XVI Zjazd Kaszubów w Pruszczu Gdańskim

📅 sobota 05.07.2014
XVI Zjazd Kaszubów w Pruszczu Gdańskim

Tegoroczny Zjazd odbędzie się w Pruszczu Gdańskim. Głównym miejscem wydarzeń będzie Bałtycki Park Kulturowy FAKTORIA. Tu na Scenie Letniej ok. godz. 13 nastąpi oficjalne otwarcie XVI Zjazdu Kaszubów. Wcześniej jednak, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, odprawiona zostanie msza święta (godz. 11), po której uczestnicy Zjazdu wspólnie przemaszerują ulicami miasta gospodarza.

Każdy kto przybędzie 5 lipca do Pruszcza Gdańskiego będzie mógł liczyć na sporą dawkę dobrej, regionalnej muzyki. Wystąpią m.in. Paweł Ruszkowski ( pochodzący z Kościerzyny muzyk, wykonawca tzw. piosenki artystycznej, laureat m.in. Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" ), młodzi artyści z zespołu Czarodzieje z Kaszub oraz dobrze już znana kapela FUCUS (wykonująca muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką, a także szanty, pieśni morskie i tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów poetów tego regionu). Na zjazdowej scenie zobaczymy i usłyszymy też m.in. zespoły góralskie, które zaprezentują „Małe ojczyzny ks. Tischnera". Ks. Tischner był wielkim przyjacielem Kaszub i często odwiedzał nasz region.

Podczas Zjazdu odbędzie się tradycyjny już, bardzo różnorodny jarmark, na którym nie zabraknie kaszubskich rękodzielników z najdalszych zakątków regionu i oczywiście przysmaków kaszubskiej kuchni. Jak co roku najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej baśki.

Mieszkańcy Kaszub na Zjazd będą mogli przyjechać Transcassubią! Pociąg wyrusza już o 4.34 z Chojnic. Zanim ta specjalna, kaszubska bana dojedzie do celu, po drodze zabierze mieszkańców m.in. Brus, Lipusza, Kościerzyny, Gdyni czy Gdańska – w sumie kilkuset Kaszubów.

Rozkład jazdy Transcassubii, mapa wydarzeń oraz inne ważne informacje i ciekawostki, związane ze Zjazdem, na naszej podstronie www.kaszubi.pl/o/zjazdkaszubow .

Rôczimë do Pruszcza!

Program XVI Zjazdu Kaszubów, Pruszcz Gdański – 5 lipiec 2014 r.:

ok. 9.30 –  przybycie pociągu „Transcassubia" na dworzec PKP w Pruszczu Gdańskim,

10.00 –  przemarsz Uczestników Zjazdu spod dworca PKP do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim ulicami Dworcową, Fryderyka Chopina, Wojska Polskiego,

11.00 –  msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim (ul. Wojska Polskiego 37),

12.10 –  przejście Uczestników Zjazdu na teren Faktorii Rzymskiej – miejsca głównych uroczystości (scena, jarmark twórców, kuchnia regionalna),

13.00 –  otwarcie XVI Zjazdu Kaszubów na Scenie Letniej w Faktorii,

14.00 –  turniej kaszubskiej baśki.

Podczas XVI Zjazdu Kaszubów wystąpią:

• Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański "Jagódki"

• Zespół Pieśni i Tańca "Frantówka"

• Małe ojczyzny ks. Tischnera w wykonaniu połączonych zespołów Ziemi Sądeckiej

• Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca SIERAKOWICE

• Zespół Czarodzieje z Kaszub

• Paweł Ruszkowski

• Zespół FUCUS

Zachęcamy do odwiedzania naszego profilu na facebooku.

Więcej informacji na: www.kaszubi.pl