Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci – „Gdańsk” – jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. W tym roku wszystkie z nich zagrają nowocześnie, ale z klasyczną nutą.
– Muzyka grana przez dzwony kojarzy się nam głównie z utworami minionych czasów. Od niedawna łączymy ją z innymi gatunkami i nurtami współczesnej muzyki, czego każdy z nas nieodpłatnie może doświadczyć podczas tegorocznego cyklu letnich koncertów „Wodowanie Sztuk”. Taka mieszanka brzmi niezwykle ciekawie, dlatego też nie zabraknie jej w programie XIX Gdańskiego Festiwalu Carillonowego – mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny GFC.
Koncerty w ramach GFC rozpoczną się 4 sierpnia 2017 r. o godz. 14:45. Wówczas z wieży kościoła św. Katarzyny będzie można usłyszeć aranżacje w wykonaniu dwójki gdańskich studentów. O 18:00, na położonym nieopodal skwerze Heweliusza, zostanie zagrana muzyka inspirowana japońskimi filmami animowanymi. Duetowi „Harmonia Dźwięku” będzie towarzyszyć carillon mobilny „Gdańsk”. Drugiego dnia z wież Ratusza Głównego Miasta Gdańska oraz kościoła św. Katarzyny zostaną zagrane utwory na carillon i flet, a także muzyka taneczna – od epoki renesansu po znane „Skrzypek na dachu” oraz „Libertango”.
Koncerty zakończą się na scenie 757. Jarmarku Dominikańskiego na Targu Węglowym mieszanką różnorodnych stylów. Projektowi Roaming Bells w wykonaniu Niderlandki Rosemarie Seuntiëns i gdańszczan z Ikenga Drummers będzie towarzyszył carillon mobilny „Gdańsk”. Niderlandka jest cenionym muzykiem, która łączy klasykę z nowoczesnym funk popem. Towarzyszyć jej będzie formacja Larrego Ugwu.
– Każdy kto widział dzwony carillonowe na wieży Ratusza Głównomiejskiego lub na wieży kościoła św. Katarzyny wie, że waga naszych dzwonów sięga od 7 kilogramów do nawet 3 ton. Czy wydobywające się z nich dźwięki wkomponują się w rytmy nowoczesnych, lekkich aranżacji? Przekonamy się w najbliższą niedzielę – zachęca Monika Kaźmierczak.
Organizatorem koncertów jest Miasto Gdańsk oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Współorganizuje je Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Partnerem są Międzynarodowe Targi Gdańskie – organizator Jarmarku św. Dominika.
Zbliżone tematycznie koncerty odbywają się w ramach Wodowania Sztuk. Pokazy Fontanny Heweliusza z muzyką carillonową odbywają się w piątki (na żywo), soboty, niedziele o godz. 21.45. Poza nimi utwory grane przez gdańskie carillony można usłyszeć przez cały rok: w piątki o 14.45 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz w soboty o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.
Program Gdańskiego Festiwalu Carillonowego:
4.08.2017, piątek
14.45, wieża kościoła św. Katarzyny
Koncert studencki
Justyna Barbarska, Bartosz Skop
18.00, Skwer im. Heweliusza
Koncert muzyki inspirowanej japońskimi filmami animowanymi
Wykonawcy:
Duet „Harmonia dźwięku”: Maria Kozłow-Ratke – skrzypce, Agata Oriana Kwahs – wiolonczela oraz Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”
21.00, wieża kościoła św. Katarzyny
Muzyka ze współczesną holenderską nutą
Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)
5.08.2017, sobota
12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta
Muzyka ze świata
Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)
16.00, wieża Ratusza Głównego Miasta
Drzewo i brąz – przez Europę
Anna Kasprzycka (Gdańsk), Katarzyna Czubek – flet
19.00, wieża kościoła św. Katarzyny
Tańce na dzwony
Magdalena Cynk-Mikołajewska (Toruń)
6.08.2017, niedziela
17.00, Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy
Roaming Bells
Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) – carillon mobilny „Gdańsk”
21.00, Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy
Roaming Bells
Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) – carillon mobilny „Gdańsk”
Ikenga Drummers (Gdańsk) ) – carillon mobilny „Gdańsk”