Zobacz, co może spotkać Cię w ciąży. Oto lista dolegliwości w poszczególnych trymestrach

📅 wtorek 25.09.2018 do piątek 05.10.2018
Zobacz, co może spotkać Cię w ciąży. Oto lista dolegliwości w poszczególnych trymestrach

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Chociaż przynosi mnóstwo radości związanej z oczekiwaniem na narodzenie dziecka, nie jest pozbawiona momentów okupionych bólem oraz innymi nieprzyjemnymi objawami. Zapoznaj się z kalendarzem ciąży i sprawdź listę najczęstszych dolegliwości typowych dla każdego z trymestrów.

Chociaż dolegliwości ciążowe kojarzone są przede wszystkim z I trymestrem, kalendarz ciąży pokazuje, że dokuczliwe objawy mogą pojawić się również w kolejnych miesiącach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich dotyczą każdej kobiety.

I trymestr

Zmiany hormonalne zachodzące na początku ciąży powodują „szok” organizmu, dlatego to właśnie w tym okresie przyszłej mamie dokucza wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

  • Nudności i wymioty

To typowe objawy, które – choć bardzo częste – wcale nie pojawiają się u każdej kobiety. Mogą występować tylko rano lub przez cały dzień.

Aby złagodzić te symptomy, nie należy dopuszczać do uczucia ssania w żołądku. Warto mieć zawsze pod ręką przekąskę, aby jak najszybciej wyeliminować głód. Na nudności i wymioty pomaga także imbir i banany.

  • Senność i zmęczenie

To kolejne dolegliwości charakterystyczne dla I trymestru. Stanowią odpowiedź organizmu na zachodzące zmiany hormonalne i pojawiają się właściwie u każdej ciężarnej – nie ma przy tym znaczenia, jak długo spałaś w nocy.

Jeżeli senność dopada Cię w ciągu dnia, zrób sobie przerwę na krótką drzemkę. Nawet 15-20 minut snu pomaga odzyskać energię.

  • Zgaga

Chociaż zgaga kojarzona jest z późniejszymi tygodniami ciąży, może się pojawić już w I trymetrze. Przyczyną jest rosnący poziom progesteronu, który odpowiada za rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem. Skutkuje to cofaniem kwaśnej treści żołądkowej, która powoduje nieprzyjemny kwaśny posmak oraz pieczenie w przełyku.

Na tym etapie musisz też uważać na takie niepokojące symptomy jak omdlenia, bóle brzucha i skurczowe bóle podbrzusza.

II trymestr

Zgodnie ze wskazaniami kalendarza ciąży w II trymestrze występują kolejne dolegliwości. Chociaż zwykle mijają już wymioty i nudności, ich miejsce zajmują inne objawy.

  • Bóle brzucha

Rozciągająca się macica często skutkuje bólami podbrzusza. Są one typowym objawem, ale nie zawsze można je lekceważyć. Do lekarza należy się niezwłocznie zgłosić, gdy towarzyszy im uczucie drętwienia skóry – szczególnie po nocy, a ból jest silny i występuje regularnie.

  • Krwawienie dziąseł

To częsta dolegliwość, charakterystyczna dla II trymestru. Przyczyną są rozpulchnione dziąsła oraz zmieniona krzepliwość krwi.

Takich objawów nie można bagatelizować wówczas, gdy krwawienie pojawia się nie tylko podczas szczotkowania. Warto wykonać badanie polegające na oznaczeniu płytek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie.

  • Swędzenie skóry

Rosnąca macica zwiększa rozmiary brzucha. Skóra rozciąga się, co wywołuje nieprzyjemne swędzenie. Aby złagodzić tę dolegliwość, warto stosować kosmetyki nawilżające przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Należy jednocześnie zwrócić uwagę, czy swędzenie skóry nie obejmuje dłoni i stóp – może to świadczyć o cholestazie.

  • Bóle pleców

Zmieniający się pod wpływem rosnącego brzucha środek ciężkości powoduje często dolegliwości bólowe pleców. Wynika to także ze zmiany postawy – podczas ciąży kręgosłup wygina się w nienaturalny sposób.

Aby zminimalizować ból, staraj się utrzymywać właściwą pozycję. Dużo odpoczywaj i postaw na bezpieczną aktywność fizyczną, np. pływanie.

III trymestr

Także III trymestr nie jest pozbawiony uciążliwych dolegliwości.

  • Bóle pleców

Stają się jeszcze bardziej nasilone niż w poprzednich tygodniach. To normalne, ponieważ dźwigasz nawet kilkanaście kilogramów więcej.

  • Żylaki

Rosnące dziecko wywiera coraz większy nacisk na żyły, czego skutkiem może być powstawanie żylaków.

Jeżeli zmagasz się z takim problemem, unikaj gorących kąpieli. Lekarz może Ci zalecić również noszenie specjalnych pończoch uciskowych.

  • Zgaga

Zwiększająca swoje rozmiary macica może uciskać żołądek. W połączeniu z rozluźnieniem zwieracza między przełykiem a żołądkiem – prowadzi to do zgagi.

Aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych objawów, staraj się spożywać mniejsze posiłki, ale z większą częstotliwością. Zadbaj także o to, by bezpośrednio po jedzeniu nie układać się w pozycji leżącej.

  • Twardnienie brzucha

To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do zbliżającego się porodu. Jeżeli twardnienie brzucha trwa chwilę i ustępuje po odpoczynku, nie ma powodów do obaw.

Wszystkie wyżej wymienione dolegliwości są typowe dla okresu ciąży. Jeżeli jednak jakiś objaw Cię niepokoi, niezwłocznie skontaktuj się z ginekologiem. Lekarz rozwieje Twoje wątpliwości.

578 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent