rysuj
4 czerwca z okazji Dnia Dziecka Centrum Dialogu zaprasza na wydarzenie rodzinne „Z zachwytu przyrodą”. Tego dnia w bujnej scenerii Parku Ocalałych będzie można wziąć udział w interaktywnym koncercie inspirowanym polskim folklorem i naturą, wytropić dzikie pszczoły i odnaleźć przyjemność we wspólnym ruchu w relacji z otaczającą nas roślinnością. Koncertowi i warsztatom będą towarzyszyć animacje, kącik z zabawkami, atrakcje artystyczne i atmosfera pikniku.

Obchody Dnia Dziecka w Centrum Dialogu zapoczątkują tegoroczny cykl warsztatów i spotkań rodzinnych „Elementarz empatii” inspirowany stałą wystawą o tym samym tytule, która powstała u nas w ramach obchodów Roku 2022 poświęconego Alinie Margolis-Edelman. Od czerwca do grudnia 2023 roku w poszczególne weekendy zaplanowaliśmy wydarzenia dla rodzin (dzieci w wieku 4-12 lat): interaktywne spektakle i koncerty, warsztaty plastyczne, psychologiczne, filozoficzne, przyrodnicze, ruchowe, performatywne, architektoniczne czy zajęcia terenowe. Działania przygotowane w ramach programu edukacyjnego i wystawy stałej „Elementarza empatii” są zaproszeniem do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii.

Wydarzenia w ramach Dnia Dziecka w Centrum Dialogu są bezpłatne. Obowiązują zapisy. Aby zapisać się należy wejść w formularz zgłoszeniowy podany poniżej (UWAGA: ilość miejsc ograniczona):
https://forms.gle/c27HnKq87EajVRtA9.

Prosimy o poczekanie na odpowiedź zwrotną o zakwalifikowaniu się na wybrane wydarzenia.

W warsztatach rodzinnych aktywny udział biorą zarówno dzieci, jak i dorośli. Dziecko podczas trwania warsztatów pozostaje pod opieką swojego opiekuna.

Dzień Dziecka w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zapowiada rodzinny program wydarzeń artystyczno-edukacyjnych w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2023. Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

4 czerwca 2023, godz. 12.00-15.00

Miejsce: Park Ocalałych i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

PROGRAM WYDARZENIA „Z zachwytu przyrodą – Dzień Dziecka w Centrum Dialogu”

4 CZERWCA 2023

godz. 12.00 „Letni czas” – interaktywny koncert muzyki do tańca inspirowany naturą połączony z warsztatami muzycznymi / zespół muzyczny KUKAJ KUKAWKO / wydarzenie rodzinne (4+)
Interaktywny koncert połączony z warsztatami powstał z inspiracji naturą oraz pięknem polskiej muzyki ludowej i szeroko pojętym folklorem dziecięcym. Podczas międzypokoleniowych warsztatów będziemy pokazywać współczesnym dzieciom, czego kiedyś słuchały ich babcie i dziadkowie. Przybliżymy dawne, nietypowe skale i brzmienia ręcznie robionych instrumentów. Powstaną także instrumenty z szeleszczących liści czy stukających patyków. Nauczymy się prostych ruchów tanecznych. Wszystko w scenerii otaczającego Centrum Dialogu parku w bliskości z przyrodą i z zachwytu nad nią.

Prowadzenie:
KUKAJ KUKAWKO – to grupa artystów, którzy z zamiłowania są śpiewakami, tancerzami, grajkami. Blisko im do edukacji bliskościowej, demokratycznej (Bullerbyn). W pracy z dziećmi kierują się podejściem Reggio Emilia i NVC. Z wykształcenia są etnografami, animatorami zabaw dziecięcych, instruktorami tańca ludowego, absolwentkami Kursu Gordonowskiego. Obecnie mieszkają na Dolnym Śląsku. Skład: DOMINIKA OCZEPA – skrzypce, śpiew, PATRYCJA KUCZYŃSKA – basetla, bęben obręczowy, śpiew, WITOLD ZALEWSKI – zdjęcia, montaż, instrumenty wszelakie.

godz. 13. 30 „Ciało botaniczne” – warsztaty ruchowe / prowadzenie Magda Jędra / warsztaty rodzinne (6+)
Celem warsztatów, które odbędą się w parku otaczającym Centrum Dialogu, będzie odnalezienie rodzinnej praktyki ruchowej w zgodzie ze sobą, ale także w satysfakcjonującej relacji do świata przyrody i ludzi będących tego świata częścią. Ruch ma dać poczucie równowagi oraz mocnego osadzenia się tu i teraz, do czego inspiracji możemy szukać w otaczającej nas roślinności. Obserwując rośliny (m.in. to, jak reagują na światło i dotyk, jak poruszają się i pozwalają być kołysane, jak zdobywają lub pokonują przestrzeń), będziemy czujni na impulsy sensoryczne zapraszające do praktyki ruchowej i tworzenia rodzinnych chorografii.

Prowadzenie:
Magdalena Jędra – jest tancerką, choreografką, performerką. Współzałożyła grupę Good Girl Killer, z którą od 2005 tworzy spektakle wystawiane w przestrzeniach teatralnych, galeriach sztuki i przestrzeniach miejskich. W swojej pracy lubi posługiwać się jednocześnie odmiennymi stylistykami oraz środkami właściwymi kategoriom określanym jako kultura pop czy „kultura wysoka”. Improwizacja jest dla niej podstawą twórczego procesu, a pracę nad spektaklem rozumie jako poddanie się temu procesowi. Lubi zdecydowane i niekonwencjonalne rozwiązania. Blisko jej do idei performansu i nurtu site specific. Fascynacja ją zioła, pąki i pędy. Próbuje rozpoznać to co rośnie dookoła. Mieszka w Gdańsku.

godz. 13.30 „Na tropie dzikich pszczół” – warsztat przyrodnicze / prowadzenie: Kamila Chomicz / warsztaty rodzinne (5+)
Od 2021 roku na dachu Centrum Dialogu znajdują się cztery ule, które należą do Cukierni Cocoart’s. To nie tylko inicjatywa wspierająca ideę zrównoważonej hodowli, ale także doskonały punkt wyjścia do edukacji związanej z pszczołami. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy Kamilę Chomicz – biolożkę, artystkę i znawczynię pszczół, która uświadomi nam, że większość pszczół w Polsce nie jest pszczołami miodnymi, nie mieszka w ulach tylko w ziemi, a ich podstawową funkcją dla środowiska jest zapylanie. Poznamy niesamowite zwyczaje dzikich zapylaczy oraz zwrócimy uwagę na zagrożenia, z jakimi się muszą zmagać. Spróbujemy wytropić siedliska dzikich pszczół w Parku Ocalałych i przygotować dla nich hoteliki. Na spotkaniu Kamila zaprezentuje także album ze zdjęciami i podzieli się swoimi obserwacjami.

Prowadzenie:
Kamila Chomicz – absolwentka biologii (UG Gdańsk), Akademii Filmu i Telewizji (Warszawa), uczęszczała do Gdańskiego Studium Fotografii. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania. Współpracuje z różnymi instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, część projektów realizuje niezależnie, a część w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. W ostatnich trzech latach tematy jej prac artystycznych, dotyczą, ekologii, zrównoważonego rozwoju wsi i miast, turystyki ekologicznej i popularyzacji nauki.

Dodatkowe wydarzenia odbywające się wciągu całego Dnia Dziecka:

ZAADOPTUJ ZABAWKĘ – podczas obchodów Dnia Dziecka ustawiony będzie kącik, w którym wyłożone zostaną zabawki czekające na swój nowy dom. Jeżeli szukasz prezentu, albo po prostu chcesz dać drugie życie zabawkom, które oddali poprzedni właściciele i właścicielki, wystarczy, że znajdziesz tę wybraną dla siebie i ją zabierzesz.

ARTYSTYCZNIE W PARKU – podczas obchodów Dnia Dziecka także będzie można odkryć w sobie bądź rozwinąć talenty plastyczne. Będzie przygotowane miejsce, w którym dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi artyści, będą mogli rysować/malować. Nad wszystkim będą czuwać zdolni studenci z naszej łódzkiej ASP.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

608 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent