Fisher Price
rysuj

Z klocków. Jak poukładać miasto – nowa wystawa czasowa i animacje

Brama Poznania, ul. Gdańska 2
🗺 mapa
📅 sobota 29.09.2018 do niedziela 30.09.2018
bezpłatne
Z klocków. Jak poukładać miasto - nowa wystawa czasowa i animacje
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Tworzenie miasta przypomina budowanie z klocków. Każdy nowy element, który dokładamy lub zabieramy, swoim kształtem, kolorem, fakturą, wnosi coś nowego do kompozycji i zmienia całość. Układanka małych i dużych elementów tworzy miejski krajobraz i otoczenie, w którym żyjemy. Taki krajobraz to nasze wspólne dobro.

Od września do grudnia zapraszamy na wystawę, warsztaty i spotkania poświęcone odkrywaniu dziedzictwa i krajobrazu miasta. Jakie cechy powinien mieć zabytek? Czym jest w krajobrazie „dobre sąsiedztwo”? Dlaczego opieka nad zabytkami jest zadaniem społecznym oraz czy warto dbać wyłącznie o budynki? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć wśród historii poznańskich budynków. O pięciu z nich opowiemy na wystawie
w Bramie Poznania.

film

Wystawa „Z klocków” przenosi w świat kreacji, dziecięcej zabawy, układanki z klocków. Proponujemy spojrzenie na miasto z perspektywy jego krajobrazu. A szczególną częścią krajobrazu Poznania jest obszar uznany za Pomnik Historii. To tutaj znajdują się zabytki, które świadczą o tożsamości miasta i jego ważnych cechach architektonicznych, urbanistycznych czy społecznych.

Na wystawie skupiamy się na pięciu obiektach z obszaru, który od 10 lat wpisany jest na listę Pomników Historii. Nasza układanka z klocków to opowieść o Kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, średniowiecznym zabytku, który w XIX wieku ocalili od zburzenia mieszkańcy miasta. To także historia Pałacu Mielżyńskich na Starym Rynku, jednego z symboli nowoczesnego mieszczaństwa, który czeka na swoją nową odsłonę.
A w końcu to poszukiwanie harmonii w projektach Biblioteki Raczyńskich czy… wieżowcach Alfa.

Warsztaty towarzyszące wystawie będą okazją do aktywnego poznania dziedzictwa materialnego i niematerialnego Poznania i spojrzenia na nie między innymi przez pryzmat postaci z nim związanych. Poprzez wspólne budowanie, pracę zespołową i zabawę, wykorzystując różnorodne materiały, rozbudzimy wyobraźnię oraz kreatywność
i odkryjemy nowe znaczenie elementów krajobrazu miasta.

Zapraszamy do wspólnego układania miasta.

Z klocków. Jak poukładać miasto
wernisaż / 29.09.2018 godz. 16.00
termin / 29.09-2.12.2018
oprowadzania kuratorskie / 17.11 godz. 16.00 oraz 1.12 godz. 16.00

30 września 2018, (niedziela), godz. 11:00 – 15:00
Akcja plenerowa – animacje towarzyszące otwarciu wystawy
„Z klocków. Jak poukładać miasto”

Jak wysoką budowlę można stworzyć z patyczków i klamerek? Do czego można spakować swoją kolekcję bezcennych skarbów, żeby pokazać ją przyjaciołom? Z czego zbudować własny modernistyczny wieżowiec? Odpowiedzi znajdziecie, przyjmując nasze konstruktorskie wyzwania w trakcie akcji plenerowej, promującej wystawę „Z klocków. Jak poukładać miasto”. Znajdziecie nas w pięciu miejscach w centrum Poznania – przy każdym stanowisku będziemy proponować zupełnie inne wyzwania!

Informacje praktyczne
Odbiorcy: bez ograniczeń, szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat
Termin: 30 września 2018 r. godz. 11:00 – 15:00
Miejsce: : stanowiska na przedpolu Śluzy katedralnej (Brama Poznania), przy Teatrze Polskim, kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, Starym Rynku i przy Fontannie Higiei na Placu Wolności
Koszt: bezpłatne, wstęp wolny

OPISY STANOWISK:

Zbieracze skarbów — Stanowisko na Placu Wolności

Monety, muszle, karty z piłkarzami, serwetki – co jeszcze można zbierać? A gdyby tak swoją kolekcją podzielić się z innymi? Wszystkich zbieraczy zapraszamy do wykonania własnych szkatułek, w których będzie można schować skarby i zaprezentować je przyjaciołom.

Nowoczesna układanka — Stanowisko przy Teatrze Polskim

Kwadraty, koła, prostokąty i brak ozdób – na czym tak naprawdę polegał modernizm
i gdzie można znaleźć jego przykłady w Poznaniu? Zapraszamy małych i dużych budowniczych do skonstruowania własnego modernistycznego wieżowca z nietypowych materiałów.

Krajobrazowe wariacje — Stanowisko na Starym Rynku

Czego potrzeba w wielkim mieście? Czy wystarczy, że będą tam domy i ulice? Co zrobić, żeby pomiędzy budynkami panowało „dobre sąsiedztwo”? Zapraszamy do wspólnego tworzenia krajobrazu miasta na wielkoformatowej ramie z rozpiętym płótnem. Wykorzystamy kolorowe filce, wzorzyste materiały i tasiemki, i zobaczymy, jak połączyć różne pomysły w całość.

Mobil(n)e rośliny — Stanowisko na przedpolu Śluzy katedralnej

Zieleń, cisza, śpiew ptaków – każdy z nas lubi czasem odpocząć i pospacerować po lesie. A gdyby tak mieć las zawsze przy sobie? Wszystkich miłośników przyrody zapraszamy do wykonania własnych mobili z darów natury.

Strzeliste budowle — Stanowisko przy kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim

Co można zbudować z klamerek i patyczków? Oczywiście wieże sięgające nieba! Zainspirujcie się strzelistym budynkiem katedry i kościoła Najświętszej Marii Panny i znajdźcie swój niezawodny sposób na skonstruowanie klamerkowej budowli. Uwaga, żeby się nie zawaliła!

769 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Brama Poznania Ichot

Brama Poznania - nowy kierunek zwiedzania Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to instytucja, która odwołując się do ponad tysiącletniej historii poznańskiej Wyspy Katedralnej odkrywa przed zwiedzającymi miejsce narodzin polskiej państwowości. Stanowi ona przykład …

Adres:
Ostrów Tumski
Poznań
Kontakt:

https://bramapoznania.pl