egmont_belka_080216
powrót
Dla rodzicow Zdrowie rodziny Gaz rozweselający znieczuleniem w gabinecie dentysty?

Gaz rozweselający znieczuleniem w gabinecie dentysty?

Strach i towarzyszący temu stres jest najczęstszym powodem zniechęcenia dzieci do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Żeby temu zapobiec, specjaliści coraz częściej doradzają rodzicom podanie dziecku gazu rozweselającego podczas leczenia.

Dziecko bez stresu u dentysty 

Dorosły pacjent u dentysty to duży problem, mały pacjent to często gigantyczna katastrofa. Dziecko w gabinecie dentystycznym może wpaść w histerię już na sam widok fotela i wiertła. Stres, który temu towarzyszy potrafi zniechęcić do wizyt nawet na całe życie – alarmują stomatolodzy. Co zatem zrobić, żeby oswoić dziecko z dentystą? Można służyć za dobry przykład - bo skoro mama się nie boi to nie ma w tym nic strasznego. Można także zdecydować się na podanie dziecku gazu rozweselającego podczas zabiegu. 

Bezstresowe leczenie dla Kubusia i Anulki

Sedacja wziewna, bo tak nazywa się metoda podawania dzieciom podtlenku azotu i tlenu podczas zabiegów stomatologicznych staje się coraz popularniejsza w wielu gabinetach. I choć znana w Polsce jest od 1995 roku, to dopiero ostatnie lata przynoszą przełom w jej stosowaniu. Powód? Zmiana podejścia wielu gabinetów stomatologicznych do małych pacjentów. Dziś normą staje się dentysta przyjazny dziecku, a przy tym leczący malucha bezboleśnie i bezstresowo. Te normy przyjęło min. Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic. 

- W leczeniu dzieci wymagane jest zupełnie inne podejście. Przede wszystkim ze względu na bliski zeru próg tolerancji na ból, a także silny stres, jaki dzieci odczuwają przed wszystkim, co nieznane. Aby zapobiec negatywnym skutkom wizyty u dentysty, którymi są zarówno stres, jak i ból, jak również ogólne zniechęcenie do stomatologa, które z wiekiem może przerodzić się w dentofobię, coraz częściej stosuje się w leczeniu dzieci sedację podtlenkiem azotu i tlenem – wyjaśnia Wojciech Fąferko, lekarz stomatolog z Centrum Stomatologii i Implantologii Dentim clinic.


- Podanie podtlenku azotu wprowadza dziecko w stan fizycznego, przyjemnego oszołomienia oraz ogólnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Sprzyja to zarówno podawaniu znieczulenia, którego dzieci się obawiają, jak również przeprowadzaniu zabiegów w znieczuleniu. Jednocześnie cały czas utrzymywany jest kontakt z małym pacjentem. Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, bezwolne oraz zobojętniałe na wszystko, co dzieje się wokół niego – wyjaśnia doktor Fąferko.

 

Wciąż mało popularne leczenie

W Polsce istnieje około 100 gabinetów, w których stosuje się sedację wziewną w leczeniu dzieci. Zdaniem lekarzy stomatologów to zdecydowanie za mało. – Bardzo ważne jest żeby budować zaufanie dziecka do stomatologa już od najmłodszych lat. Sedacja pozwala na eliminację bólu podczas zabiegów, pozwala także uniknąć sytuacji, w których leczenie całkowicie uniemożliwione jest ze względu na strach dziecka – mówi doktor Fąferko.

Sedację z powodzeniem stosuje się u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i, które podatne są na sugestię. Bardzo ważna w całym procesie jest również kwalifikacja dziecka do sedacji. Sedacja wziewna, wiążąca się z założeniem maseczki na nos, nigdy nie jest przeprowadzany na siłę, gdyż zmniejsza to jego skuteczność. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której dziecko dozna urazu psychicznego po wizycie u dentysty. Sam zabieg uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia maluchów i może być z powodzeniem przeprowadzany bez udziału anestezjologa. 

– Sedacja pozwala nam zarówno na przeprowadzanie drobnych zabiegów takich jak leczenie próchnicy powierzchownej, jak również na podanie znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu bardziej złożonego. Dziecko będące pod wpływem gazu nie odczuwa bowiem ani bólu, ani silnego stresu, który pewnie towarzyszyłby mu podczas leczenia przy pełnej świadomości - wyjaśnia doktor Fąferko.

Bardzo ciekawym efektem stosowania gazu rozweselającego – wspomagającym leczenie – jest amnezja. Choć nie pojawia się ona u każdego dziecka. – Pojawienie się amnezji po podaniu gazu rozweselającego, sprawia, że dziecko jest całkowicie nieświadome zabiegu, któremu zostało poddane. Jest to szczególnie pożądane w przypadku, pacjentów naprawdę trudnych wykazujących duży stres oraz strach – dodaje doktor Fąferko.

Kiedy stosuje się sedację?

Gaz rozweselający z powodzeniem stosowany jest u małych pacjentów, zarówno wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD czy reagującymi wymiotami na ból i stres. 

Sedacja wskazana jest także w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą. Dzięki podaniu gazu rozweselającego spada, bowiem ryzyko ataku spowodowanego stresem. Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres, a co za tym idzie nie powodując wzrostu ciśnienia krwi.

Przeciwwskazania stosowania sedacji N2O/O2.

Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych - niedrożności górnych dróg oddechowych.
I trymestr ciąży.
Choroby psychiczne.
Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis.
Roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc.
Alkoholizm.
Brak współpracy pacjenta.


Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość. 
Sedacja wziewna, mimo że dla wielu dzieci jest niezbędna, obecnie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

LISTA GABINETÓW W POLSCE 

 
Pomóż się nam rozwijać. Podziel się tym artykułem na Facebooku:
zostaw komentarz
Twoje imię lub nick
CAPTCHA Image Przeładuj
Przepisz kod z obrazka
Twój komentarz Wyślij komentarz
komentarze
tato
2011-01-28 20:51:13
czy jest w Poznaniu lub okolicy dentysta z gazem rozweselającym? i czy mozna leczyć tak zęby u dorosłych?

MDS
2011-10-03 22:25:00
w Przeźmierowie 1km od Poznania jest gabinet Magic Dental Studio który ma w ofercie gaz rozweselający zarówno dla dzieci jak i dorosłych

ila
2012-03-27 12:24:09
a w krakowie lub okolicy....? nie mogę nic znależź a mam problem z 3 letnim synem... pomóżcie!!!

monia
2012-08-30 21:17:51
Ja też potrzebuję takiego stomatologa z Krakowa lub małopolski (Nowy Sącz itp.)

KarinaTe
2012-10-29 08:51:31
W krakowie to dentestetica ma takie nowoczesne metody znieczuleń,. min. gaz rozweselający :)

chali
2013-02-13 17:48:00
witam a jakiś numer kontaktowy do nich

jk2010
2013-04-25 08:15:26
Czy w Szczecinie jest jakiś gabinet z gazem rozweselającym dla dzieci?

kuleczka
2013-09-02 01:47:58
ja sobie tego nie wyobrażam - jak leczyć, gdy dziecko się śmieje?:D Jeśli w waszych miastach nie ma tej opcjo z gazem, to jeszcze wam podrzucę ideę wizyty adaptacyjnej dla dziecka - na stronie Bamed81 do którego chodzę jest to opisane . Wysłałam dziecko na to i efekty super, córcia nie panikuje, polubiła panią stomatolog - uniknełam prawdziwej traumy;)

UJA
2013-09-26 11:40:57
Ja dziękuje temu, kto wymyślił gaz rozweselający, bo w innym razie nie mam pojęcia jak cokolwiek przy zębach zrobiłabym u moich córeczek :D I potwierdzam fakt z artykułu, że niektóre dzieci nie pamiętają zabiegu. Tak miała jedna z moich cór :) To jest świetna sprawa, dziecko się uspokaja, a że nie koajrzy dobrze co się działo po podaniu gazu to nie ma żadnych stresujących wspomnień z samego zabiegu. Jak w Częstochowie to mają to np. w Dentarii ul. Stroma :)

asia
2014-01-06 10:08:56
zwykłe znieczulenie też się sprawdza;) ważne, żeby dentysta miał dobry kontakt z dzieckiem, synek chodzi do http://www.j-dent.com.pl/ i nie marudzi przed wizytą:)

mama
2014-02-24 20:37:03
Dobry kontakt..co za bzdura..są dzieci, którym wystarczy miły dentysta, a są dzieci, które mimo 5 wizyt adaptacyjnych i tak boją się i nie chcą nawet usiąść na fotelu. Gaz jest świetnym rozwiązaniem. Oczywiście jeśli mówimy o zabiegach, bo do przeglądu to tak - wystarczy sympatyczny dentysta.

Asia
2014-04-21 11:59:11
Wszystko zależy od podejścia dentysty. Ja chodzę ze swoimi chłopakami do Łukasza Kowalika w Częstochowie i jakoś wszystko odbywa się bezstresowo i bez jakiś tam gazów. Sama też za młodu chodziłam do dentysty i też obchodziło się bez gazu, będę dzieci faszerować jakimś gazem. Wszystko zależy od dentysty. Trzeba dobrze wybierać. My tam nie narzekamy, skoro dzieci go lubią i nie stresują się znaczy że jest super!

marella
2014-04-25 11:03:37
wiesz co moje dziecko tez miało spory problem z tym, zeby sie jakos przemóc i pozbyć strachu ale najgorzej byłow drodze do dentysty, na 1 wizyte. Udalo mi sie znaleźc taką klinike, która specjalizuje sie tez w stomatologii dziecięcej i leczą tam bezbolesnie, bezstresowo, dziecko w nagrodę dostaje od pani dentystki zabawki itp. Wszystkim ze Śląska polecam - http://www.borczyk.pl/

zuzza
2014-06-12 10:12:52
Nie dziwie się, że ktoś już o nich tu pisał: http://www.youtube.com/watch?v=_VuUsIuE5xI dla maluchów rewelacja moim zdaniem :) I dzięki bogu, a właściwie osiągnięciom medycyny i technologii, że mamy teraz tyle możliwości na bezbolesne leczenie zębów!!! :)

DENTestica
2014-06-26 14:08:00
W Katowicach podtlenek azotu jest dostępny w zasadzie we wszystkich dobrych gabinetach stomatologicznych.

Agatak
2014-10-28 10:58:00
Gaz rozweselający może być dobry dla dziecka, ale wydaje mi się, że nie zawsze jest konieczny, nie kładłabym na niego tak dużego nacisku. Moje dziecko chodzi do dentysty (w Bytomiu gabinet Blue Klinik) i jest zadowolone, ja przy okazji też i korzystamy z rożnego rodzaju znieczuleń. A w gabinecie jest miła atmosfera i to jest najważniejsze.

Agnieszka
2015-07-23 14:35:04
Dzisiaj byłam z dzieckiem w gabinecie z gazem rozweselającym - sobotadentkids na strzeszynie greckim. Rewelacja!!!!! Dziękuję za wszystkie komentarze które przekonały mnie żeby tam pójść ;) Jakby ktoś ich szukał tutaj stronka: http://sobotadentkids.pl/

Anna
2015-08-07 12:30:03
Klinika dentystyczna, do której chodzimy całą rodziną nie musi stosować takich metod. Pan doktor z Medensu jest cierpliwy, wyrozumiały i ma świetne podejście do małych pacjentów. Julka i Adaś są zachwyceni. :)

Marzena
2015-09-24 16:26:33
W Gliwicach w Kosmo Dental Clinic jest gaz rozweselajacy

Mariola
2015-10-01 09:39:51
W gliwicach na pl.pilsudskiego w kosmo dental jest gaz, przyjmuje tez fajny lekarz i dl dzieciakow super pedodontka z podejsciem do maluchow. u nas bez gazu na poczatku by sie nie obeszlo teraz dziecko smialo bez gazu prychodzi do doktor. polecam

Paweł K
2015-12-07 23:19:04
Witam, w centrum stomatologii na jana kazimierza na woli w warszawie stosują gaz rozweselający, potwierdzam wszystko co jest napisane w tym artykule, moj syn pierwszy raz bezstresowo i bez płaczu dał sobie wyleczyć ząbki, polecam tą metodę.

ZBIGNIEW
2015-12-12 23:23:09
Witam , jestem ojcem Izy -6 letniej dziewczynki z którą korzystaliśmy z państwa usług . Było to jakieś pół roku temu. Mamy obawy przed ponownym pójściem do państwa gdyż uważamy że dziecko doznało bólu bez faktycznego znieczulenia , owszem , nic nie pamięta ale czas po wyrwaniu zębów czyli jakieś 3 godziny do odzyskania świadomości to jeden wielki szloch . Nie wiem czy rodzice są na to przygotowywani bo my nie byliśmy , sądziliśmy że dziecko zaśnie lub co najmniej nie będzie reagować na działania stomatologa. Czytaliśmy z żoną że przy jakimkolwiek głębszym leczeniu nie mówiąc już o wyrwaniu podaje się znieczulenie . Nasze dziecko tego nie dostało a miało wyrywane 2 zęby i leczony trzeci. Mamy żal za brak profesjonalizmu z państwa strony i powiem szczerze że od pół roku nie możemy się zdecydować na dalsze leczenie . Dlaczego np. gaz potrafi uśpić na fotelu dorosłego a państwo nie potraficie znieczulić dziecka? Ta metoda niestety jest jeszcze mało rozpowszechniona i brakuje państwu konkurencji , ewentualnie profesjonalnego szkolenia. Wahałem się z napisaniem do państwa gdyż nie miałem porównania z efektami u innych stomatologów . Pomijając już w tym wszystkim cenę , gdyż rodzice zapłacą chętnie żeby ulżyć w cierpieniu dziecka sporą kwotę , to my wręcz czujemy się że zapłaciliśmy żeby przyspożyć jej bólu . pozdrawiam: TO LIST KTÓRY NAPISAŁEM DO JEDNEGO Z GABINETÓW Z GAZEM W BYDGOSZCZY , NIE WIEM CO MAM MYŚLEĆ O TEJ METODZIE GDYŻ DZIECKO SZLOCHAŁO \"BOLI , OJ BOLI\" PO ZABIEGU 3 GODZINY RAZEM Z MOJĄ ŻONĄ DOPÓKI NIE WRÓCIŁA JEJ ŚWIADOMOŚĆ , NIC NIE PAMIĘTA - TO CHYBA JEDYNA ZALETA Z TAMTEJ WIZYTY

Monika
2015-12-29 15:59:10
Zbigniew ale opisałem traumatyczną historię gabinetu w Bydgoszczy, ja byłam w Warszawie ale dziecko oczywiście dostało również znieczulenie i było wszystko super idealnie, bez płaczu. Pozdrawiam

W każdy czwartek wysyłamy najświeższe wiadomości
o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach
z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród czytelników losujemy bezpłatne zaproszenia! Zapisz się - to nic nie kosztuje!
wybierz region: 
wpisz email:
akceptuję politykę prywatności
zobacz, jak wygląda newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

zapisz się na newsletter


Konkursy
Muzyczny konkurs Miasta Dzieci Muzyczny konkurs Miasta Dzieci

Wszędzie dookoła wyprzedaże i "wietrzenie magazynów", nadszedł czas również na zimowe porządki w "magazynie" Miasta Dzieci! Różnica polega na tym, że u nas nagrodę można zdobyć bez wychodzenia z domu i nic to nie kosztuje :) A takich prezentów mamy dla Was aż 15!!!!

Bajki ze śniegu. Konkurs Bajki ze śniegu. Konkurs

Zimową porą zapraszamy na konkurs, w którym nagrodą jest pozycja "Bajki ze śniegu dla dzieci i tych, którzy dziećmi być nie przestali". Ta książka powstała o tej porze roku, kiedy pada śnieg, słońce kryje się za horyzontem i nie ma ochoty wyjrzeć i rozjaśnić smutku ludzi mieszkających na dalekiej Północy - zatem na czasie :)

wszystkie
Czytelnia
Prezent dla współczesnej babci i nowoczesnego dziadka

Kiedyś kwiatek i laurka, a dziś? Firmy produkujące gadżety i upominki prześcigają się w pomysłach na prezenty dla babci i dziadka. Czy naprawdę czekoladki i narysowany przez wnusia portret babci nie wystarczą? Czy współcześni dziadkowie tak bardzo różnią się od dziadków sprzed 20-tu, 30-tu lat, że i prezenty trzeba wymyślać inne?

Skład produktów spożywczych lubianych przez dzieci

Przy okazji sejmowej i medialnej dyskusji na temat żywności genetycznie modyfikowanej (GMO) częściej zwracamy uwagę na to co jemy i co wchodzi w skład kupowanej żywności. Czasem z pozoru zdrowe i nieszkodliwe rzeczy zawierają składniki, które już wcale tak zdrowe nie są. Oto kilka przykładów: