alma_belka_040216
powrót
Dla rodzicow Zdrowie rodziny Dieta dziecka przy biegunce

Dieta dziecka przy biegunce

Tekst Aneta Strelau
Co roku około 500 milinów dzieci na świecie cierpi na biegunkę (tak nazywamy stan chorobowy, w którym dziecko oddaje ponad 3 wolne stolce w ciągu 12 godzin lub 1 płynny z domieszką krwi, ropy). Dzieci karmione piersią mogą wydalać 3 i więcej luźnych stolców na dobę, mulberry replica handbags uznaje się to za prawidłowe i fizjologiczne. Czy można dietą powstrzymać biegunkę u dziecka?

Najczęściej przyczyną biegunek ostrych są wirusy i bakterie.
Biegunki te trwają krótko, poniżej 2 tygodni, a zwykle 3-7 dni. Mogą przebiegać łagodnie, albo stać się ciężką chorobą. Są głównym powodem zgonów u dzieci poniżej 4 roku życia. Około 80% wszystkich przypadków ostrej biegunki spowodowane jest przez wirusy ( najczęściej Rotavirus). Do zakażenia wirusowego dochodzi zwłaszcza w okresie wiosny i jesieni. U chorego dziecka obok biegunki, występują także wymioty, nieco podwyższona temperatura ciała, stolce są obfite, jasne, narasta gwałtowne odwodnienie. Z powodu zmniejszenia się objętości krwi krążącej dziecko jest blade, apatyczne, ma zimne ręce i nóżki.

Niekiedy biegunki bywają wywołane przez bakterie. A mogą to być: różne typy Salmonelli, pałeczki okrężnicy( Escherichia coli), czy pałeczki czerwonki (Shigella) i inne. Gdy bakterie te dostają się do przewodu pokarmowego, w jelitach tworzą kolonie, przylegające do ich nabłonka. Tu zaczynają wytwarzać toksyczne dla organizmu dziecka substancje tzw. Enterotoksyny, które uszkadzają nabłonek jelita. I wówczas dochodzi do biegunki, temperatura ciała wzrasta nawet powyżej 38C, a stolce są ciemne, śluzowate. Choroba występuje nagle. W klika godzin po wtargnięciu zarazka do organizmu.
Najwięcej zakażeń bakteryjnych występuje w środowiskach, gdzie brak jest higieny, szczególnie w okresie letnim w czasie upałów.

Przyczyną ostrej biegunki mogą być również pasożyty, najczęściej lamblie. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez spożycie wody zawierającej cysty lamblii.
Oceń stan zdrowia swojego dziecka.

Gdy choroba ma lekki przebieg, dziecko oddaje luźne stolce, ma nieco podwyższoną temperaturę ciała, gorszy apetyt. Jeśli jednak dołączą się wymioty, stan jego zdrowia natychmiast się pogarsza. Może dojść do odwodnienia organizmu i utraty elektrolitów, a to już zagraża życiu. Wtedy dziecko należy natychmiast umieścić w szpitalu, w celu nawodnienia dożylnego i uzupełnienia elektrolitów. Matka, która umie obserwować dziecko, sam może ocenić, czy jest odwodnione. Zauważy, że ma zaostrzone rysy twarzy, suche błony śluzowe, jego skóra jest mniej elastyczna, oczy zapadnięte, głos zachrypnięty, rzadko oddaje mocz, ma obniżona temperaturę ciała, jest apatyczne. Przy znacznym odwodnieniu, gdy utrata wody w organizmie sięga 10%, dziecko ma sine, zimne kończyny, szybkie słabo wyczuwalne tętno, gorączkę. Duża utrata wody w organizmie prowadzi do ciężkich zaburzeń równowagi elektrolitowej i jest niebezpieczna dla życia.

Kiedy dzieci chorują na biegunkę?
Na biegunkę może zachorować każde dziecko. Jednak chorobą tą są częściej dotknięte dzieci niedożywione, urodzone z niską masą ciała, wcześniaki, dzieci krótko karmione piersią albo w ogóle nie karmione pokarmem matki, wychowywane w warunkach budzących zastrzeżenia pod względem higieny oraz przebywające z osobami cierpiącymi na różne infekcje wirusowe.
Przed biegunką wirusową można dziecko uchronić zapobiegając jego kontaktu z chorymi, a biegunkom bakteryjnym karmiąc niemowlę jak najdłużej piersią. Pokarm naturalny, kobiecy, zawiera bowiem białka odpornościowe zabezpieczające dziecko przed różnymi chorobami.
By uchronić malca przed biegunką matka powinna także dbać o czystość piersi, otoczenia malucha. Przy żywieniu sztucznym należy zwracać uwagę, aby produkty były jak najwyższej jakości, nie przeterminowane. Wszystkie posiłki powinno się sporządzać we właściwych warunkach pod względem czystości. Naczynia, butelki, smoczki musza być wyparzane, bo wszędzie przecież czyhać mogą wirusy, chorobotwórcze bakterie.

Żywienie w biegunkach ostrych, infekcyjnych
W biegunkach wirusowych jednym sposobem leczenia jest stosowanie ścisłej diety. W biegunkach wywołanych przez bakterie, oprócz diety malec powinien otrzymać leki przeciwbakteryjne.
Dieta polega na bezwzględnym zakazie jedzenia przez 6 godzin. Aby zapobiec odwodnieniu, zburzeniom równowagi elektrolitowej i kwasicy, należy poić malucha płynem uzyskanym z rozpuszczonych w wodzie tabletek o nazwie Gastrolit. Tabletki te zawierają: chlorek sodowy, potasowy, kwaśny węglan sodowy, glukozę (dwie tabletki rozpuszczamy w 100ml przegotowanej wody). Podobnie działanie ma także doustny płyn nawadniający o nazwie DPN (jeden proszek należy rozpuścić w 200ml przegotowanej wody).
W warunkach domowych można przygotować podobny płyn o składzie: 1l przegotowanej wody,4 płaskie łyżeczki cukru lub glukozy, ¾ łyżeczki soli kuchennej,1 łyżeczka sody oczyszczonej.

Zamiast wymienionych płynów można dziecku podawać zupkę z marchwi lub dyni. Zupka z marchwi, tzw. marchwianka, może być stosowana wówczas gdy ilość azotanów w marchwi nie przekracza 200mg/1 kg warzywa. Jarzyny stosowane w żywieniu niemowląt i dzieci powinny pochodzić z upraw ekologicznych- z gleby nie nawożonej nawozami sztucznymi.

Bardzo skuteczne w nawadnianiu organizmu przy ostrych biegunkach są kleiki ryżowe (3g ryżu na 100ml lekko osolonej wody).

Dzieciom z biegunką podaje się również płyny obojętne, takie jak woda przegotowana, herbatka z kopru włoskiego, rumianku, słaba herbata z dodatkiem glukozy ( 1 łyżeczka glukozy na pół szklanki płynu).
Podajemy od 150 do 200ml płynów na 1 kg masy ciała. Dziecko ważące 5 kg powinno więc otrzymać w ciągu dnia około 1 litra płynów. Należy pamiętać, że nawadnianie doustne wcześniej zastosowane jest najlepszym postępowaniem pomagającym w opanowaniu tej choroby zarówno u niemowląt, jaki i dzieci starszych. Natomiast dzieci wyniszczone, z ostrą biegunką i wymiotami, wymagają nawodnienia dożylnego.

Po sześciogodzinnej głodówce…
Podajemy niemowlęciu mleko matki lub mieszankę mlekozastępczą: Nutramigen, Pregestimil, a powyżej 3. Miesiąca można podawać preparaty sojowe: ProSobee, Sopromin, Humanę SL (ilość preparatu na 100ml wody oraz sposób przyrządzania mieszanki podano na opakowaniu). Mieszanki sojowe są smaczniejsze, ale większe zastosowanie mają preparaty kazeinowe: Nutramigen, Pregestimil ponieważ nie powodują uczuleń. Preparaty mlekozastępcze mogą być rozprowadzane w marchwiance zamiast w wodzie.
Dla dzieci karmionych sztucznie zamiast mieszanki lekarze zalecają czasem mleko krowie modyfikowane (upodobnione do pokarmu matki) np. Bebiko 1 gotowane na marchwiance lub Bebiko 1 z klejem ryżowym ( 1 łyżeczka kleju na 100ml mieszanki) .

Po dwóch dniach wracamy do żywienia, jakie dziecko otrzymywało przed chorobą, najpierw wprowadzamy jabłko tarte, zupkę jarzynową z klejem ryżowym, dalej słodzimy glukozą.
Po trzech dniach takiej diety wprowadzamy nowe posiłki – co dwa dni jeden. Dzieciom do drugiego półrocza życia można podawać napar z suszonych czarnych jagód.
Dzieci powyżej roku lżej i rzadziej chorują na biegunkę. Nie jest ona dla nich tak groźna jak u niemowląt, ale również i w tych przypadkach trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli dziecko ma luźne stolce i zaczyna wymiotować, należy zastosować ośmiogodzinną głodówkę. W tym czasie dziecko może pić herbatę z mięty lub rumianku małymi porcjami ( w godzinę po wymiotach). Po głodówce podajemy dziecku tarte jabłko, klej ryżowy gotowany na wodzie, chudy rosołek z białym rozdrobnionym mięsem, z kaszką kukurydzianą, płatkami ryżowymi, kisiel z czarnych jagód, marchewkę z chudym mięsem, dynię. W następnej dobie możemy wprowadzić chude mleko, ziemniaki puree. W trzecim dniu podajemy dietę łatwo strawną. W kolejnych przechodzimy do normalnego żywienia, odpowiedniego dla danego wieku.

Biegunki przewlekłe
Gdy dziecko oddaje luźne stolce ( ponad 4-krotnie na dobę), przez ponad dwa tygodnie, mówimy o biegunce przewlekłej. Biegunki te mają tendencje do nawrotów, prowadzą do wyniszczenia organizmu. Przyczyny biegunek są różne.
• Biegunki spowodowane zaburzeniami wchłaniania w jelitach, nazwane potocznie zespołem złego wchłaniania. Zespół ten obejmuje wiele postaci biegunek. Występuje jako choroba trzewna, wtórny zespół złego wchłaniania i nietolerancja składników pokarmowych

I tak :
o Choroba trzewna- celiakia, w której pod wpływem białka zbóż (glutenu) dochodzi do uszkodzenia jelita cienkiego, zaniku komórek nabłonka jelita, spłaszczenia kosmków. Komórki nabłonka przestają wytwarzać substancje białkowe, tzw. Enzymy, odpowiedzialne za trawienie i przyswajanie białka zbóż, często również innych składników. W zaostrzeniu choroby jedynym z objawów jest biegunka.
o Wtórny zespół złego wchłaniania – gdy śluzówka jelit zostanie uszkodzona przez antybiotyki, promienie rentgena, leki hormonalne, długo trwające biegunki infekcyjne czy lambliozę.
o Nietolerancja mleka krowiego, czasem soi, wywołuje biegunkę, która może utrzymywać się tygodniami i miesiącami. Z reguły występuje w pierwszych trzech miesiącach życia.
o Nietolerancja mleka matki – występuje bardzo rzadko. W tym przypadku należy wyłączyć z diety matki mleko krowie.
o Nietolerancja innych produktów białkowych jak: mleko kozie, jaja, ryby, drób, mięso.
o Węglowodany, np. cukier mleczny ( laktoza), cukier buraczany (sacharoza) stanową bardzo częstą przyczynę biegunek u dzieci.
• Szczególnie niebezpieczna jest tzw. biegunka przewlekła, oporna na leczenie, występująca u niemowląt. Towarzyszy ona zaburzeniom wątroby, trzustki, jelit. Właściwie nieznana jest w pełni jej przyczyna.
Biegunki często też występują w chorobie Crohna (w odcinkowym zapaleniu jelita cienkiego).
• U dzieci może też się pojawić biegunka przewlekła (nieswoista) o nieznanym podłożu. Wywołana jest np. przez zimne napoje i pokarmy, nadmierną ilość płynów – soków owocowych, dietę niskotłuszczową, bogatą w węglowodany (cukry), stresy, niepokoje.

Żywienie w biegunce przewlekłej
Głównym, a często jedynym sposobem leczenia biegunki przewlekłej jest dieta. W okresie zaostrzenia choroby dziecko powinno być umieszczone w szpitalu w celu nawodnienia organizmu, uzupełnienia elektrolitów drogą dożylną, podobnie jak w biegunce ostrej.

Z diety należy wyeliminować składniki nie tolerowane przez dziecko, np. białko: zbóż, mleka, jaj, mięsa, ryby, soi, cukier mleczny, cukier buraczany. Czasem wystarczy na kilka miesięcy wyłączyć produkty wywołujące biegunkę – do czasu całkowitej odnowy śluzówki jelita.

Uczulenie na białko mleka krowiego pojawia się u 3% dzieci do 4 roku życia.
W przypadku alergii na mleko krowie nie należy stosować mleka koziego. Dzieci nie tolerujące mleko krowiego mogą być również uczulone na soję. W takich przypadkach należy dostarczać więcej kalorii, aby nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Energię i składniki pokarmowe często zapewnia się drogą dożylną. Niemowlętom i dzieciom w wieku po niemowlęcym podaje się mieszanki mlekozastępcze, stosowanie ich daje dobre efekty.

Aneta Strelau
Mama Adasia i Wojtusia, dyplomowany dietetyk

 
Pomóż się nam rozwijać. Podziel się tym artykułem na Facebooku:
zostaw komentarz
Twoje imię lub nick
CAPTCHA Image Przeładuj
Przepisz kod z obrazka
Twój komentarz Wyślij komentarz
komentarze
dominika
2014-12-21 14:53:48
przy ostrej biegunce liczy sie czas, dlatego lubie zawsze miec w swojej apteczce gotowe saszetki z elektrolitami nawadniajce organizm Orsalit, potrzebujace jedynie rozpusczenia, po takim srodku czuje sie spokojna, bo wiem ze dostarczylam odpowiedniej ilosci elektrolitow i organizm szybko wroci do normy:)

Lisa
2015-02-20 09:36:51
Już nie raz przy biegunce orsalit uratował moje maluchy przed dożylnym nawadnianiem w szpitalu. Ostatnio próbowaliśmy wersji ze smektynem, faktycznie biegunka trwała krócej, a owocowy zapach i smak płynu zachęcał dzieci.

W każdy czwartek wysyłamy najświeższe wiadomości
o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach
z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród czytelników losujemy bezpłatne zaproszenia! Zapisz się - to nic nie kosztuje!
wybierz region: 
wpisz email:
akceptuję politykę prywatności
zobacz, jak wygląda newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

zapisz się na newsletter


Konkursy
Muzyczny konkurs Miasta Dzieci Muzyczny konkurs Miasta Dzieci

Wszędzie dookoła wyprzedaże i "wietrzenie magazynów", nadszedł czas również na zimowe porządki w "magazynie" Miasta Dzieci! Różnica polega na tym, że u nas nagrodę można zdobyć bez wychodzenia z domu i nic to nie kosztuje :) A takich prezentów mamy dla Was aż 15!!!!

Bajki ze śniegu. Konkurs Bajki ze śniegu. Konkurs

Zimową porą zapraszamy na konkurs, w którym nagrodą jest pozycja "Bajki ze śniegu dla dzieci i tych, którzy dziećmi być nie przestali". Ta książka powstała o tej porze roku, kiedy pada śnieg, słońce kryje się za horyzontem i nie ma ochoty wyjrzeć i rozjaśnić smutku ludzi mieszkających na dalekiej Północy - zatem na czasie :)

wszystkie
Czytelnia
Prezent dla współczesnej babci i nowoczesnego dziadka

Kiedyś kwiatek i laurka, a dziś? Firmy produkujące gadżety i upominki prześcigają się w pomysłach na prezenty dla babci i dziadka. Czy naprawdę czekoladki i narysowany przez wnusia portret babci nie wystarczą? Czy współcześni dziadkowie tak bardzo różnią się od dziadków sprzed 20-tu, 30-tu lat, że i prezenty trzeba wymyślać inne?

Skład produktów spożywczych lubianych przez dzieci

Przy okazji sejmowej i medialnej dyskusji na temat żywności genetycznie modyfikowanej (GMO) częściej zwracamy uwagę na to co jemy i co wchodzi w skład kupowanej żywności. Czasem z pozoru zdrowe i nieszkodliwe rzeczy zawierają składniki, które już wcale tak zdrowe nie są. Oto kilka przykładów:

Zakupy z Alma24.pl
dodaj produkt
Czekoladki mleczne z mleka alpejskiego z nadzieniem kakaowym (40%)
cena: 9,99 zł
STR8 to zapachy dla wymagających mężczyzn pragnących się wyróżnić i podkreślić swój indywidualizm
cena: 25,9 zł
Mleczne pralinki czekoladowe Lindor z delikatnie rozpływającym się nadzieniem.
cena: 9,99 zł 11,99 zł
Odbierz prezent od Miasta Dzieci!
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
luty 
dzisiaj
Pn Wt śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
nasi eksperci
Wojciech Eichelberger
Psycholog, psychoterapeuta, współtwórca Instytutu Psychoimmunologii
Aneta Strelau
Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem
zadaj pytanie
WYDARZENIA NA WEEKEND