. Wówczas podobnie jak i dziś to właśnie sport stanowił ważną część życia społecznego, często o znaczeniu wykraczającym poza areny, a jego wielonarodowy i wieloetniczny charakter miał niepodważalny wpływ na codzienność mieszkańców miasta.

Opowieść o łódzkim sporcie zostanie stworzona w oparciu o eksponaty o wyjątkowej wartości: odznaki, puchary, medale, a także unikatowe dokumenty przybliżające historię sportu i turystyki w naszym mieście, przekazane w latach 80. XX w. do Muzeum Miasta Łodzi przez wybitnych sportowców i działaczy, m.in. Władysława Króla, Józefa Pisarskiego, Jadwigę Wajs, Marię Kwaśniewską-Maleszewską i innych. Zbiory te dokumentują zarówno początki wychowania fizycznego w Łodzi, jak i największe sukcesy naszych sportowców na arenach praktycznie całego świata, z igrzyskami olimpijskimi na czele.

Obok wspomnianych eksponatów atrakcją wystawy będzie także rekonstrukcja wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w. (późniejsza „Łodzianka”, na rogu ulic Piotrkowskieji obecnej Moniuszki) – miejsca spotkań łódzkich szachistów, których sylwetki zaprezentowane zostaną na multimedialnej ścianie.

Na ekspozycji szczególna uwaga zwrócona zostanie na znamienitych łódzkich sportowców, takich jak: szachista, uważany bezpośrednio przed wybuchem I Wojny Światowej za najlepszego szachistę na świecie – Akiba Rubinstein; szermierz okresu międzywojennego, olimpijczyk z Berlina w 1936 r. – Roman Kantor; łódzka lekkoatletka okresu międzywojennego, brązowa medalistka olimpijska z Berlina w 1936 r. w rzucie oszczepem, – Maria Kwaśniewska-Maleszewska; dwukrotna medalistka olimpijska z rzucie dyskiem z okresu międzywojennego, – Jadwiga Wajs; „legendarna” postać Łódzkiego Klubu Sportowego, – Władysław Król; bramkarz ŁKS-u, a następnie klubów belgijskich i hiszpańskich – Jan Tomaszewski; najwybitniejszy polski piłkarz lat 80. XX w. – Zbigniew Boniek czy dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż – Artur Partyka.

Dwuletni projekt pt.: „Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi” jest realizowany od 2016 r. W pierwszym roku zorganizowana została konferencja naukowa oraz przygotowany do druku i opublikowany na płycie cd katalog zbiorów Oddziału. W roku 2017 planowana jest wystawa czasowa, której towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących: wykładów, spotkań, działań o charakterze edukacyjnym.

Wystawa została dofinansowana ze środków Miasta Łodzi.