ZOO: Impreza w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie
📅 niedziela 12.05.2019
ZOO: Impreza w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich
Co: prezentacja projektu reintrodukcją żółwia błotnego na Mazowszu w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich
Gdzie: Sala Konferencyjna Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, ul. Ratuszowa 1/3
Kiedy: Niedziela, 12.05.2019 r. godz. 12.00

W niedzielę 12 maja, w samo południe, serdecznie zapraszamy do Sali Konferencyjnej Warszawskiego ZOO, gdzie odbędzie się bezpłatna prezentacja projektu reintrodukcji żółwia błotnego na Mazowszu. O projekcie opowie Adam Hryniewicz, herpetolog i kierownik Wiwarium Warszawskiego ZOO, który od wielu lat monitoruje stan populacji żółwia błotnego na Mazowszu i Polesiu.

Prezentacja jest częścią akcji promocyjnej „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” w ramach których nieodpłatnie udostępniamy odwiedzającym miejsca lub wydarzenia związane z realizacją projektów powstałych przy udziale środków z Unii Europejskiej.

Bohaterem prezentacji będzie jedyny gatunek żółwi naturalnie występujących w Polsce – żółw błotny. Adam Hryniewicz opowie o żółwiach z Warszawskiego ZOO, które zapoczątkowały projekt, a także przedstawi założenia i stan realizacji przedsięwzięcia mającego na celu przywrócenie tego gatunku na Mazowszu.

Żółw błotny to gatunek chroniony i zagrożony, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, w Polsce bardzo rzadki. Największym zagrożeniem dla tych gadów jest utrata siedlisk, presja człowieka oraz pojawianie się gatunków obcych – inwazyjnych np. żółw czerwonolicy.

Warszawskie ZOO współtworzy i jest wykonawcą projektu p.n.: „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory, z elementami edukacji ekologicznej”. Celem projektu jest rozmnożenie i stworzenie nowej populacji żółwi błotnych, złożonej z 50 osobników oraz ich reintrodukcja, w latach 2018 i 2019. Dodatkowo na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego powstaje wybieg ekspozycyjno – hodowlany z oczkiem wodnym, w którym zamieszka stado podstawowe, liczące 10 – 12 dorosłych żółwi. Wybieg będzie udostępniony dla zwiedzających, ale tylko z przewodnikiem i w określonych godzinach. Pierwsze przychówki żółwi błotnych zostały wypuszczone do starannie wyselekcjonowanego siedliska w maju ubiegłego roku. To dlatego istnienie ogrodów zoologicznych jest obecnie tak ważne: przechowują one i rozmnażają zwierzęta, które utraciły swoje naturalne siedliska do czasu, aż będą mogły do nich bezpiecznie powrócić – po zrenaturyzowaniu terenów lub ustabilizowaniu sytuacji politycznej w danym regionie.

Na uczestników prezentacji czekają żółwiowe niespodzianki i rabaty do zrealizowania na terenie ZOO.