Zabawki edukacyjne pod choinkę

📅 piątek 01.12.2023 do niedziela 24.12.2023
Zabawki edukacyjne pod choinkę
Wydaje się, że dziecko zaczyna się uczyć, kiedy z tornistrem na plecach i łezką w kąciku oka pierwszy raz przekroczy próg szkoły. Przecież regularne czytanie, rozwiązywanie zadań i odpowiadanie przy tablicy bardziej przypomina skuteczną edukację niż budowanie z klocków, lepienie ludzików z ciastoliny czy inne przyjemne zajęcia, którym maluchy oddają się w przedszkolach. Warto docenić zabawy, ponieważ mają one ogromne znaczenie w procesie rozwoju maluchów.

Zrób to sam, czyli zabawki konstrukcyjne

Gry zespołowe przyzwyczajają dzieci do właściwych zachowań w dużej grupie ludzi, uczą współpracy i współzawodnictwa. Popularne zabawy, takie jak zabawa w chowanego czy w poszukiwaczy skarbów to świetny trening myślenia przyczynowo-skutkowego i cierpliwości, natomiast odgrywanie ról i wcielanie się w aktorów stawia dzieciaki w różnych sytuacjach i pomaga szukać sposobów na radzenie sobie z problemami. Wszystkie te aktywności przeważnie odbywają się w grupie i to właśnie ten czynnik ma największy wpływ na rozwój dziecka. Jaka korzyść może płynąć z zestawów kreatywnych, którymi zwykle maluchy bawią się w pojedynkę?

Wybór zabawek kreatywnych na rynku jest ogromny, w każdym sklepie z artykułami na dzieci półki uginają się pod nowościami. Większość z nich należy jednak do kategorii zabawek konstrukcyjnych, które nawiązują do typowej dla dzieci chęci wznoszenia budowli z piasku, kamyków czy śniegu. Tego rodzaju zabawki wymagają od nich samodzielnej pracy. Bez względu na to, czy jej efektem będzie samochód, figurka, biżuteria z koralików, czy nawet przeprowadzenie eksperymentu chemicznego – podążając za instrukcją krok po kroku, dziecko jest w stanie połączyć kilka elementów w dużą całość. Szybkie i widoczne efekty własnych działań budują poczucie sprawczości i wiarę we własne możliwości, a to zachęca do podejmowania nowych wyzwań.

Klasycznym przykładem takich zestawów są modele do składania lub ich urozmaicone wersje, na przykład drewniany szkielet dinozaura lub jednorożca do oklejania masą plastyczną zaproponowany przez Maped Creativ.  Zestawy, w których do wykonania jest więcej niż jedno zadanie podnoszą poziom trudności, co zwiększa w dziecku dumę z własnych osiągnięć. Uczą też strategicznego rozplanowania działań, skupienia i cierpliwości.

907210-zestaw-z-masa-do-robienia-dinozaura

Magiczna moc rysowania

Składanie modeli to nie jedyny typ zabawek kreatywnych, a już na pewno nie jedyny, który przynosi korzyści dla rozwoju dziecka. Wiele pozytywnych konsekwencji można odnaleźć również w zabawach plastycznych. To, że rysowanie i malowanie to wspaniałe metody na przelewanie na papier tego, co kryje się w wyobraźni wiadomo od setek lat. Do niedawna nie było jednak oczywiste, że ich wpływ na późniejsze życie społeczne dziecka jest aż tak znaczący. Obcowanie z jakąkolwiek formą sztuki, a szczególnie zabawa kolorami kształtuje poczucie estetyki, wrażliwość i poczucie piękna. Za pomocą zestawów kreatywnych, na przykład zestawu z kredkami akwarelowymi od Maped Creativ, można pokazać małym artystom różne techniki, za pomocą których może wyrażać siebie i kształtować swój gust.

907209-zestaw-akwarelowe-obrazy-las-zawartosc

Współcześnie dzieci są z każdej strony otoczone ekranami, z których docierają do nich rozmaite obrazy. Tak łatwy dostęp do różnych form kultury i rozrywki może wiązać się z licznymi zagrożeniami, jednak niewątpliwie ma też wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość oswajania maluchów z innymi formami estetyki i pokazanie im, że nie istnieje jedna definicja piękna. Ciekawą propozycją jest choćby zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Zabawka Roku, czyli zestaw Avatar Tablet Manga. Podświetlana tablica umożliwia odrysowywanie szablonów i naukę rysowania w japońskim stylu manga. Pokazywanie dzieciom różnych kanonów piękna uwrażliwia je na różnorodność i zachęca do poznawania innych kultur.

Avatar Tablet Manga

Pierwsze kroki w pisaniu

Bez względu na to, co znajduje się na szablonie, wiele zalet ma odrysowywanie samo w sobie. Trzymając kredki, dziecko doskonali chwyt i przyzwyczaja dłoń do długotrwałego wysiłku. Podążanie grafitem po liniach uczy precyzji, cierpliwości i skupienia, a kopiowanie prostych wzorów w przyszłości ułatwi maluchom odwzorowywanie kształtu liter. Ciekawymi akcesoriami, które pomogą zachęcić dzieci do odrysowywania są podświetlane tablice, na przykład tablica Lumi Board. Tego rodzaju gadżety kreatywne angażują dzieci, pozwalając na tworzenie bardziej lub mniej skomplikowanych rysunków, a przy okazji stanowią efektywne ćwiczenie motoryki dłoni. Funkcjonalność tablicy Lumi Board została doceniona w konkursie Zabawka Roku w 2020 roku.

Do 3 roku życia ruchy dzieci bywają niezdarne, chaotyczne i nieprecyzyjne. Jest to spowodowane tym, że najpierw kształtują się duże grupy mięśniowe, które pozwalają im biegać, skakać i tańczyć, a dopiero później mniejsze partie i cały układ kostny. Ta biologiczna ciekawostka ma znaczenie, gdy chcemy wesprzeć koordynację wzrokowo-ruchową przedszkolaków.

W rozwoju manualnym małych dłoni bardzo pomocnym narzędziem są również zestawy kreatywne, które polegają na wykonywaniu precyzyjnych, powtarzalnych ruchów, takich jak nawlekanie, wyklejanie czy wycinanie. Są to czynności, które wymagają koordynacji ruchów rąk i współpracy palców, a także zaangażowania nadgarstków.

Trening niewyćwiczonych części ciała to żmudna praca, o czym doskonale wiedzą dorośli, którzy kiedykolwiek próbowali swoich sił na siłowni. Z tego powodu warto posłużyć się zestawami kreatywnymi, które zamienią ćwiczenia w dobrą zabawę. Ciekawą propozycją są zestawy do tworzenia biżuterii lub breloczków, na przykład Fabryka Bransoletek od Maped Creativ. Tworząc unikatowe bransoletki, dziecko wzmacnia opuszki palców, pracuje nad koordynacją i zdobywa świadomość własnych ruchów.

maped-creativ-bransoletka-na-sznurku-neonowa-907404

Zabawki sensoryczne nie tylko dla niemowląt

Praca z emocjami dziecka to bardzo trudny i złożony temat. Jednocześnie jest to kwestia bardzo ważna, której nie sposób pominąć. Dlatego i w tym wypadku warto posłużyć się zabawkami kreatywnymi.

Zabawki sensoryczne są bardzo popularne wśród najmłodszych dzieci. Dzięki nim poznają one świat wszystkimi zmysłami, oswajają się z różnymi konsystencjami i fakturami przedmiotów, uczą się zaciskać i rozluźniać dłonie. Tego rodzaju ćwiczenia są bardzo pomocne również dla starszych dzieci, choć spełniają wówczas inną funkcję. Wszystkie zabawy związane z wyklejaniem, lepieniem i modelowaniem mogą skutecznie pełnić funkcję terapeutyczną. Warto więc sprezentować wszystkim wysoko wrażliwym dzieciom zestaw kreatywny z ciastoliną.

Zestawy takie, jak Modeling Friends od Maped Creativ pozwalają uspokoić się i uregulować emocje poprzez ugniatanie i zaciskanie miękkiej modeliny. Podczas zabawy plasteliną dziecko może ulepić figurki, które wyrażają różne emocje i odgrywać z ich pomocą scenki, dając upust własnym uczuciom. Świetnym sposobem na danie maluchom możliwości ekspresji jest zgniatanie kartki lub malowanie farbami przy użyciu własnych dłoni. Bezpośredni kontakt z innymi fakturami i konsystencjami działa uspokajająco i odwraca uwagę od negatywnych emocji.

 

figurki-z-masy-plastycznej

Jak widać, tym szaleństwie jest jednak metoda – wesołe, kreatywne, czasem przekraczające granice wyobraźni dorosłych zabawy mają największy wpływ na rozwój małego dziecka. I to właśnie one w znacznej mierze decydują o tym, jak poradzi sobie na późniejszych etapach.

 

Wszystkie opisane zabawki znajdziesz w sklepie internetowym esprado.pl

 

 

 Autor: Anna Oździńska

471 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent