rysuj

Do konkursowych przesłuchań (w godz. 9.00-14.30) przystąpi kilkuset uczestników ze szkół, przedszkoli i placówek pozaszkolnych Łodzi i województwa, prezentując piosenki o Łodzi w występach solowych, zespołowych i chóralnych.

Przegląd Piosenki o Łodzi jest imprezą cykliczną, organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi od 1992 roku, cieszy się ogromną sympatią i niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczestników i ich opiekunów.

Adresowany jest do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz uczestników zajęć w placówkach wychowania pozaszkolnego z terenu Łodzi i regionu.

W konkursie rokrocznie bierze udział ogromna liczba małych wykonawców, ok. 600 – 1000 osób, które prezentują się w chórach, zespołach i jako soliści.

Konkurs niekonwencjonalnie, bo poprzez piosenkę, inspiruje i zachęca do poznawania historii, tradycji i współczesnego oblicza naszego miasta, pogłębiając tym samym więzi z „Małą Ojczyzną”. Stwarza możliwość rozwijania umiejętności artystycznych i twórczości własnej. Pomaga ocalić od zapomnienia najstarsze łódzkie piosenki, które są cennym źródłem informacji o naszym mieście oraz stanowi inspirację do tworzenia nowych utworów, które z kolei są swoistym dokumentem obrazującym współczesną Łódź.

Rezultaty Przeglądu Piosenki o Łodzi:

  • Piosenki o Łodzi są znakomitą formą promocji miasta.
  • Ogromne i niesłabnące zainteresowanie „Przeglądem Piosenki o Łodzi” powoduje, iż coraz więcej łodzian zna i śpiewa piosenki o Łodzi.
  • Uczestnicy poprzez piosenki poznają swoje miasto – jego oblicze, historię, tradycję, pogłębiając tym samym więzi z „Małą Ojczyzną”.
  • Udział w konkursie inspiruje do rozwijania umiejętności artystycznych i twórczości własnej, czego dowodem są nowe piosenki o Łodzi. W treści słownej, formie i warstwie muzycznej są niezwykle pomysłowe, uwzględniające współcześnie preferowane trendy literackie i muzyczne, ciekawe, staranne aranżacyjnie.
  • Udział w konkursie, występy na różnych scenach w Łodzi, audycje w mediach, nagrania, dostarczają uczestnikom naszych konkursów, niezapomnianych wrażeń, będąc jednocześnie bardzo atrakcyjną i kształcącą formą spędzania czasu wolnego.
  • Datująca się od początku powstania Łodzi przemysłowej historia łódzkiej piosenki, dzięki kompozycjom współczesnym, jest dopełniana.
  • Pokłosiem Przeglądów Piosenki o Łodzi są dwa tomy Śpiewników Łódzkich, z nowymi piosenkami o Łodzi i dwie płyty pt. „Moja Łódź” i „Spacer z Tuwimem”. W miarę zgromadzonych materiałów i środków TPŁ planuje ich kontynuację.

Plakat Festiwalu Łódzkie Skrzydła 2016

Organizatorzy:

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi
Szkoła Podstawowa nr 46 w Łodzi
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Rada Osiedla „Katedralna”

Patronaty honorowe nad XXI Przeglądem Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła” 2015 przyjęli:

Prezydent Miasta Łodzi
Rada Miejska w Łodzi
Kuratorium Oświaty w Łodzi
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Akademia Muzyczna im. im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Patronaty medialne przyjęli:

Telewizja TOYA
Radio Łódź S.A.
TVP3 O/Łódź
Portal MiastoDzieci.pl

Uczestników XXII Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła” 2016 oceniało będzie jury w składzie:
1) mgr Krystyna Pietranek-Kulis – przewodnicząca jury, muzyk, dziennikarz muzyczny
2) mgr Krzysztof Cwynar – piosenkarz, kompozytor, animator kultury
3) mgr Joanna Ludwicka – etnolog, muzyk
4) mgr Beata Kurman – nauczyciel rytmiki i teoretycznych przedm. muzycznych
5) prof. AM dr hab. Jolanta Gzella – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, mezzosopranistka, solistka Teatru Muzycznego w Łodzi
6) dr Stanisław Kierner – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, basbaryton, pianista i pedagog
7) prof. dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska – Akademia Muzyczna
im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, sopran koloraturowy
8) mgr Elżbieta Wojsa – etnomuzykolog, członek Zarządu TPŁ- sekretarz jury
9) Anna Klimanek – studentka Edukacji Artystycznej UŁ, muzyk
Najciekawsze, premierowe piosenki, pisane rokrocznie na nasz konkurs, umieszczane są w kolejnych edycjach śpiewników pt. „Piosenki o Łodzi”. Obecnie trwają prace nad redakcją kolejnego tomiku. Poprzednie wydane były w latach 2001 i 2005.

Najlepiej wykonane i zaaranżowane piosenki premierowe nagrywane są w studiu nagrań Radia Łódź S.A, po kilka w każdej edycji konkursu.

Zebrany w ten sposób materiał dźwiękowy jest wydawany co kilka lat na płytach CD.
Pierwsza płyta pt. „Moja Łódź” ukazała się w 2008 roku, kolejna pt. „Spacer z Tuwimem” wydana została w czerwcu 2013 r.
Wyłonieni w konkursie laureaci występują i prezentują się na różnych imprezach i festynach, goszczą w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Koncert laureatów XXII Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2016″ zaplanowany został na 6 czerwca 2016 w Auli Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Początek o godz. 11.00.

Do zobaczenia!

504 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi

SEKRETARIAT TPŁ CZYNNY: w dniach: poniedziałek - czwartek w godzinach: 11:00 - 14:00 W lipcu i sierpniu - przerwa wakacyjna Na działalność Towarzystwa składają się m.in.: - Spacery Sekcja turystyczna Towarzystwa Przyjaciół Łodzi od wielu lat organizuje sobotnie spacery po Łodzi i najbliższej …

Adres:
Łódź, ul. Piotrkowska 17 lok. 12
Kontakt:

607 828 892
tplodz1959@wp.pl
http://www.tplodzi.eu/
facebook