Zaczytanie Ławki w kształcie otwartych książek to małe dzieła sztuki, które przypominają, jakie pole dla wyobraźni stanowią lektury zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na tegorocznej wystawie znajdują się meble miejskie autorstwa m.in. Kabaretu Hrabi o nazwie „Ławka z całkiem innym słownikiem”, Magdaleny Kumorek „Ławka stworzeń zapomnianych” czy „Ławka Na straganie” duetu Kinga Kulawiacka i Katarzyna Błażejewska-Stuhr. Dodatkowo, każda z ławek pozwala na bezpłatne pobranie audiobooka.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy, na oczach wszystkich, którzy wzięli udział w wydarzeniu, powstała nowa Zaczytana Ławka. Polski artysta Rob Roy stworzył Ławkę Tolerancji, która już niedługo stanie się częścią warszawskiej ekspozycji.
– Tegoroczne wystawy Zaczytanych Ławek to także podziękowanie dla wszystkich, którzy wzięli udział w Wielkiej Zbiórce Książek. Akcja trwała do 26 maja, zebraliśmy mnóstwo lektur, a teraz czeka nas kolejne wyzwanie – segregowanie książek, które zostaną przekazane do placówek medycznych – mówi Agnieszka Pawlak, prezes fundacji Zaczytani.org.
Według danych Biblioteki Narodowej, zaledwie 37% Polaków sięgnęło w 2018 roku po minimum jedną książkę. Zadaniem Zaczytanych Ławek jest zachęcenie pozostałych 63% do czytania. A ponieważ nawyk czytania książek powinno się wprowadzać od dzieciństwa, podczas inauguracji odbyło się wiele zajęć czytelniczych dla najmłodszych. Książki czytali im m.in. Katarzyna Pakosińska, Adam Fidusiewicz oraz wolontariusze fundacji. Wydarzenie wspiera Alior Bank – partner strategiczny fundacji Zaczytani.org.