Zielony Jazdów. Zielony Rynek

📅 piątek 18.07.2014 do niedziela 20.07.2014
Zielony Jazdów. Zielony Rynek

Podczas czwartego weekendu na ZIELONYM JAZDOWIE zapraszamy na kolejne debaty organizowane w ramach cyklu Wczasy Ekonomiczne. W piątek Jarosław Górny i Michał "Rysiek" Woźniak z Warszawskiego Hakerspejsu opowiedzą o kulturze i etosie hakerskim, hakerspejsach i ruchu DIY (Do It Yourself). Debata "Hackerspace – dom kultury hakerskiej" będzie niepowtarzalną okazją do dyskusji na temat ruchu hakerskiego w Polsce i na świecie. Sobotnie spotkanie będzie natomiast poświęcone "ekonomii współdzielenia" (sharing economy). Podczas wykładu "Wspólne dobra w internecie" dr Justyna Hofmokl odpowie na pytania, w jaki sposób internet tworzy nowe relacje ekonomiczne oraz jaki wpływ miała idea "creative commons" na rozwój ekonomii współdzielenia. Zarówno piątkowe, jak i sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00.

Piątek rozpocznie się o godz. 17.30 Międzypokoleniowymi Warsztatami Kulinarnymi organizowanymi przez Fundację Zaczyn oraz Instalacje Art Bistro, tym razem poświęconymi zapomnianym i orientalnym ziołom.

W sobotę rano księgarnia "Pępek Sztuki" zaprosi dzieci w wieku od 6 do 9 lat na warsztaty kaligraficzne "Bazgramy" z LAMY, podczas których będą mogły malować i rysować piórami Lamy, a swoje prace wyklejać do fragmentów książki Jana Bajtlika "Typogryzmol". Tego samego dnia o godzinie 14.00 rozpoczną się warsztaty hafciarskie dla dorosłych organizowane przez Muzeum Etnograficzne i Warszawską Szkołę Hafciarstwa. Odbędzie się również spotkanie "Jak zazielenić miasto?" odwołujące się do przedwojennej tradycji konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni". Organizatorzy wręczą sadzonki kwiatów pierwszym stu osobom, które przyjdą na spotkanie o godz. 14.00. Będzie to świetna okazja do wymiany roślin, warto więc przynieść plony z własnej uprawy! Równie ekologiczny charakter będą miały warsztaty Spiżarnia Design Kolektywu Kipi Kasza, który w sobotę o godz. 16.00 zaprosi uczestników do wspólnego zaprojektowania własnej spiżarni korzystając z materiałów pochodzących z recyclingu.

Niedzielny poranek otworzą cotygodniowe warsztaty jogi, prowadzone przez Fundację Wybieram Zdrowie. Od godz. 11.30 będzie można usiąść przy wspólnym stole Śniadań Literackich Zielonego Jazdowa i porozmawiać na temat powieści amerykańskiej pisarki o bengalskich korzeniach Jhumpy Lahiri "Tłumacz Chorób". Niedzielne popołudnie to także czas zabawy dla dzieci podczas warsztatów "Teatranki – Teatr Naturalny. Natura teatralna" organizowanych przez Instytut Teatralny.

Jak co weekend na targowisku "Różyc Bazaristan" otwartym w sobotę i w niedzielę w godz. 11.00-18.00 będzie można zakupić świeże warzywa i owoce, kozie sery, przetwory, a także miody i ziołowe kosmetyki. W sobotę na ZIELONYM JAZDOWIE zagoszczą także stoiska czasopisma KUKBUK, które oferować będą kukbukowe kosze oraz nowy numer "KUKBUK NA WYNOS".

W ramach kina plenerowego KINO.LATO 2014: LOW-BUDGET CINEMA w piątek o godz. 22.00 zostanie pokazany jeden z przełomowych filmów dla amerykańskiego kina niezależnego – "Slacker" z 1991 r. w reżyserii Richarda Linklatera, który jest zaskakująco świeżym zapisem jednego dnia z życia zblazowanej młodzieży amerykańskiej końca lat 80. "Slacker" inspirował wielu późniejszych twórców, a wśród nich Kevina Smitha, którego debiut "Clerks – Sprzedawcy" będzie można obejrzeć na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w sobotę o godz. 22.00. "Clerks" uznawany jest dziś za ikonę niezależnej komedii amerykańskiej.

Program muzyczny otworzy w piątek winylowym setem DJ Jan Zielke. W sobotę od godz. 21.00 na scenie ZIELONEGO JAZDOWA zagrają zespoły Wild Books i The Saturday Tea. Wild Books to warszawski duet stworzony przez Karola Czerniakiewicza i Grzegorza Wiernickiego grający Lo-Fi i garage, w którego muzyce niektórzy doszukują się wpływu psychodelicznego punku i brzmienia lat 90. Niedawno wydali swoją pierwszą płytę nakładem wytwórni Instant Classic. The Saturday Tea również zagra materiał z nowego albumu – długogrającego debiutu "Shindig" wydanego w wytwórni Bad Indian Recordings.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.csw.art.pl/zielonyjazdow3

Wszystkie wydarzenia w ramach Zielonego Jazdowa są nieodpłatne. Zapisy na warsztaty
pod adresem e-mail:
zielonyjazdow@csw.art.pl

Podczas trwania projektu "Zielony Jazdów. Zielony Rynek" Galerie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będą otwarte do godziny 22.00 (piątek i sobota).