Weleda

Zielony Weekend 2012!

📅 sobota 02.06.2012
Zielony Weekend 2012!

Zobacz organizmy wodne występujące w Zatoce Gdańskiej i przekonaj się, że „ryba wcale nie musi być zimna i śliska"; zrób bezpłatne pomiary: glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu; skorzystaj z porad, jak prowadzić zdrowy styl życia oraz jak prawidłowo się odżywiać; sprawdź swoje umiejętności na torze przeszkód dla rowerów (w tym jazda po równoważni!) – zapraszamy do udziału w pikniku i skorzystania z bogatego pakietu atrakcji przygotowanych na okoliczność „zielonego" pikniku.

Ponadto w programie:

• poradnictwo z zakresu profilaktyki: chorób zakaźnych, wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy,
  • wystawa prac studentów Wydziału Architektury PG w ramach planowania zrównoważonego rozwoju obszarów nadmorskich,
  • czy wiesz co to jest pojazd EKT? sprzęt diagnostyczny umożliwia pomiar emisji przez samochody spalin i hałasu; zobacz, co podlega kontroli technicznej Ekologicznego Patrolu Policji,
  • pierwsza pomoc – każdy może uratować życie drugiej osoby – specjaliści z zakresu ratownictwa medycznego pokażą jak prawidłowo wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie,
  • pokaz bicykli z lat 1856 – 1866 r.
  • punkt informacyjny o jakości wody przeznaczonej do spożycia w Gdańsku i stanie sanitarnym powietrza atmosferycznego w Gdańsku,
  • miasteczko ruchu drogowego – sprawdź swoją znajomość przepisów oraz znaków drogowych, bezpieczeństwo na drodze, zasady poruszania się, zmiany w przepisach o ruchu drogowym,
  • Magiczna kraina, czyli atrakcje dla najmłodszych i nie tylko (dmuchany zamek do skakania, szczudlarze, bańki mydlane, zorbing, trampolina, malowanie twarzy, etc.)

(!) Oraz specjalnie dla ojców dzieci urodzonych w 2011 roku – „Gaj Ojców". Na specjalnie przygotowanym terenie w Parku im. R. Reagana o godz. 12.00 posadzone zostanie drzewo (5-metrowy Platan), który upamiętniał będzie radosne wydarzenie przyjścia na świat w 2011 roku nowych gdańszczan. Ojcowie, którzy chcą w ten sposób uczcić radosny fakt narodzin potomka otrzymają specjalny imienny certyfikat, będą mogli wpisać się do księgi pamiątkowej, będą też pamiątkowe zdjęcia.

„Gaj Ojców" zlokalizowany będzie przy Krainie Zabawy, od strony ul. Czarny Dwór/Jagiellońska.

Gaj Ojców tworzyć będą drzewa sadzone każdego roku. Każdy egzemplarz upamiętniał będzie narodziny jednego rocznika Gdańszczan. Zapraszamy na rozpoczęcie gdańskiego projektu Gaj Ojców.

Tematem przewodnim imprezy będzie stan jakości środowiska w Gdańsku, a celem propagowanie świadomości ekologicznej oraz idei zrównoważonego transportu wśród gdańszczan.

Festyn rodzinny pod hasłem „Zielony Weekend" to już stała pozycja w kalendarzu imprez organizowanych przez Miasto Gdańsk. To już 7. edycja.

Podczas pikniku, prezentowane będą materiały edukacyjne przygotowane przez zaproszone do udziału organizacje ekologiczne. A w tegorocznej imprezie swój udział zapowiedzieli:

• Fundacja Sprawni Inaczej,
  • Fundacja Viva,
  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej,
  • Polski Klub Ekologiczny Okręg Wschodnio-Pomorski,
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej,
  • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku,
  • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział w Gdańsku,
  • Podwodny świat,
  • Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o,
  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji,
  • Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING,
  • Klub kangura – jednak się pojawią,
  • Trójmiejski Patrol Obrony Praw Zwierząt,
  • Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk,
  • Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING,
  • Wydział Środowiska UM,
  • Schronisko Promyk,
  • Nadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni.

Organizator Imprezy: Urząd Miejski w Gdańsku przy współudziale Wydziału Ruchu Drogowego KW Policji w Gdańsku.