Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność

Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE

WEEKENDY RODZINNE | OBOWIĄZUJE BILET WSTĘPU NA WYSTAWĘ

Warsztaty przeznaczone dla rodzin z dziećmi oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie

5-6 grudnia – Weekend z modą

5 grudnia (sobota), Szyjemy ubranka dla lalek – warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat, godz. 11.00, 13.00, 15.00

6 grudnia (niedziela), Mikołajkowe spotkanie z dziewiętnastowieczną modą, godz. 12.00-18.00

Oprowadzanie kuratorskie: godz. 15.00

Na warsztaty obowiązują zapisy na tydzień przed datą warsztatów: 22 211 90 47, oferta.edu@muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.

LEKCJE MUZEALNE – MIASTO W DRUGIEJ POŁOWIE XIX WIEKU

Tematy lekcji:

Szkoły podstawowe
– Na zakupy. (kl. III -VI)
– O mieszkańcach pewnej kamienicy. (kl. V-VI)
– Miasto pełne wynalazków.(kl. V-VI)

Gimnazja
– Powstawanie miasta – lekcja z wykorzystaniem gry planszowej „Budowanie miasta".
– O mieszkańcach pewnej kamienicy – społeczeństwo miasta II poł. XIX w.
– Wynalazki.

Szkoły ponadgimnazjalne
– Społeczeństwo miasta II poł. XIX w.
– Narodziny kultury masowej.

Lekcje są prowadzone w godz. 10.00, 12.00 i 14.00 (od poniedziałku do piątku), cena: 80 zł (grupa). Zapisy: 22 211 90 47, oferta.edu@muzhp.pl.

Wystawa „Ziemia obiecana…" to rzecz o dużych polskich ośrodkach u progu nowoczesności. Warszawa zajmuje tu pozycję szczególną, nie tylko jako miasto największe, ale też chyba najbardziej zróżnicowane kulturowo. To też wystawa o czasie nazwanym dziś belle époque. Ileż sentymentu jest w tych słowach. Żalu za minionym czasem pięknej epoki. Miękkimi liniami secesji, strojami kobiet upodabniającymi je do motyli, kawiarnianymi zapachami, pierwszymi automobilami.

– Patrząc na ulice Warszawy czy Lwowa, zauważymy, że były one integralną częścią szybko rozwijającej się Europy, choć bogactwo nie dzieliło się równo między wszystkich – opowiada Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" to tytuł narracyjnej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można zobaczyć do 6 grudnia 2015 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja ukazuje proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami. Mowa jest o przemianach demograficznych, urbanistyce i architekturze, higienie, narodzinach kultury konsumpcyjnej i masowej, w tym zwłaszcza reklamy i prasy. Wystawa opowiada również o odrodzeniu narodowym i rywalizacji na symbole w przestrzeni publicznej miast oraz dramatycznych wydarzeniach rewolucji 1905 roku.

Na wystawę składa się ikonografia oraz artefakty z epoki pochodzące ze zbiorów muzeów
i z kolekcji prywatnych. Wśród eksponatów są m.in. bicykl, oryginalne suknie, w tym pierwsze modele szyte seryjnie, telefon Ericssona, aparat fotograficzny Kodaka i telegraf. Można zobaczyć również XIX-wieczną ozdobną muszlę klozetową, spluwaczkę i secesyjną kasę sklepową. Nie zabraknie też mocniejszych akcentów związanych z rewolucją 1905 roku – kajdanek, szabli, noży, kastetów i pistoletów. Uzupełnieniem ekspozycji są nieme filmy będące w repertuarze objazdowego kina jarmarcznego. A miłośnicy gier planszowych mogą zagrać w oryginalną grę z epoki „Wyścigi konne" i ją zakupić.

Ekspozycja jest czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) do 6 grudnia 2015 w godzinach od 10.00 do 18.00 [z wyłączeniem 22 listopada].

Ceny biletów: 4 zł (ulgowy), 8 zł (normalny), bilet grupowy – 4 zł/osoba (min. 10 osób), 16 zł rodzinny (min. trzy osoby). Wstęp wolny w piątki oraz dla osób powyżej 60. roku życia.

Wystawie towarzyszy bezpłatny audioprzewodnik, który można pobrać na swoje urządzenie mobilne (telefon lub tablet) przed lub w czasie wizyty na wystawie. O wystawie opowiada kurator, prof. Michał Kopczyński.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsor: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Uniwersytet Warszawski.

Patroni medialni: patronat korporacyjny Telewizji Polskiej, patronat korporacyjny Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, AMS, portal historyczny dzieje.pl i „Mówią Wieki".

Współpraca: Tramwaje Warszawskie.

Scenariusz wystawy: Michał Kopczyński, Grażyna Szelągowska.

Komisariat wystawy: Joanna Kalicka, Michał Kopczyński, Monika Matwiejczuk, Konrad Morawski.

Projekt i aranżacja plastyczna wystawy: Sowa-Szenk s.c.