FMH mobile

XV Tyskie Dni Suzuki – międzynarodowe warsztaty muzyczne

📅 sobota 11.07.2015
XV Tyskie Dni Suzuki – międzynarodowe warsztaty muzyczne

W organizowanych przez Szkołę warsztatach muzycznych wezmą udział dzieci i młodzież z całej Polski. Zajęcia w ramach Tyskich Dni Suzuki odbywać się będą od 5 do 12 lipca 2015 roku. Wezmą w nich udział dzieci już od 2-go roku życia, jak i młodzież z różnych stron Polski. Uczyć się będą gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli oraz na fortepianie. Przewidziane są również zajęcia z muzyki góralskiej, a także plastyczne i taneczne. Nie zabraknie również spotkań dla rodziców, które mają na celu ułatwienie pracy z dziećmi, w domu.

Zajęcia podczas XV Tyskich Dni Suzuki poprowadzą wybitni skrzypkowie: Witold Swoboda (Kanada/Polska), Roberto Sarno (Włochy/Dania), Maria Magdalena Rogowska (Polska), Małgorzata Węgrzyn (Polska) oraz wiolonczelistka Tessa Oakley z Anglii. Zajęcia z młodymi pianistami poprowadzi Jadwiga Prochota z Polski. Dodatkowo lekcje altówki i skrzypiec poprowadzi Elżbieta Węgrzyn – dyrektor tyskiej Szkoły Suzuki. Z muzyką góralską zaznajomi młodych muzyków Marcin Pokusa.

Równolegle z Tyskimi Dniami Suzuki prowadzony będzie Kurs Nauczania Metodą Suzuki dla Nauczycieli Skrzypiec, który gromadzi nauczycieli z całej Polski, pragnących dowiedzieć się, jak uczyć malutkie dzieci grać na skrzypcach. Kurs poprowadzi Elżbieta Węgrzyn, jedna z dwóch w Polsce Violin Teacher Trainer przy European Suzuki Association w Londynie.

Zwieńczeniem tygodniowej pracy młodych muzyków i ich mistrzów będzie Wielki Koncert Finałowy, który odbędzie się 11 lipca, w sobotę, w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wisły i okolicy, melomanów oraz rodziny naszych uczestników do udziału w Koncercie Finałowym (wstęp wolny).

Patronat honorowy nad XV Tyskimi Dniami Suzuki objął Burmistrz Miasta Wisła, Pan Tomasz Bujok. Międzynarodowe Tyskie Dni Suzuki organizowane są co pół roku. Ich letnia edycja ma miejsce w pierwszych dniach wakacji i zwykle przyjmuje formę wyjazdowo – wczasową. Ubiegłe edycje letnich warsztatów odbywały się w Milówce (we współpracy z Fundacją Braci Golec), w Ustroniu oraz Krynicy-Zdroju. Zimowa edycja Tyskich Dni Suzuki zawsze odbywa się w Tychach, w ostatnich dniach ferii. Pomysłodawcą i organizatorem warsztatów jest Szkoła Suzuki w Tychach, która jako pierwsza tego typu placówka w Polsce uczyła malutkie dzieci grać na skrzypcach. Szkołę założyła w 2002 roku Elżbieta Węgrzyn.

Skrzypaczka, która Liceum Muzyczne ukończyła w Krakowie w klasie prof. Antoniego Cofalika, a jako studentka Akademii Muzycznej w Krakowie pozostawała pod opieką artystyczną prof. Kai Danczowskiej uważa, że nauka gry na skrzypcach Metodą Suzuki w wieku przedszkolnym znakomicie wpływa na rozwój wielu zdolności i umiejętności. Uczy też świadomości własnego ciała, samokontroli, a także dyscypliny i… pokory. Wyrabia umiejętność organizacji czasu pracy. „Pracujemy nad jakimś utworem, ale też nad własnymi słabościami. Wszystko to przydaje się w dorosłym życiu. I świadomość, że tego właśnie uczę, jest niezwykła. Nauka gry na skrzypcach dziecka dwuletniego metodą Suzuki jest jak nauka trzymania widelca czy wiązanie buta. Uczymy się tego na całe życie i nigdy nie zapomnimy" – mówi Elżbieta Węgrzyn. Japończyk Shinichi Suzuki to jeden z najwybitniejszych pedagogów XX wieku. Jest twórcą programowo-metodycznej koncepcji nauczania gry na skrzypcach małych dzieci (począwszy od 2.-3 roku życia) – „Metody Języka Ojczystego".

Początkowa nauka, prowadzona indywidualnie i grupowo, odbywa się bez użycia nut i naśladuje rozwój umiejętności językowych, m.in. słuchanie, naśladowanie, zachęta, powtarzanie. Metoda Suzuki, stworzona w Japonii przez skrzypka dla skrzypków, stopniowo rozprzestrzeniła się na inne instrumenty: wiolonczelę, fortepian, flet, altówkę, organy, śpiew, gitarę, mandolinę, harfę, a także na wszystkie kontynenty.

Szczegóły dotyczące XV Tyskich Dni Suzuki będą się pojawiały na stronie internetowej www.szkolasuzuki.pl

Więcej informacji udzielają:

Karina Madera, koordynatorka projektu XV Tyskie Dni Suzuki, tel. 502 242 180