Żywe książki w Manufakturze

📅 sobota 10.11.2012
Żywe książki w Manufakturze

10.11.2012
godz. 14.00-18.00

Żywe książki przekonują do wolontariatu

Żywe książki stworzą nietypową bibliotekę w sobotę (10.11) w rotundzie galerii handlowej Manufaktury. Będzie je można „czytać” od godziny 14:00 do 18:00. Przez ten czas wolontariusze z europejskiego programu wymiany wolontariackiej, pochodzący z różnych krajów  Gruzji, Francji, Chorwacji, Niemiec, Hiszpanii opowiadać będą swoje historie, ale też odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące wolontariatu. Wyjaśnią, jak to jest przenieść się na rok do innego kraju i czy naprawdę wolontariat zmienia świat.

Jedną z „książek” jest Kate – macedońska artystka, która w Łodzi pracuje jako wolontariuszka w bibliotece. Tu prowadzi zajęcia artystyczne dla najmłodszych czytelników. „Wyczytać” można z niej uwielbienie dla podróży autostopem, dzięki którym zjeździła już całą Europę.
Inny tom to Paulinne, Francuzka, absolwentka kognitywistyki zafascynowana procesami, jakie zachodzą w mózgu pod wpływem nauki języka. W Polsce jest wolontariuszką w bibliotece, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne i językowe.
Sobotnia akcja to również możliwość porozmawiania z Niclasem z Niemiec, dla którego wolontariat w Domu Kultury w Zgierzu to sposób na spędzenie tzw. gap year.
W Żywej Bibliotece pojawią się też pani Nina, pani Jadwiga, pani Róża – wolontariuszki-seniorki, które organizują warsztaty międzypokoleniowe w pogotowiach opiekuńczych.
Historii do wysłuchania będzie więcej.

Żywa Biblioteka w Manufakturze to kolejne już działanie projektu Wolontariat kreuje Łódź!  Realizowanego przez Centrum Wolontariatu przy Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO. Ma na celu przełamywanie tabu i zachęcanie ludzi do skorzystania z okazji do rozmowy, z drugim człowiekiem, na tematy społecznie ważne i ciekawe.

Żywa Biblioteka to nie jedyny „książkowy” element soboty w Manufakturze. Tego dnia w rotundzie galerii handlowej Manufaktury prowadzona będzie zbiórka książek dla mieszczącej się po sąsiedzku Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź Śródmieście Filia nr 1, przy ulicy Ogrodowej 24. Jej mali czytelnicy czekają na lektury szkolne, powieści przygodowe, fantastyczne i bajki. Ucieszą się z książek nowych, jak i używanych. Przyniesione lektury będzie można zostawić na półkach stojących w rotundzie regałów.

Ponadto, na towarzyszącej akcji wystawie oglądać będzie można prace nagrodzone w konkursie „Książka na murze”.  Został on zorganizowany w ramach XI Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych, a adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i polegał na zaprojektowaniu murali.

www.manufaktura.com

757 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent